Като кораб без капитан изглежда Германия в момента. Канцлерът Ангела Меркел брои месеците до края на политическата си кариера, а собствената й политика през 16-те години на управление не позволи израстването на неин достоен заместник в партията ѝ ХДС. Пандемията, която ще бележи залеза на Меркел, вкара консервативния блок ХДС/ХСС в братоубийствена борба за надмощие. За след Великден отложиха консерваторите номинацията за канцлер за предстоящите през септември парламентарни избори. Но сякаш въпросът не е, дали баварският министър-председател Маркус Зьодер, или премиерът на Северен Рейн Вестфалия Армин Лашет ще се борят за канцлерския пост. Липсват идеи за бъдещето.
Идеи за бъдещето имат Зелените - не само за преход към климатично неутрална икономика, но и за дигитализация и реформа в образованието например. Изправен пред заплахата дори от изборна загуба наесен, лидерът на баварския Християнсоциален съюз Маркус Зьодер призова тази седмица отиващата си Ангела Меркел да подкрепи консерваторите в предизборната кампания. Защо баварският премиер е така загрижен за властта в Берлин, след като все още твърди, че няма да напусне Мюнхен, защото мястото му е в Бавария? Политологът проф. Вернер Вайденфелд от Мюнхенския университет коментира пред БНР:
"Действително, Зьодер непрекъснато повтаря, че мястото му е в Бавария. Въпреки това не успява да спре спекулациите. Но трябва да имате предвид, че за първи път в историята на Федералната република канцлерът няма да участва в парламентарните избори. За първи път управляващите не могат да разчитат на бонуса, който им дава властта.
Това разпалва страстите. И не е нищо друго, освен отклоняване на вниманието от основния въпрос - как борбата за власт ще помогне да излезем от кризата? Не е толкова важно, дали Зьодер или Лашет или някой друг ще бъде номиниран за канцлерския пост. Важно е, какво ще прави Германия след изборите".
Какво ще прави Германия след изборите?
"Няма стратегия. А кризите се трупат една върху друга. Освен пандемията, която е безпрецедентна в най-новата ни история, затъва и икономиката ни. Управляващите консерватори са обвинени в корупция, което отдавна не се е случвало в такъв размер. Всичко това доведе до небивал спад на доверието в политиката изобщо.
Твърди електорати вече няма. Партиите трябва да се справят с много динамичните нагласи на избирателите. Но най-големият дефект на политическата ситуация е липсата на стратегия и визия за бъдещето, за развитието на обществото. Точно това обаче тревожи хората. Социологическите анализи сочат, че все повече хора, все повече млади хора, се страхуват от бъдещето. Като причина те посочват изолацията, в която живеем.
От партиите, които ще се явят на изборите, само една увеличава рейтинга си. Това са Зелените. Към момента те събират 14 процента повече подкрепа в сравнение с последните избори през 2017 година. Всички останали партии губят".
С какво успяват Зелените да трупат точки, проф. Вайденфелд?
"Още преди пандемията Зелените успяха да наложат важни за обществото теми. Още тогава опазването на природата и климатичните промени се бяха превърнали във водеща тема.
Стилът на комуникация на Зелените също им носи точки. Те са млади, усмихнати, свежи, бързо скъсяват дистанцията. Освен това наложиха теми, които са важни за бъдещето, например дигитализацията и мобилността".
След десетина дни Зелените ще обявят своята номинация за канцлер. Това ще им донесе ли допълнителни точки?
"Да, при това не на последно място, защото ХДС/ХСС се бавят. Голяма част от германците вече негодуват и се подиграват на консерваторите заради отлагането на номинацията. На този фон обявяването на шпитценкандидата на Зелените със сигурност ще се приеме много добре.
Ако така продължават нещата, накрая може да се окаже, че Зелените ще спечелят изборите. Това вече никой не го изключва".
Баварският министър-председател и лидер на ХСС Маркус Зрьодер обясни в телевизионно интервю, че без участието на канцлера Ангела Меркел в предизборната кампания консервативният блок ХДС/ХСС може да бъде неприятно изненадан на изборите. Какво се крие зад този тактически ход?
"Зьодер се опита да подкопае подкрепата на Християндемократическия съюз за партийния лидер Армин Лашет. Първоначално канцлерът Ангела Меркел подкрепяше Лашет. Не много открито, но все пак. Но той явно не оправда очакванията й, че ще се скрие зад гърба й.
