Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участието на жените в политиката и в бизнеса

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Различни са дискурсите, с които поглеждаме към политиката изобщо. Образът на жената – образ, който винаги се свързва с този на живота, защото именно тя е тази, която дава началото на нов живот. Затова и жените дават по-различна перспектива, когато погледнат към приетите за мъжки занимания.

Дискусиите "за" и "против" жените в бизнеса и политиката вървят с особена сила в съвременното общество. Вниманието на неправителствените организации към темата за равенството между половете се е превърнало в основна стратегия на тяхното функциониране.

Говоренето за ролята на жената в обществото, бизнеса и политиката се чува с пропагандна сила в последно време – било "анти" или "про". Всички мислят за жените, а техните борби не са спирали и винаги са за права.

"За да има жени лидери в политиката и в бизнеса, е имало едни други жени, които са се преборили да могат да се образоват, да могат да учат в университети и да имат право на глас", каза в предаването "Рано в неделя" Светла Енчева, социолог и журналист на свободна практика, създател на сайта https://gender.land/gender/.

Жените в Швейцария получават право да гласуват през 70 години на XX век, допълни Енчева:

"Това, което ние в България сме свикнали да смятаме за даденост, е в резултат на борби, които са продължавали дълги десетилетия, за да могат да получат добро образование и за да могат жените да участват в политиката, те трябва да имат избирателно право, а също така да могат да бъдат избирани“.

България също има своя женски пример.

"Екатерина Каравелова, която е родена 1860 година, учредителка на Българския женски съюз, е била много изразена феминистка за времето си. По времето на Екатерина Каравелова жените нямат право на глас, придобиват такова 2-3 години преди смъртта ѝ". 

Подобен на турския пример е и този в Пакистан в края на 80-те години на XX век – ислямска държава и жена премиер – Беназир Бхуто, с изразени демократични ценности. При нея обаче е факт и политическата традиция, тъй като баща ѝ е бил също министър-председател и президент.

Жена следва родовата политическа традиция и Индия, тъй като през 60-те години на 20-и век Индира Ганди е избрана за премиер след смъртта на своя баща. Изключително социална в своите решения. 

В класацията на Британика за 100 влиятелни жени в света няма как да пропуснем желязната лейди Маргарет Тачър – първата жена премиер в Европа, начело на кабинета от края на седемдесетте в продължение на над 10 години, тя е била във вечна борба с профсъюзите.

Сиримаво Бандаранайке пък е първата жена премиер в света изобщо. Също твърда в радикалните си решения.

Тези примери, макар и назад в историята, потвърждават една нова тенденция за жените политици, че те не са нежни остриета:

"Аз не бих асоциирала жените точно с нежни в области като политика и бизнес, където нежността не е водещото качество", коментира Светла Енчева.

Днес много анализи посочват като силен държавник канцлерът Ангела Меркел, която 10 поредни години води класацията на "Форбс".

"Това, че една жена може да бъде силен, добър политик и то в продължение на дълго време, да поема отговорност, както беше за Великденския локдаун в Германия. Преди няколко години Ангела Меркел се изправи, когато в Европа пристигаха бежанци. Тя каза – това е наш исторически дълг след Втората световна война да покажем отвореност и приемане към другите. В случая говорим за политик, който не се притеснява да взема непопулярни решения, да просвещава, да разяснява, да убеждава".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09