Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участието на жените в политиката и в бизнеса

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Различни са дискурсите, с които поглеждаме към политиката изобщо. Образът на жената – образ, който винаги се свързва с този на живота, защото именно тя е тази, която дава началото на нов живот. Затова и жените дават по-различна перспектива, когато погледнат към приетите за мъжки занимания.

Дискусиите "за" и "против" жените в бизнеса и политиката вървят с особена сила в съвременното общество. Вниманието на неправителствените организации към темата за равенството между половете се е превърнало в основна стратегия на тяхното функциониране.

Говоренето за ролята на жената в обществото, бизнеса и политиката се чува с пропагандна сила в последно време – било "анти" или "про". Всички мислят за жените, а техните борби не са спирали и винаги са за права.

"За да има жени лидери в политиката и в бизнеса, е имало едни други жени, които са се преборили да могат да се образоват, да могат да учат в университети и да имат право на глас", каза в предаването "Рано в неделя" Светла Енчева, социолог и журналист на свободна практика, създател на сайта https://gender.land/gender/.

Жените в Швейцария получават право да гласуват през 70 години на XX век, допълни Енчева:

"Това, което ние в България сме свикнали да смятаме за даденост, е в резултат на борби, които са продължавали дълги десетилетия, за да могат да получат добро образование и за да могат жените да участват в политиката, те трябва да имат избирателно право, а също така да могат да бъдат избирани“.

България също има своя женски пример.

"Екатерина Каравелова, която е родена 1860 година, учредителка на Българския женски съюз, е била много изразена феминистка за времето си. По времето на Екатерина Каравелова жените нямат право на глас, придобиват такова 2-3 години преди смъртта ѝ". 

Подобен на турския пример е и този в Пакистан в края на 80-те години на XX век – ислямска държава и жена премиер – Беназир Бхуто, с изразени демократични ценности. При нея обаче е факт и политическата традиция, тъй като баща ѝ е бил също министър-председател и президент.

Жена следва родовата политическа традиция и Индия, тъй като през 60-те години на 20-и век Индира Ганди е избрана за премиер след смъртта на своя баща. Изключително социална в своите решения. 

В класацията на Британика за 100 влиятелни жени в света няма как да пропуснем желязната лейди Маргарет Тачър – първата жена премиер в Европа, начело на кабинета от края на седемдесетте в продължение на над 10 години, тя е била във вечна борба с профсъюзите.

Сиримаво Бандаранайке пък е първата жена премиер в света изобщо. Също твърда в радикалните си решения.

Тези примери, макар и назад в историята, потвърждават една нова тенденция за жените политици, че те не са нежни остриета:

"Аз не бих асоциирала жените точно с нежни в области като политика и бизнес, където нежността не е водещото качество", коментира Светла Енчева.

Днес много анализи посочват като силен държавник канцлерът Ангела Меркел, която 10 поредни години води класацията на "Форбс".

"Това, че една жена може да бъде силен, добър политик и то в продължение на дълго време, да поема отговорност, както беше за Великденския локдаун в Германия. Преди няколко години Ангела Меркел се изправи, когато в Европа пристигаха бежанци. Тя каза – това е наш исторически дълг след Втората световна война да покажем отвореност и приемане към другите. В случая говорим за политик, който не се притеснява да взема непопулярни решения, да просвещава, да разяснява, да убеждава".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано и оползотворявано. Това става ясно от публикувана за публично обсъждане промяна в специалната наредба. Срокът за това е 25 октомври . Като държава-членка на Европейския съюз България е задължена да въведе европейското законодателство. А с проекта за..

публикувано на 13.10.24 в 16:30

Затлъстяването може да доведе до психични и онкологични заболявания

Близо 40 процента от децата у нас са с наднормено тегло. "В последните 20 години наднорменото тегло във възрастта между 5 и 19 години се е увеличило три пъти", казва специалистът по хранене Павлина Мустакова, която се позовава на данни от Световната здравна организация. "Децата са все по-обездвижени. Те са пред екраните, пред телефоните, вкъщи пред..

обновено на 13.10.24 в 08:28

Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове

Фондация "Предай нататък" започва два проекта в полза на възрастни хора, живеещи в общински домове. Те са насочени към подобряването на емоционалното, физическото и психическото здраве на обитателите на тези домове. "Ментално здраве" и "Отново на 20 с песни и танци" се осъществяват с подкрепата на друга организация - фондация "BeCause"...

публикувано на 11.10.24 в 11:08