Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Татяна Дончева: Ключови лостове за натиск трябва да се избият от ръцете на ГЕРБ

Татяна Дончева
Снимка: БГНЕС

„При този фрагментиран парламент да се правят колосални неща ми се струва свръхамбициозно, но промяна в изборното законодателство е наложителна.“ Това мнение изрази пред БНР лидерът на „Движение 21“ Татяна Дончева. Движението е част от коалицията „Изправи се! Мутри вън!“

Трябва да се направят промени в ключови държавни структури, които сега крепят ГЕРБ в държавната администрация, смята Дончева. Според нея ключови лостове за натиск на Бойко Борисов и ГЕРБ „трябва да бъдат избити от ръцете им“.

Бойко Борисов си търси спасителен пояс и смята, че по този начин го хвърля на някого, изтъкна Дончева относно снощното изявление на премиера.

„Изправи се! Мутри вън!“ не биха излъчили кандидат за експертно правителство, посочи тя.

Не е прилично на най-малката парламентарна група да дава акъл на по-големите, допълни Татяна Дончева. Според нея Слави Трифонов трябва да каже неща, които досега не е казвал.

Ходът, първият, ще бъде на Слави Трифонов. Нашият ход ще бъде следващ. Да подсказваме някакви ходове, това означава да пускаме карти в играта, преди да ни е дошъл редът“, коментира Дончева в предаването „Преди всички“.

Запитана колко е консолидирана коалицията „Изправи се! Мутри вън!“, Татяна Дончева поясни, че това ще стане ясно, когато се задейства изборната технология за определяне на мандатите и депутатите, които влизат в следващото народно събрание.

Като видя състава на групата, мога да ви кажа нещо повече. Сега не мога да ви кажа нищо повече, защото дори не знам кой ще участва в тази група.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания

Испания ще използва изкуствен интелект в публичната администрация. Целта е да се подобрят услугите за гражданите. Планът за трансформация на държавната администрация ще струва на правителството 43 милиона евро. Предвижда се премахване на задължителното записване на час за публичните услуги и разработване на офиси за обслужване на едно гише, обясни..

публикувано на 22.07.25 в 04:11

Българин е обвинен за предумишлено убийство в Гърция

Съдът в Атина обвини български гражданин в участие в предумишлено убийство. По искане на Атинската прокуратура съдът наложи на българина мярка за неотклонение "задържане под стража". Той е обвинен за участие в престъпна организация за извършване на убийство. Съдът не прие като смекчаващо обстоятелство позицията на подсъдимия, че не е знаел, че участва в..

публикувано на 22.07.25 в 03:57

Локализиран е пожарът в депото край Враца

Локализиран е пожарът, който възникна в депото за твърди отпадъци край Враца в понеделник следобед. Огънят е предизвикан от високите температури, съобщиха от общинската управа. На място са пристигнали екипи от противопожарната служба и няма опасност от разрастване на пожара. Лаборатория извършва измервания на замърсяването на въздуха и към..

публикувано на 22.07.25 в 02:31

Овладян е пожарът в Бездeн и Богьoвци

В селата Бездeн и Богьoвци пожарът е овладян, съобщи за БНР заместник-кметът на Костинброд Александър Ненов. Няма пострадали хора. В момента пожарната работи на терен в района на село Понор, обясни Ненов. Има пожарни автомобили заедно с доброволци, които работят заедно за овладяване на ситуацията. Ръководството на община Костинброд призова в социалните..

обновено на 22.07.25 в 00:57
Володимир Зеленски

Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че следващият кръг от преговори с руски представители ще се проведе в сряда, 23 юли, в Турция, предаде Ройтерс. "Днес обсъдих със секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана и бивш министър на отбраната Рустем Умеров подготовката на размяната на военнопленници и друга среща в Турция с..

публикувано на 21.07.25 в 21:28

Нидерландия ще допринесе "значително" за закупуването на системи "Пейтриът" за Украйна

Нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс обяви в понеделник, че страната му ще има "значителен принос" за закупуването от ЕС на американски системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" от Съединените щати, които да бъдат предоставени на Украйна, съобщава De Telegraaf. В изказване пред пресата след видеосреща на министрите на..

публикувано на 21.07.25 в 21:10

Локализиран е пожарът, причинен от самозапалил се автомобил на АМ "Тракия"

Площ от 300 декара е обхванал пожарът в землището на сливенското село Скобелево, който тръгна от самозапалил се автомобил при километър 268 на автомагистрала "Тракия". Изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки.   Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник на..

публикувано на 21.07.25 в 20:28