Сборникът с 13 разказа "Играта продължава" е дебютен за Алекс Цонков, но увенчава продължителни опити в писането, стартирали още в детството му.
"Още от малък започнах да пиша една книга – игра на тетрадка с химикал, върху която залепвах с тиксо ксерокопирани илюстрации от други книги", сподели авторът в предаването "Графити по въздуха".
Сериозните му литературни опити са от 2015 г., когато започва активно да участва в литературни конкурси за разказ. Тласък в писането му дава поощрителната награда в конкурс за фантастичен разказ на списание "Осем".
Затворен между четирите стени на дома заради пандемията, в свободните си часове Алекс дава простор на писателското си въображение. Темата за прераждането на душите винаги го е вълнувала, но тъжните новини напоследък го подтикват да размишлява по-задълбочено върху темата, която присъства в някои от разказите му.
"Винаги съм мислил какво би се случило, ако съзнанията на онези, на които им предстои да се преродят, се събират някъде след смъртта на тялото. Събират се за малко, после отиват към следващото тяло… Нали идеята е, че всяко преродено съзнание не помни предишния си живот, докато е в тялото си, а когато умре и отиде в космичния безкрай, си припомня всички изминали животи", сподели той.
В творбите му има елементи на научна фантастика, фентъзи, трилър, мистерии, хорър, но всичко това е "овкусено" с щипка реализъм. Любимите му автори са Стивън Кинг, Тери Пратчет, харесва текстове на български класици и на съвременни автори.
"Всеки автор, който те е докоснал, оставя нещо в теб и това служи за по-нататъшно вдъхновение. А вдъхновението може да дойде от всичко, включително от собствения апартамент", разказа авторът.
Историята назад във времето не го вълнува като тема, но силно го вълнува "историята на бъдещето", когато технологичните чудеса ще поставят все повече предизвикателства пред човечеството и човечността.
Цялото интервю с Алекс Цонков чуйте в звуковия файл.
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...