Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Байдън оповести решението си за изтегляне на американските войски от Афганистан

САЩ ще започнат окончателното изтегляне на войските си от Афганистан на 1 май

И ще го завършат преди 11 септември, заяви американският президент

| обновено на 15.04.21 в 00:02
Американският президент Джо Байдън - 13 април 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Джо Байдън обяви, че пълното изтегляне на военните сили на САЩ от Афганистан ще започне на първи май и ще приключи преди 20 годишнината от терористичните атаки на 11 септември. 

“Време е да се сложи край на най-дългата война водена от Америка. Време е нашите военни да се приберат у дома,“ каза Байдън. 

В около 16 минутното си обръщение към нацията Байдън заяви, че Aмерика не може да продължава да удължава военното си присъствие в Афганистан с надеждата „да се създадат идеални условия за изтеглянето.“ 

„Четвъртия президент съм, по време на чиито мандат има американско военно присъствие в Афганистан - двама републиканци и двама демократи. Няма да предам тази отговорност на пети президент,“ каза Байдън. 

Американският президент уточни, че за решението се е консултирал с военни, представители на разузнаването, дипломати и законодатели, а САЩ ще продължи да помага на армията в Афганистан, както и в сферата на дипломацията и хуманитарната работа. 

Байдън също така посочи, че сега е важно усилията да се насочат към други предизвикателства на международната сцена като терористични мрежи, разпрострели се извън Афганистан, конкуренцията идваща от Китай и опасността правилата при новите технологиите по света да бъдат дело на автократи. 

„Войната в Афганистан никога не е била замисляна като начинание продължаващо няколко поколения. Бяхме нападнати. Започнахме война с ясни цели. Постигнахме тези цели.  Време е да сложим край на тази вечна война,“ посочи Байдън. 

Изтеглянето на американските военни части от Афганистан Байдън обоснова и с убеждението си, че дипломацията може да успее и без засилена подкрепа от армията. 

След като се обърна към нацията, Байдън се отправи към военното гробище в Арлингтън, където почете паметта военнослужещите загинали в скорошни конфликти.

Попитан дали е било трудно вземането на решение за изтеглянето на войските от Афганистан той отговори: „Не беше.“ „Беше абсолютно ясно.“

Стъпката е притеснителна за някои, които виждат възможна победа на талибаните. В същото време във Вашингтон има все по-голям консенсус, че в Афганистан не може да бъде постигнато нещо повече.

По-рано от администрацията посочваха, че се разглеждат варианти за оставане на военни части в страната за борбата срещу Ал Кайда или заради нарастващата опасност от групировката Ислямска държава. Обмисляше се и изтегляне на войските при подобряване на обстановката на място или в преговорите за мир. 

Във вторник официално лице, пожелало анонимност, коментира, че поставянето на условия за изтегляне, „какъвто е бил подходът през изминалите две десетилетия, е рецепта за оставане в Афганистан завинаги.“ 

В същото време Държавният секретар Антъни Блинкън посочи, че моментът за връщане на силите у дома е настъпил и че Вашингтон ще работи в посока план за „координирано“ изтегляне със съюзниците от НАТО. 

Миналата година администрацията на президента Доналд Тръмп постигна споразумение с талибаните за изтегляне на всички американски войски до май тази година при условия, че талибаните обещаят да не подкрепят Ал Кайда или други чуждестранни екстремисти. 

В момента има около 2 500 американски военнослужещи в Афганистан. 

От средите на демократите се коментира, че в борбата, започнала след атаките на 11 септември 2001 Съединените щати са постигнали основната си цел преди 10 години с убийството на Осама бин Ладен и е време военните да насочат вниманието си към по-неотложни предизвикателства.

От страна на републиканците има оценки, че изтеглянето е равносилно на изоставяне на афганистанците по време на важни преговори за мир и даване на картбланш на талибаните да спечелят. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, европейската топдипломатка Кая Калас (в средата) и председателят на Европейския съвет Антонио Коща

Антониу Коща, Кая Калас и Марта Кос на визита в Киев

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща, върховният представител по външната политика Кая Калас и еврокомисарят по разширяването Марта Кос са на визита в Киев, съобщиха дипломатически източници в Брюксел.   Това става в първия ден от встъпването на новата Комисия в длъжност. Предвидени са срещи с президента Володимир Зеленски и други официални..

публикувано на 01.12.24 в 11:09
Проф. Красимир Калинов

Проф. Красимир Калинов: Няма как да бъдат различени фалшифицираните бюлетини, за да не ги броим

Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР  проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..

публикувано на 01.12.24 в 10:47

Събитията от седмицата - избор на председател на НС, чума по овцете, Шенген

Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..

публикувано на 01.12.24 в 10:33

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Андрей Ковачев

Андрей Ковачев: С дипломатически ходове РСМ не може да промени преговорната рамка за ЕС

"Надявам се Народното събрание да намери време, за да допълни Закона за българското гражданство - да има церемония по връчването и публичен регистър на всички, които са получили българско гражданство, както и да има възможност за отнемането му , когато има ясни сигнали за говор на омраза срещу България".  Това каза пред БНР евродепутатът от..

публикувано на 01.12.24 в 10:13

Започват проверки за опасни играчки и коледни светлини

Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява през декември търговците на играчки, коледни светлини и фойерверки за неизправни и опасни стоки. Кампанията ще продължи до края на годината, разкрита е и специална телефонна линия за сигнали от потребителите. Държавните инспектори ще извършват масови внезапни проверки в магазините за..

публикувано на 01.12.24 в 09:52

Министерството на транспорта подкрепя проекта летище "София" да носи името на Васил Левски

Министерството на транспорта и съобщенията подкрепи проекта летище "София" да носи името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски, предложен от Българската академия на науките. Служебният министър на транспорта Красимира Стоянова не се ангажира със срок кога може да стане това, тъй като първо трябва да бъде издаден указ от държавния..

публикувано на 01.12.24 в 09:19