Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Играта продължава“ – дебютен сборник с разкази на Алекс Цонков

Алекс Цонков
Снимка: личен архив

Сборникът с 13 разказа "Играта продължава" е дебютен за Алекс Цонков, но увенчава продължителни опити в писането, стартирали още в детството му. 

"Още от малък започнах да пиша една книга – игра на тетрадка с химикал, върху която залепвах с тиксо ксерокопирани илюстрации от други книги", сподели авторът в предаването "Графити по въздуха".

Сериозните му литературни опити са от 2015 г., когато започва активно да участва в литературни конкурси за разказ. Тласък в писането му дава поощрителната награда в конкурс за фантастичен разказ на списание "Осем".

Затворен между четирите стени на дома заради пандемията, в свободните си часове Алекс дава простор на писателското си въображение. Темата за прераждането на душите винаги го е вълнувала, но тъжните новини напоследък го подтикват да размишлява по-задълбочено върху темата, която присъства в някои от разказите му.

"Винаги съм мислил какво би се случило, ако съзнанията на онези, на които им предстои да се преродят, се събират някъде след смъртта на тялото. Събират се за малко, после отиват към следващото тяло… Нали идеята е, че всяко преродено съзнание не помни предишния си живот, докато е в тялото си, а когато умре и отиде в космичния безкрай, си припомня всички изминали животи", сподели той.

В творбите му има елементи на научна фантастика, фентъзи, трилър, мистерии, хорър, но всичко това е "овкусено" с щипка реализъм. Любимите му автори са Стивън Кинг, Тери Пратчет, харесва текстове на български класици и на съвременни автори.

"Всеки автор, който те е докоснал, оставя нещо в теб и това служи за по-нататъшно вдъхновение. А вдъхновението може да дойде от всичко, включително от собствения апартамент", разказа авторът.

Историята назад във времето не го вълнува като тема, но силно го вълнува "историята на бъдещето", когато технологичните чудеса ще поставят все повече предизвикателства пред човечеството и човечността.

Цялото интервю с Алекс Цонков чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16