Появата на пандемията, породена от COVID-19, и продължителните периоди на локдаун в културния сектор в Австрия не възпират устрема на личности, които са вдъхновители с широк хоризонт на идеите и инициатори на събития, съчетаващи висока художествена стойност с обществено-социална значимост. Такава фигура е д-р Александър Александров, който през 2009 г. основава австрийското сдружение за изкуство и култура „Лилавият лебед“.
Многобройни през годините са инициираните от него успешни проекти, впечатляващи със своята мащабност и получили достоен отзвук, както сред българската общност тук, така и сред австрийската културна общественост. Сред благородните каузи се откроява откриването на паметна плоча във Виена на сградата, в която дълги години е живяла световноизвестната оперна прима Гена Димитрова. През 2018 г., отново по инициатива на сдружение “Лилавият лебед“, в Австрия се проведе турне на Хора на слепите “Акад. Петко Стайнов“ под надслов "Пътешествие на светлината" - проект, който бе отличен с почетното трето място в българската класация за културно събитие на 2018 г. на изданието „Площад Славейков“. През 2020 г. д-р Александър Александров създава към сдружението, съвместно с оперния певец Апостол Миленков, мъжкия ансамбъл „Православие“, чиято мисия е да изпълнява и допринася за популяризирането на църковно-славянските песнопения.
Д-р Александър Александров многократно е подчертавал в свои изказвания необходимостта от духовното съхранение на една нация, в която културните институции да бъдат обърнати към младата публика, а достойното представяне на българските музикални състави по световните сцени да бъде приоритет. Естествен израз на тази линия и продължение на дейността на сдружение „Лилавият лебед“ е неговият актуален проект – заплануваният през месец ноември тази година гастрол в австрийската столица на легендарната Детско-юношеска филхармония „Пионер“ под мотото „Отново във Виена“.
Създадената през 1952 г. формация завладява в продължение на десетилетия публиката на Европа и Америка под диригентството на своя ръководител - проф. Влади Симеонов. Още през 1959 и 1973 г. има своите успешни изяви в австрийската столица. През 2002 г. оркестърът е закрит, но 2008 г. той се ражда за нов живот, като продължава традициите на тази формация да бъде състав на световно ниво, в който децата имат стимул да музицират. В момента оркестърът е под ръководството на диригента Любомир Денев-син.
Предстоящите концерти на Детско-юношеската филхармония „Пионер“ във Виена през ноември 2021 г. ще бъдат под почетния патронаж на председателя на австрийския парламент Волфганг Соботка. Наред с творби на Мюфа, Дворжак, Любомир Пипков, Марин Големинов и др., специално за гастрола в програмата на концертите са включени изпълнения на две световни премиери на произведения от Любомир Денев-син и от австрийския композитор Курт Шмид, посветени на оркестъра. Концертите ще бъдат записани и издадени на компактдиск, плакатът за събитието е на големия български художник Стоимен Стоилов, а младите оркестранти ще имат съвместна творческа работилница с Wiener Musikseminar, както и посещение в Музикферайн.
В интервю за слушателите на предаването „ Алегро Виваче“ по "Хоризонт" д-р Александър Александров разказа за своята идея да покани във Виена Детско-юношеската филхармония „Пионер“, която той определя като „цивилизационно постижение на българската нация“. Той сподели подробности за програмата на концертите и за съпътстващите събития по време на гастрола.
Всички желаещи да подкрепят финансирането на проекта могат да внесат средства чрез платформата Wemakeit.
Чуйте интервюто с д-р Александър Александров в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..