„Изключително се радвам, че има противоепидемични мерки. Това дава възможност на творците да обърнат внимание на своите колеги, да прочетат малко книги, да си пуснат хубави парчета за слушане, да се обърнат навътре към себе си и да се опитат да направят творба, каквато не са създавали досега. Към това се опитвам да тласкам и едни млади хора, с които от миналата година започнахме да осъществяваме една идея, която миналата седмица доби реалност. Става дума за млади студенти, писатели, преводачи, хора влюбени в литературата - млади хора, които четат книги“, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Румен Баросов.
Той припомни, че екип от млади хора е създал интернет сайт The Balkan Exhibit за популяризиране на автори в сферите - визуални и сценични изкуства, литература, музика. Сайтът е създаден с финансовата помощ на Национален фонд „Култура“.
„Всеки човек, който чете, който се интересува и е активен млад човек, заслужава да има място и пространство, където да може да се изрази и да покаже творчеството си“, каза Иваша Христова, поет и редактор във вестник „Еволюция“.
20-годишната Анна-Естелл, която от 8 години живее в Англия, завършва бакалавърска степен „Визуални изкуства“ и участва в организирането на фестивал за представяне на различни изкуства - музика, фотография, пърформанс, илюстрации, керамика:
„Една от моите цели като артист е да покажа, че идвайки от малка държава, имаме много талант, особено младите и че трябва това да се види и оцени от по-старото поколение и от по-младото, което ще се учи от нас“.
Симона Колева, студент в първи курс в специалност френска филология, редактор във вестник „Еволюция“ коментира, че се стреми към интелектуална и духовна еволюция:
„Аз самата се докосвам до общи съмишленици, до много по-опитни хора, за което съм много благодарна и както твърди Румен Баросов в първия брой на „Еволюция“, изкуството спасява и ни упътва в историята и живота“.
Румен Баросов коментира, че литературата и живота са водени от еволюция - движение, което винаги върви нагоре:
"Иска ми се да вдигна малко българската литература на тези млади автори, така че тя да намери достойно място на европейската литературна карта“.
Румен Баросов е роден на 7 октомври 1964 година в гр. Ловеч, България. Завършил ІІ ЕСПУ „Анастасия Димитрова“ в гр. Плевен през 1982 година и специалност Българска филология в Софийски университет “Св. Климент Охридски” със степен Магистър по литература през 1992 година.
Публикувал е за първи път през 1982 година в литературното издание “Вит”.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..