Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Варналиев за почитта към народната песен и неговата учителка Вълкана Стоянова

Стоян Варналиев
Снимка: Ани Костова

Стоян Варналиев е български народен певец, изпълняващ тракийски народни песни. Той е ученик на известната тракийска народна певица Вълкана Стоянова.

"Аз нямах представа, че съществуват такива песни като нейните (Вълкана Стоянова - бел. на редактора), не бях чувал, но когато чух за първи път "Димитър кара гемия" в едно предаване, онемях, защото не можех да повярвам, че има такава неземна песен. Толкова ме впечатли тази песен, че започнах да търся именно такива песни, които тя изпълнява, което беше голям проблем в един момент, но това нейно пеене беше изключително близко до това пеене, което чух в моето село. Аз съм от ямболския край и тя е от ямболския край", каза в предаването "Нощен хоризонт" Варналиев. 

По думите му работата с Вълкана Стоянова го е научила да не прави компромиси. Според него тя се е опитала да му предаде нейната енергия на пеене.

"Опитваше се, когато учим песен, да ми разкаже за песента, нещо много важно, да си представям песента. Да чета текста по-хубаво, да го разбирам, да вниквам в текста".

В края на миналата седмица тракийският народен изпълнител беше в Добрич, за да реализира клипове към нови свои песни, които са предназначени за предстоящите пролетни празници. Една от тях - "Яна Лазар ходи", е сред подарените му от голямата народна певица Вълкана Стоянова. За видеоклиповете Стоян Варналиев се е доверил на Стефан Калев и на Живко Желев от медийната група "Добруджа".

"За мен самото начало беше трудно, тъй като трябваше по-рано да направим клиповете, първите два клипа, но тъй като аз бях под карантина и то 25 дни се наложи да отложим това заснемане на клиповете, след което се срещнахме и направихме първите два клипа. Интересно беше, че Стоян Варналиев нямаше никакви изисквания и се беше доверил изцяло на нашата преценка къде и как да бъдат заснети клиповете", каза Стефан Калев.

Живко Желев коментира, че се работи лесно със Стоян Варналиев:

"Изключително добър професионалист".

Стоян Варналиев е роден в ямболското село Генерал Инзово. От малък запява бабините песни. По-късно учи пеене при Господин Колев и Елена Граматикова, но най-ярки следи в творчеството му оставя певицата Вълкана Стоянова. През 1988 г. печели конкурс за млади певци на РТЦ - Благоевград за предаването "От извора". Вълкана Стоянова му оставя много песни, които не е записвала и прозвучават в негово изпълнение. Следват записи в БНР и БНТ.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31