Отчита се спад на заболелите през последните дни. До края на деня се очаква заповед на здравния министър за частично разхлабване на ограничителните мерки. Вероятно в нея ще бъдат включени и големите магазини за нехранителни стоки.
Здравните власти отчитат спад на заболелите от Cоvid-19 с тенденция за намаляване на натиска към болниците.
Председателят на Националния оперативен щаб професор Венцислав Мутафчийски:
„Това са крехки тенденции. Не би трябвало да се акцентира върху отговорността на всеки един към процесите, които се развиват в пандемията“, каза той.
Доц. Ангел Кунчев каза, че тенденцията продължава втора седмица, като първо е имало задържане, а тази седмица и лек спад на случаите.
„Разбира се, това не трябва да ни успокоява, защото все още хоспитализациите и хората, настанени в интензивни отделения поддържат високи стойности. Но като положителност на тестовете, и като заболяемост и смъртност, данните за тази втора вълна, трета всъщност, са по-ниски отколкото през втората вълна през ноември“, добави Кунчев.
До края на деня се очаква заповед на здравния министър за разхлабването на ограничителните мерки, вероятно в нея ще бъдат включени и големите магазини.
„Няма да направим сто процента това, което те искат. Вероятно ще сложим квадратни метри за един човек, които ще бъдат може би между 8 и 10 квадратни метра“.
Здравните власти заявиха, че в България не са регистрирани случаи на образуване на кръвни съсиреци след поставяне на ваксината на „АстраЗенека“.
„Тези хора, които са с поставена ваксина на „АстраЗенека“, нека да не се притесняват, нека да бъдат спокойни“, каза проф. Ангелов.
Имунизацията с ваксината на „АстраЗенека“ у нас ще продължи, но ще се прилага с повишено внимание при жени под 60 години.
„Като в тази възрастова група да не се прилага при жени, които имат повишен риск от тромбоза“, каза здравният министър.
„Всеки един лекар в страната знае какви са рисковите фактори за тромбоза и следователно в информираното съгласие и в разговора с пациента трябва да предлага различна ваксина от „АстраЗенека“ в тази възрастова група“, добави той.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Пожар гори в района на Балчик. Сигнал за пожара е подаден около обяд. Пожарът гори вече шести час и не е първият за тази седмица в района. Огънят е на труднодостъпно място и бързо се разраства заради силния вятър, който сменя посоката си. Пожарът е пламнал в горичка в близост до летището на Балчик, където има навигационни системи на..
Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по bg-alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Преди това кметът на Община Харманли Мария Киркова обяви частично бедствено положение в района на Доситеево и Коларово, след като пожарът, който възникна късно вчера..
Силен вятър затруднява гасенето на тлеещите огнища във вътрешността на пожара в Пирин. Заради риска от ново разпалване днес от въздуха гасят и двата шведски самолета, а след обяд на терен беше изпратен и хеликоптер "Кугар" на Военновъздушните сили. Двата шведски самолета отново се включиха в гасенето на тлеещи огнища в Пирин (обновена) Въпреки..
Американски инвеститори са в София тази седмица за преговори с българските власти относно разширяването на газохранилището в Чирен - проект, който може да се окаже ново поле за сблъсък между привържениците и противниците на руския природен газ в Европа, съобщава агенция Ройтерс. Агенцията съобщава и за неуспешен опит на българските власти..
Със заповед на кмета на община Харманли е обявено частично бедствено положение заради разрастващия се пожар в района между селата Доситеево и Коларово, съобщиха от Общината на сайта си . Пожарът възникна вчера привечер. Пламъците се разпалват от сменящия посоката си вятър. Ситуацията се променя много бързо. Огънят се движи в посока към село..
Американският президент Доналд Тръмп се е прицелил в намаляване на руските приходи от енергоизточници, за да спре войната в Украйна. В телевизионно интервю Тръмп обяви и че до 24 часа ще наложи нови мита върху вноса от Индия - основен купувач на руски петрол. Според източници на Ройтерс, Владимир Путин остава решен да продължи войната. Още..
Полицията в Тетевен е задържала 39-годишен мъж от града за причиняване на смърт на куче. Сигнал за случая е получен в РУ Тетевен тази сутрин. След последвали незабавни действия от страна на полицията е установено, че снощи, 4 август, около 21.15 ч. в тетевенския квартал "Полатен", в района на моста към село Голям Извор, 39-годишният мъж,..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..