Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателите в Киргизстан одобриха на референдум президентско управление

| обновено на 11.04.21 в 21:50
Садир Жапаров
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 78% от избирателите в Киргизстан гласуваха за промяна на конституцията, сочат неокончателните резултатите от провелия се днес референдум при 80 процента и половина обработени бюлетини.

Конституционните промени предвиждат значително разширяване на правомощията на настоящия президент Садир Жапаров и ще му позволят да се кандидатира за поста за втори път.

Проектът на новата конституция предвижда създаване на институцията Народен съвет или консултативно надзорно събрание, което дава препоръки относно насоките на социалното развитие. Предвижда се също преформатиране на институциите на президента и правителството.

Отговорността за формирането и работата на кабинета ще се носи от президента, а кабинетът ще се ръководи от ръководителя на президентската администрация.

Документът предлага да се намали броят на депутатите от 120 на 90.

Всъщност предложените нововъведения означават връщане от парламентарно-президентска към президентска форма на управление.

Избирателната активност е била ниска, по данни на ЦИК- 37%, тя обаче надвишава прага от 30 на сто, за да бъде приднат референдумът за валиден.

52-годишният Садир Жапаров успя да неутрализира политическите си опоненти, откакто дойде на власт след политическа криза през октомври, при която беше освободен от затвора от свои поддръжници. И след това триумфира на президентските избори през януари.

Критиците на президента определиха проектът за конституция като „ханституция“.

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, както и Венецианската комисия към Съвета на Европа критикуваха липсата на значим и смислен публичен дебат в парламента, преди проектът за основен закон да бъде представен публично през март.

Руският президент Владимир Путин, ключов съюзник, подкрепи конституционните промени, след като през февруари Садир Жапаров посети Москва. 

Президентът на Киргизстан Садир Жапаров  и съпругата му Айгул Асанбаева гласуват на референдума за конституционна реформа в столицата Бишкек, 11 април 2021 г. Киргизите гласуват на референдум за конституционна реформа, който включва преминаване от парламентарна към президентска система .

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук

Посланик Илашчук: Сигурността на Украйна е сигурност за цяла Европа

"Сигурността на Украйна е сигурност за цяла Европа. Само заедно можем да постигнем сигурност, просперитет и траен мир в Европа. Нашата борба продължава." "Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството Това каза посланик Олеся Илашчук на гражданския Събор в подкрепа на Украйна, който се провежда пред сградата на президентската..

публикувано на 24.02.25 в 19:11

САЩ ще наложат вето на опитите за промяна на проекторезолюцията за войната в Украйна, която предлагат на СС на ООН

Съединените щати предупредиха, че ще наложат вето на всички опити за промяна на проекторезолюцията, която предлагат на Съвета за сигурност на ООН за гласуване по повод третата годишнина от началото на руско-украинската война. Това съобщи агенция Ройтерс. Администрацията на Доналд Тръмп се опитва да събере воюващите страни на масата за..

публикувано на 24.02.25 в 18:45
Президентът Румен Радев

Радев: Очаквам дипломатическите усилия за мир в Украйна да се движат много по-интензивно

Конфликтът между Русия и Украйна не може да намери военно решение, заяви пред журналисти президентът Румен Радев  "Аз очаквам най-сетне разумът да надделее. Очаквам започналите дипломатически усилия, които започват да заместват вече снарядите и бомбите, да се движат много по-интензивно и догодина ние да отбележим годишнина, без да сме в условия на..

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Песков: Не виждаме предпоставки за подновяване на диалога с Европа

С днешните санкции европейците доказват, че няма основа за преговори с тях, каза в Кремъл говорителят Дмитрий Песков. В Анкара министърът на външните работи Сергей Лавров даде да се разбере, че Москва не възнамерява да спира войските си и бомбардировките, докато претенциите й към Киев не бъдат удовлетворени. Песков не бе никак изненадан..

публикувано на 24.02.25 в 18:25
Бившият посланик на България във Ватикана Богдан Паташев

Богдан Паташев: Кардинали и вярващи ще се молят заедно за папата на пл. "Св. Петър"

Държавният секретар на Ватикана свиква кардиналите и вярващи в 21 часа тази вечер на площад "Свети Петър" в Рим да се молят за здравето на Негово светейшество папа Франциск. Това съобщи в интервю пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик във Ватикана. В предаването "Нещо повече" той коментира съобщението в събота, че папата е в критично..

публикувано на 24.02.25 в 18:25
Президентът Румен Радев

Президентът призова партиите да пазят гражданския мир

Президентът Румен Радев призова всички партии "да пазят гражданския мир": "Защото Европа е изправена пред изключително опасен период и всяка проява на насилие и вандализъм в този момент без значение от повода и автора е покушение срещу България". 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" Според президента притесненията на..

публикувано на 24.02.25 в 18:18

Фон дер Лайен: Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година

Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година, ако продължи с реформите в същото темпо и качество. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Фон дер Лайен говори на конференцията в Киев, с която Украйна отбелязва третата годишнина от войната срещу Русия.  Европейските лидери обявиха нови пакети..

публикувано на 24.02.25 в 18:12