Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НДК - съдба за поколения и симбиоза между духовно и материално

Снимка: Ани Петрова

Отбелязваме 40 години от изграждането на НДК като многофункционален център на културата. НДК е архитектурен символ, построен във връзка с отбелязването на 1300 години от създаването на българската държава.

"Честит празник на всички колеги, на всички българи, един чудесен юбилей на организация с огромна обществена значимост“, каза пред БНР председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков.

"На 31 март е открита зала 1 на НДК, но тогава заради пандемията не можахме да отбележим годишнината. Тези, които са планирали НДК, са свършили изключително смислена работа на световно ниво. Били са визионери, заложили са много символи и много традиции, които и до ден днешен са основните събития в НДК. Сградата е осмоъгълник - символ на промяната и възраждането, има вплетен кръст, символ на материалното и духовното", посочи Велков.

"Над 40 автори са работили по отношение на изкуството, с около 120 монументални произведения на изкуството, те са вплетени в архитектурата, това е синтез между изкуство, материално и функционалност с висока художествена стойност - което е изключителна рядкост за конгресен център", заяви още в предаването "Хоризонт до обед" Велков.

Основното предназначение на сградата, разполагаща с 13 зали, е за културни прояви. Най-голямата зала (Зала 1) е с 3380 места. НДК е с огромна застроена площ на 8 етажа и 3 подземни нива.

"НДК е съдба за поколения от хора. НДК като архитектурен символ на честванията за 1300 години България и много хора заслужават признание за това - като Георги Йорданов, който заслужва огромно уважение и признателност, обединил енергията на десетки хора", посочи още Борислав Велков.

"Според мен НДК остарява добре. НДК е направен като демонстрационна сграда и комплекс, той трябва да покаже мощта на държавата и мощта на културните институции", каза архитект Анета Василева:

"Той е тотално произведение на изкуството и от тази гледна точка е ярък пример на модернизма и има запазени много нива на автентичност, независимо от ремонтите. Външните каменни облицовки, слънцето на Георги Чапкънов, архитекурно-художествения синтез, въпросът е как ще опазваме и занапред тази сграда, която е сграда с изключително последователно изградена идентичност", посочи още Василева.

По думите й това, от което най-много е загубил комплексът на НДК, е премахването на паметника 13 века България пред него.

През юли 2005 г. Международната организация на конгресните центрове присъжда на НДК годишното отличие "Най-добър конгресен център в света". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивал на комедийния и сатиричния спектакъл в Габрово

13-о издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл в Габрово

13-о издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл се провежда в Габрово и съвсем в духа на града на хумора разсмива публиката, а и съседите, които гостуват на театралните вечери. Девет са заглавията в афиша на събитието, на което БНР е медиен партньор. Оценяват ги професионалисти, които на официална церемония утре вечер ще..

публикувано на 07.04.25 в 09:37

Връчват наградите "Златен кукерикон"

Националните награди за театрални постижения в областта на хумора и сатирата "Златен кукерикон" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в Сатиричния театър. Отличия ще бъдат раздадени в пет категории. Призът за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев е присъден на актрисата Мая Новоселска. Наградите "Златен кукерикон" ще бъдат..

публикувано на 07.04.25 в 08:24
Георги Гроздев

През процепа на времето - "Приключения с Балканска библиотека" на Георги Гроздев

Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..

публикувано на 06.04.25 в 16:26
Биляна Георгиева

Биляна Георгиева: Бях изненадана от наградата "Икар"!

"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..

публикувано на 04.04.25 в 17:00
Надя Сотирова, Панчо Владигеров-внук и Юлиана Караатанасова

Къщата музей "Панчо Владигеров" в София отпразнува 20-годишнина

Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..

обновено на 04.04.25 в 16:36
Соня Йончева като Йоланта от операта на Чайковски

Соня Йончева блести като Йоланта на сцената на Виенската опера

На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...

публикувано на 04.04.25 в 15:38

Повече от 200 непрофесионалисти ще се съберат на музикално състезание

Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..

публикувано на 03.04.25 в 19:07