Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителната кампания „Деца рисуват за деца“ с нов проект

Ученици подпомагат даровити деца от социално слаби семейства

4
Училището по изкуства и занаяти „Димитър Екимов“ във великотърновското село Русаля
Снимка: Здравка Маслянкова

Графични таблети и материали за рисуване за близо две хиляди лева получават като дарение даровити деца от социално слаби семейства от цялата страна. Те се обучават безплатно в училището по изкуства и занаяти „Димитър Екимов“ във великотърновското село Русаля.

Дарението е осигурено чрез благотворителна кампания „Деца рисуват за деца“, която беше реализирана от ученици от Велико Търново. 32 даровити деца развиват талантите си в училището-пансион в Русаля.  

„Аз съм Севда, уча всички неща и съм възпитано дете, не се бия и съм на 9 години, обичам да пея. Аз съм Павлин, на 9, любимият ми предмет е български език, аз съм Габи, на 5, обичам да играя, аз съм Вики, на 9, най-любимо ми е музиката, когато порасна, искам да стана полицайка, аз съм Севда и съм на 10 години, аз съм Виолета, на 11 години от Варна, искам, когато порасна да стана археолог“, разказаха пред БНР част от учениците на училището по изкуства и занаяти „Димитър Екимов“.

Децата с трудно детство получават подкрепа и безплатно образование от преподавателите и менторитеНие сме планирали да започват от предучилищна група и да завършват 12-и клас при нас. Това време ни е необходимо, за да можем да преодолеем част от дефицитите, с които те идват при нас и да сложим нов морал, нови умения, нови знания, ново възпитание, което би било полезно за тях“, каза в „Преди всички“ “създателката на училището Анимари Димитрова.


Фондация „Генерал Протогеров“ дарява на училището 6 графични таблета за рисуване и много материали.

„Тези неща, които ви ги даваме сега, искаме да слушате учителката си по изобразително изкуство. Тя ще ви научи как да създавате красота и да бъдете по-добри чрез тези предмети, които ние днес ви даряваме. Бъдещето за вас ще бъде много по-добро, от колкото е в момента“, посочи пред БНР председателят на фондацията Георги Радев.

Но в основата на дарението са ученици от Велико Търново, които се включиха в кампанията на учителя по музика Добрин Пелтеков“ – „Деца рисуват за деца“: 

„Имахме 76 рисунки. Бяха продадени 49. Беше направен сайт, наистина огромна организация. Цените бяха от 20 до 150 лева. Най-малката художничка беше тригодишна. Събраната сума е 1980 лева. Ние трябва да възпитаваме нашето бъдеще, а това са децата. Трябва да ги научим на човечност, на християнски ценности, на обич, на доброта", сподели пред БНР Пелтеков.

Частното училище по изкуствата „Димитър Екимов“ в село Русаля разчита основно на дарители, за да съществува, заяви още Анимари Димитрова:

„Едно от нещата, с които децата най-много обичат да се занимават и може би най-много показва личностната им същност, това е рисуването и приложните изкуства".


Освен обучението по занаяти и различни видове изкуства училището в Русаля насърчава талантите си и за бъдещето им професионално развитие.  

В условията на пандемия са забавени плановете за развитие на училището.

„Имаме още много неща, които трябва да строим – това си ни най-големите приоритети в момента, гимназиалният корпус и завършването на кухнята-столова, за което се борим вече 7 години и не успяваме. Намерихме много приятели, много дарители, благодарим им от сърце, поклон пред тях, но за съжаление не са достатъчно да завършим големите дела, които ни предстоят“, споделя още Анимари Димитрова. 

Политическата ситуация в страната около новия парламент не е чужда на по-големите деца в училището в Русаля. 15-годишният Веселин Симеонов от Русе, споделя, че мечтае да стане депутат:  

„Искам да променя тази държава, има много безработица, което въобще  не ми харесва. Искам да им кажа да се стегнат и да оправят страната ни“, каза още Веселин.

Още по темата в звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова, кореспондент на БНР във Велико Търново.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30