Изложбата "Значими жени в историята: от Прага през Братислава до Русе" събра техни превъзходителства посланиците на Словакия Мануел Корчек, на Словения - Анджей Франгеш и на Кипър - Мариос Кундуридис. Защо именно в Русе? Защото от тук започна изследването на мястото на жените в историята. Основата положиха Ренета Рошкева и проф. Николай Ненов от Регионалния музей и Цвета Ненова от сдружение "Европейски пространства 21".
В началото бяха русенските жени - малко известни, но с огромен принос към световното развитие.
Идеята е оценена и от Дипломатическия културен институт в София. На официалното откриване в Русе посланикът на Словакия Мануел Корчек каза:
"В изложбата можете да видите първите жени, навлезли енергично в сферите, отредени само за мъже. Такива жени има днес все повече и много от тях имат забележителни успехи. Всеки от нас може да се сети за много имена на успешни жени в науката, политиката, дипломацията и много други области".
След тържествените слова дойде ред и на неформалните разговори- например между Ренета Рошкева от русенския музей и г-жа Дагмар Остранска, Директор на Чешкия център в София.
"Моят вдъхновяващ пример е за Милада Хоракова. Тя е била юрист и през комунизма е осъдена. Тя за мен е голяма героиня", каза Ренета Рошкева.
"Тя, подобно на нашата Димитрана Иванова, която също е съдена за дейността си преди 9 септември, въпреки че тогава са я смятали за социалистка заради нейните предпочитания към равноправието като цяло", допълни г-жа Дагмар Остранска.
В младите мъже на Европа и света е надеждата, че ще отпаднат предразсъдъците и стереотипите. Това казва и Ивана Марксфелдова, консул на Словакия, която посочи и че е феминистка:
"Модерните мъже, младата генерация разбират, че жената има право на избор, на живот, има права".
Изложбата може да бъде разгледана в Историческия музей до 23 май при спазване на необходимите противоепидемични мерки.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..