Отварянето на концертните зали донесе много вълнения от срещите на публиката в страната с плевенската филхармония по време на турнето преди седмица с Веско Ешкенази.
За концертмайстора Чавдар Вълков тези дни остават по-специални, запомнящи се, защото стават причина и за нова, дългоочаквана негова среща - с цигулката на български лютиер.
Десетки пъти Чавдар Вълков е изпълнявал Панчо Владигеров, за първи път обаче на новата си цигулка, една сбъдната негова детска мечта.
Преди седмица директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров отправил покана към Чавдар Вълков да участва в проекта "Цигулката в киното". Чавдар Вълков приел предложението.
Докато се разхождал в Пловдив с Веско Ешкенази, с музикантите Евгени Николов от Софийски солисти и Станислав Ушинкин от оркестъра на Софийската опера, споделил, че е необходимо да повиши нивото на инструмента, с който свири. Намерил лютиера Живко Старчев от Казанлък и взел нова цигулка, модел на Антонио Страдивари от 1715 г.
"Аз още там усетих, че това е инструментът, с който ще работя, първият концерт, на който ще свиря с него, е на 15 април", каза в предаването "Закуска на тревата" Чавдар Вълков.
В Смолян, Асеновград и Панагюрище са били последните концерти на плевенската филхармония с Веско Ешкенази. Плевенските музиканти му поднасят изненада по повод негово щастливо събитие. Изпълнили "Сватбеният марш" на Менделсон.
"Изненада беше както за него, така и за публиката".
На 16 май в зала „България“ Чавдар Вълков със своята нова цигулка ще е солист на проекта „Цигулката в киното“ със Софийска филхармония под диригентството на Найден Тодоров.
Бащата на Чавдар Вълков - Страхил Вълков е един от основателите на плевенската филхармония.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..