Борбата за надмощие между двете посестрими партии - ХДС и ХСС - не е от вчера. Досега два пъти победител е излизал баварският Християнсоциален съюз - в началото на 80-те години номинацията за канцлер спечели Франц-Йозеф Щраус, но загуби изборите. След това през 2002 година баварецът Едмунд Щойбер беше номиниран за канцлер, защото всички смятаха, че Меркел е все още неопитна като председател на ХДС. Но и Щойбер загуби изборите".
Може би ХСС със Зьодер ще успее от трети опит. Това поне сочат социологическите анкети. Защо го предпочитат германците?
"Пандемията извади на показ характера на политиците. И Зьодер на няколко пъти показа, че взима по-правилните решения за Бавария, отколкото канцлерът за Германия. А Лашет направи точно обратното - дълго време безпрекословно следваше канцлера Ангела Меркел и когато започна да й се противопоставя, вече беше късно да се профилира. Нормално е хората да не вярват на такъв политик".
Защо консерваторите позволиха това противоборство между двамата да измести смисления предизборен дебат за идеи и политики?
"Едно такова противоборство развива собствена динамика и тя трудно може да се спре. Освен това - връщам се на основния въпрос - никой не предлага стратегия за бъдещето. Когато няма спор около стратегии, на преден план излизат несъществените теми. Живеем в много комплексен свят. Промени се комуникацията ни, промени се всекидневието ни. В същото време хората се чувстват объркани и търсят отговори, които политиците не им дават. Две трети от германците не разбират днешния свят.
Иска ми се да чуя стратегически решения, прецизни отговори на изпитанията, които ни предстоят. Който успее да представи визия за бъдещето, ще бъде големият победител. Хората отдавна мечтаят за това.
Който може да обясни днешната ситуация и да си извади правилните изводи, ще спечели доверието на хората, които в днешно време са много объркани".
Анализът, който беше консенсусно приет от членовете на Икономическия и социален съвет –работодатели, синдикати и граждански организации, дават добра основа на изпълнителната и законодателната власт да предприемат адекватни мерки за усъвършенстване на пенсионната система у нас. Така определи полезността на анализа председателят на Съвета..
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще посети Египет утре, за да участва в 11-ата среща на върха на Д-8 (D-8), съобщи в профила си в Екс ръководителят по комуникациите на турското президентство Фахреттин Алтун. Алтун уточни, че Ердоган ще направи обръщение пред участниците и ще се включи в специалната сесия за положението в Палестина и Ливан...
Разкрита е организирана престъпна група, причинила щети за над един милион евро чрез кражби на кабели в Германия, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна. Международната операция е проведена под егидата на Европол и Евроджъст. Групата е действала в три провинции в Германия, като става дума за кражба на силови кабели от железниците и от различни..
Бившият френски президент Никола Саркози е осъден окончателно по делото за корупция и трафик на влияние. Френският Върховен касационен съд отхвърли днес обжалването на експрезидента срещу присъда, наложена му по дело за корупция и търговия с влияние, като му наложи ефективна присъда от една година - наказание, което никога не е било налагано на бивш..
Нямам съмнения, че трябва да има правителство. Избори в никакъв случай не трябват, защото това, което правят изборите, е да разрушават наранената тъкан на българската държавност. Това коментира журналистът от "Сега" Людмил Илиев в интервю пред БНР. "Преговорите ще вървят бавно с оглед да се състави правна комисия в НС и да започне..
Турция въведе такса за дезинфекция за всички български автомобили, след като България отново започна да таксува всички коли, влизащи в страната. Това съобщи Анадолската агенция. Според новото изискване при влизане в Турция водачите на леките автомобили трябва да платят по 80 турски лири, а за превозните средства над 3,5 тона таксата е 160..
Депутатите няма да се подлагат на кръвни тестове за употреба на алкохол и наркотици. Това реши парламентът, като отхвърли предложението със само 61 гласа за, 62 против и 86 въздържали се. Въпреки че във Временната комисия, изготвяща правилника, това предложение беше прието от всички, с изключение на ПП-ДБ, в залата то беше отхвърлено без дебати...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Законопроектът за държавния бюджет трябва да бъде прекроен и пренаписан и трябва да се изтегли. Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Таня..