Ще бъдат ли премахнати гранитните павета по знакови улици в град Баня, Карловско? Предстоят ремонтни дейности по улици в градската част и плановете са за премахване на паважни настилки и замяната им с асфалт. Гражданите от Баня поискаха съхраняването им и в подписка от над 320 души.
„Не може всичко да се унищожава, не може ли нещо да остане от нашите предци и да разказваме на децата как сме го съхранили“. Това попита в предаването „Хоризонт до обед“ Стоян Нанков от град Баня. Той си пожелава да има някакъв глас в защита на гранитните павета в населеното място и подчерта, че по цял свят хората си пазят древните настилки и се гордеят с тях.
С коментар по темата се включи и инж. Соня Тодорова, автор на петицията:
„В подписката се посочва, че паважните настилки притежават историческо значение за града и качества да оцелеят във времето. Те са изградени по време на управлението на цар Борис III и свързват основните артерии на града - Царския дворец, Църквата „Св. Константин и Елена, Царската жп гара и Централната баня“.
Хората искат съществуващите паважни настилки да бъдат пренареждани качествено и да се запазят изцяло автентично.
„Проектът е все още в процес на разработване, той включва ул. “Карловска“ (от проекта само тя е павирана) и ул. „Родопи“, която е с асфалт и сега, и той ще бъде подменен. Обаче ул. „Карловска“ е цялата пропаднала, не мога да кажа, че това е някакво наследство, и ако ние искаме да се развиваме като туристически град, с тази неремонтирана от десетки години улица, тя е с различни видове настилка по нея, няма облик, няма да станем туристически привлекателни, ако не ремонтираме. Пред църквата старият площад ще бъде запазен със старата настилка. Тези хора от подписката да бяха дошли да ни попитат какво точно ще правим – просто нямаме диалог с тях. Аз държа като кмет и смятам, че ул. „Карловска“ няма да бъде павирана, защото тя в момента е една мешавица от различни видове асфалт и павета. Тя трябва да бъде ремонтирана“, каза кметът на град Баня Стамен Гешев.
„Моят опит сочи, че има противопоставяне на мненията по тези теми, защото има все повече привърженици на паважните настилки“, посочи главният арх. на Пловдив (бивш на Карлово) Димитър Ахрянов.
„Когато се говори за паважни настилки, трябва да се има предвид, че има различни видове – от естествени и от други елементи. В Пловдив също гледат с носталгия към паважа от естествени материали, положен в началото на 20 век, като един хубав завършек на градската следа. Смятам, че повечето хора искат запазване на настилките от миналото, но има явно противопоставяне по тази тема – за и против. Според мен трябва да бъде изградена стратегия за запазване на тези настилки в цялост за цялата страна.
Пенка Петрова от Баня допълни:
„Откакто се помня, тези улици в центъра са с гранитни павета. Те въобще не са мръднали, но след разширяването на улиците нивелацията се наруши и се наруши и красотата. Има начин да се реконструира по стария начин, а сега искаме да го съсипем. Лоши стопани сме, възмутена съм тук да стане като с жълтите павета в София“.
Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..