Всяка икономическа система има нужда от освежаване, нови идеи и нови политики, които да са по-ефективни и да водят до по-добър резултат, допълни тя.
Не е точният фокус целият дебат да се прехвърля към Плана за възстановяване, смята Даниела Бобева, според която трябва да се започне с „една хубава диагностика в какво състояние е икономиката“, подчерта проф. Бобева.
В предаването „12+3“ проф. Бобева очерта три важни проблема в икономиката. Първият е, че ни дават 2.5% растеж, много по-ниско от средното за ЕС. „Тук трябва да има радикални и директни мерки.“
Вторият проблем са спрените инвестиции – чуждестранни и местни. Ако нямаме инвестиции, нямаме икономически растеж, посочи икономистът.
Проф. Даниела Бобева е на мнение, че са необходими шоково въвеждане на електронно правителство и шоково намаляване на административната тежест, като има поне 20-30 режима, които веднага трябва да се премахнат.
Ниската инфлация засега е добре, но ще се покачва, а тя изяжда доходите, поясни още Бобева.
Бавното съживяване на туризма също е сред проблемите в икономиката. Пролетно-лятното оживление в икономиката обаче ще даде глътка въздух на новото правителство и кураж, каза още тя.
Чакат ни трудни времена на реформи, изтъкна Даниела Бобева. Според нея отлагането на реформите в последното десетилетие ще струва много скъпо на тези, които ще трябва да ги направят, защото реформите не носят популярност.
„Тоест, те няма да станат по-симпатични на избирателите.“
Даниела Бобева определи като стигма това, че основният ни проблем е Планът за възстановяване и уточни, че парите от Европейския съюз няма да дойдат тази година, а трябва да разчитаме на нашия бюджет.
„А за да разчитаме на нашия бюджет, той трябва да бъде ревизиран.“
Изобщо не е драма, че няма да си представим сега Плана, категорична е Бобева. „Имаме нужда от план за действие извън онзи план.“
Следващият министър на финансите трябва да има силите и подкрепата да казва „не“, отбеляза тя.
В партийните програми има няколко области, в които има пълен консенсус и той трябва да се използва, обобщи Даниела Бобева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...