Професор Христо Христов е дал насоката на Васил Василев към режисьорската професия:
"Той беше човекът, който ме откри. Още от самото начало, когато кандидатствах пред него, когато започнахме да учим, той не знам какво откри в мен, но той ми даде напътствията за режисурата. Това беше най-голямата ми крачка - да му се доверя и да тръгна след него, по неговия път, който той ми показа", подчерта Василев.
В предаването "Рано в неделя" той сподели още, че е "много хубаво, когато режисьорът и директорът на един театър се познават и се разбират, защото когато двамата се разбират, те могат да намерят верния път за поставяне на един спектакъл":
"Най-трудно на един директор е да обясни на режисьора как може да се направи нещо с минимални средства, то да изглежда много красиво, голямо, а когато режисьорът и директорът са едно, те много бързо си разбират проблемите и гледат как от нищото могат да направят феноменални неща".
Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен подготвя три спектакъла, които чакат своите премиери, допълни директорът:
"Съвсем скоро ни предстои най-новото куклено заглавие в театъра, с едни невероятни кукли в една красива обстановка. За пръв път на голяма сцена на Плевенския театър ще бъде реализирано куклено представление за възрастни - "Ученикът и смъртта", куклена адаптация на полска приказка с режисьор Денис Симеонов, който има първи професионален дебют на нашата сцена и Ваня Плачкова, сценограф, майстор на куклите, тя също е със своя дебют на нашата сцена. Това е проект, който го правим съвместно с Националната академия за театрално и филмово изкуство".
За Васил Василев изкуството е неговия живот, но самия живот не може да бъде театър:
"В живота нямаш право на репетиция, не можеш да репетираш живота си и после да отидеш да го изиграеш някъде. Трябва реално да го живееш и нямаш право да бъркаш, защото всяка твоя грешка води до грешки, които завличат и други хора. За мен не може животът да бъде театър. Театърът е изкуството, което може да показва и напътства какъв е живота, той може да бъде огледало, лупа, да ти увеличи, да ти покаже, за да не допускаш грешките, но в живота не можеш да грешиш, няма поправителен, ако бъдеш безотговорен към него".
В последно време вниманието на Васил Василев е насочено към едномесечния Матей, неговото трето дете. Големият му син е на 12 години, дъщеря му е на 6. Съпругата му - красивата актриса Надя Василева е поела изцяло грижите към най-малкото дете. Таткото сподели, че понякога го успокояват с класическа музика.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..