Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как преживяват в Израел някои от ромите

Снимка: Искра Декало

Подобно на евреите, ромите са били преследвани и избивани по време на Третия райх, също толкова жестоко от Хитлер и съюзниците му. 

Искра Декало попаднала на група роми преди 30 години по време на полет за Израел. Повечето от тях се трудели тежко на по 2-3 места и само в събота (почивния ден в Израел) се събирали да пеят и разговарят в градинката Давидов в Яфо. Преди това са дошли от България заедно с евреите през годините 1948-1952 година. И те са били изселени от големите български градове и поселени най-вече край Дунав, за да може по-късно да бъдат депортирани. Там са се сприятелили с евреите и решили заедно след войната да потеглят към Близкия изток. Според израелските изследователи те са се асимилирали в обществото и само отделни изрази и приспивни песни говорят, че вече трето или четвъртото поколение са в Израел.

Някои са събрали пари и са се върнали в България, други са си купили къщи с големи дворове в села или вилни селища в Израел. И все пак на Банго Васил се завръщат край градинката Давидов. За тях разказват един през друг посетителите на кафенето на Ваня:

"Аз съм българин, живял съм с роми, хубави хора са. Всеки си знае неговия джоб, не можем да се оплачем. Ето тук сме в Израел и живеем заедно с ромите".

"Всяка година се събираме пред кафето на леля Ваня и с всички роми от български произход изкарваме заедно Банго Васил".

Снимка: Искра Декало
С много уважение разказа продължава маникюристката Вероника Парма:

"Сега почти не срещам ромите, но си ги спомням. Не съм виждала по-работливи и по-щедри хора от тях. Умеят да ценят чуждия труд. Може би, защото самите те се претепваха от работа. Докато идваха при мен ми разказваха и за децата си. Не съм чувала тяхно дете да не се е справяло с училището. Когато порастваха, отиваха и войници. Мнозина продължават образованието си и в университети. Знам, че между тях има и high tech специалисти. Част от тях бяха стипендианти от армията. Тук ги имат за евреи, а те много бързо научиха езика. Много са музикални, да не говорим, че страхотно гадаят. Всичко ми познаха. Дори ме предупреждаваха да не правя една или друга крачка. Много ми липсват".

Освен българските роми, в Израел, по-точно в Йерусалим, живеят и цигани-дамари или доми. За тях ръководителя на читалището им Амун Слим разказа, че пра, пра, пра- дядовците им дошли от Египет, малко преди англичаните да завземат Йерусалим. Заселили са се в един от най-неблагополучните квартали и досега живеят в района на Баб хута (портата на щъркела). Повечето от циганите работят. Мъжете - в чистотата и озеленяването, но има и занаятчии и коняри, а жените са санитарки, чистачки, помощник-готвачки. Имат йордански паспорти, но се борят за признаване като малцинство в Израел. Първата придобивка е читалище, където хранят децата след училище и са осигурили възпитатели да им помагат с домашните. Има и няколко работилници, където жени могат да изработват кошници, да бродират и тъкат. Продукцията им е за продан. Има и гостилница. Преди коронакризата е била много популярна. Идвали и гости от чужбина.

Основно са три големи семейства. Наброяват около 1200 души. Женят се помежду си. Арабите не ги приемат, въпреки че са по-заможни и по-образовани от тях. Съседите завиждат и на малкото, което циганите имат. Наложило се да създадат отряд за отбрана от крадци. Дамарите се славят като честни и порядъчни

Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30