Covid-19 отказа голяма част от изселниците ни в Турция да се върнат по родните места. Заради високия брой на заразени и наложените от властите в Анкара строги противоепидемични мерки много от тях няма да пътуват до България, за разлика от предишни години. Единици са завърналите се и то още преди разгара на третата вълна, разказват кметове на села в Кърджалийско. В същото време от общинската управа в Кърджали съобщават, че има тенденция да се ремонтират къщите, оставени от изселниците.
Всяка пролет стотици наши изселници в Турция се прибират по родните места и остават до късна есен. Обикновено това са пенсионери, които получават пари за старост от две места – и от България, и от Турция. Обясняват, че лятото тук се живее по-спокойно, а зимата оттатък Босфора е по-топло. Тази година обаче е по-различна, казва кметът на близкото до Кърджали село Айрово. Според Бахтияр Мустафа Covid-19 е провалил плановете на изселниците.
Ситуацията е същата и в съседното село Опълченско. И там се върнали само 2-3 семейства, казва кметицата Басрие Хайрула.
В същото време от Общината в Кърджали съобщават за тенденция да се ремонтират къщите, оставени от изселниците. Наблюденията са на заместник-кмета Катя Митовска.
Според кмета на Айрово Бахтияр Мустафа в селото почти няма къща, собственост на изселили се в Турция. Ремонтите, които сега се извършват са от нови стопани.
Завърналите се у нас изселници са пенсионери. Като Гюлбеаз и съпругът ѝ Мустафа. Заминали за Турция преди 30 години. Живеят в Истанбул, но всяка година си идват в родното Бойно.
Заради срива на лирата за много от изселниците животът в България е по-скъп, ако трябва да се изхранват само с турската си пенсия. Голяма част от тях обаче получават и българска пенсия, казва кметицата на село Опълченско Басрие Хайрула.
Сега очакванията на българските изселници в Турция са строгите противоепидемични мерки да бъдат отменени до празника Рамазан Байрям и тогава да се върнат у нас.
Репортаж на Валя Апостолова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Русия винаги е измервала себе си спрямо великата сила на деня. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ и основател на Атлантическия клуб, преди срещата между президентите на САЩ и Русия, която трябва да се проведе на 15 август. Много е важна, но не идва краят на войната , посочи бившият ни посланик в..
Мерки за преодоляване на кризата с водата в Плевен предприемат общинските власти на фона на продължаващия воден режим в Плевен. Плевен и редица населени места в областта ще са на воден режим и през деня В Плевен осигуряват чиста вода за детски градини и социални центрове Кметът д-р Валентин Христов обясни къде са насочени усилията на..
В Згориград, най-голямото село в община Враца, въведоха режим на водата. Прекъсване на водоподаването ще има от полунощ до 05.00 часа сутринта и по обед между 12.00 и 16.00 часа. Планинското село се снабдява от собствен водоизточник, чийто дебит е намалял поради засушаването, посочиха от ВиК - Враца. Междувременно от селското кметство..
Отново се е разпалил пожарът в община Сунгурларе, в района до село Скала. Огнеборците и местните власти полагат усилия да го угасят. Овладян е другият голям пожар, който гори в Бургаска област - този в община Средец. Пожарът, който е към село Бероново, е почти локализиран. Този между селата Славянци и Скала обаче отново е..
Водата за град Кочериново и някои от селата в общината се спира денем - при пълни язовири "Калин" и "Карагьол" в Рила, откъдето се подава вода за общините Рила, Кочериново и Бобошево. Проблемът е в това, че "Кюстендилска вода" е заявила по-нисък обем вода през горещите летни месеци, каза за БНР кметът на Кочериново Светослав Горов. Денем..
Шестима журналисти бяха убити при целенасочен израелски удар в град Газа, който предизвика големи критики. Нетаняху: Окупацията на град Газа е най-добрият начин за бързо прекратяване на войната с "Хамас" 20 арабски и мюсюлмански държави осъдиха категорично плана на Израел за превземане на град Газа Спешно заседание на СС на ООН заради..
" Разпадът на качественото журналистическо съдържание, особено в онлайн медиите, настъпи на три нива - реклама та, несъобразена със съдържанието, коментари те под статиите и комуникация та, която трябва да се води между авторите на текста и потребителите ". Това обясни пред БНР Леона Асланова, икономист и общественик с фокус върху сферата на..
Страната ни вече съхранява слънчева енергия в батерии, които са частни инвестиции . На сайта на ЕСО в оперативните данни се показва енергията,..
Ежедневните тренировки не водят до по-бърз ефект за тялото ни през лятото – организмът ни има лимит, който може да понесе и да се възстанови, а..
„Талантите на Плевен“ – така се нарича първата самостоятелна фотоизложба на Теодор Василев, подредена в плевенската Художествена галерия „Илия..