Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиян Василев: Режимът в Русия търси как да се задържи на власт чрез външна агресивност

Снимка: БГНЕС

Не знам защо Чехия трябваше да дава допълнителна интерпретация на случилото се в складовете. Това, че цел на атаката не била Чехия, а имущество на чужд оръжеен търговец, е нонсенс, защото подобна атака по дефиниция е терористична. Намесването на Гебрев в тази история с интригата, че той бил продавал оръжия за Украйна е нонсенс“. Това коментира пред БНР Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия, дипломат и енергиен експерт, по темата за нарастващото дипломатическо напрежение между Чехия и Русия.  

Според него вероятно този скандал е щял да има ограничено въздействие, ако не е бил целият контекст на рязко нарасналото напрежение от Русия и нейната агресивност, блокирането на свободата на корабоплаването в Черно море, ограничените зони за прелитане на самолети. 

„Мирише отвсякъде на барут и на война. В тази обстановка потенциалът за последваща ескалация на напрежението е огромен“

По думите на експерта има негативни натрупвания във вътрешния дневен ред на Русия и затова режимът там намира начин да се задържи на власт чрез външната агресивност

Никой няма нужда от голяма война. В момента играта е като шахмат - усилват се позиции, натиск, но никой не смее, особено Русия, не е глупава да тръгне на голяма конфронтация. По-скоро ще потърси предлог, ако изобщо премине към военни действия. Най-опасното сега е, че като блокираха Азовско море, Керченския пролив, корабите не могат да влизат, а от Мариопул излиза голяма част от износа на Украйна, стратегически стоки. Така Русия се мъчи икономически да задуши Украйна. Няма как в такъв момент искрата да не прехвърли“, допълни Василев в предаването „12+3“. 

Интервюто с Илиян Василев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30