Осми в поредицата по азбучен ред е цигуларят Мартин Зайранов. Отговорите му можете да чуете в звуковия файл.
***Мартин Зайранов е роден през 1999 г. във Варна, в уважавано музикантско семейство. Започва да свири на 6 години, на 10 дебютира като солист на Варненската филхармония, а на 11 вече е млад студент в класа на проф. Марио Хосен в Нов български университет. В момента продължава обучението си при проф. Антон Сороков в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
От малък се изявява като солист на оркестри и печели много награди от наши и международни конкурси: "Ginette Neveu" в Авиньон (2015), "Млади виртуози" в София, "Jeunesses Musicales" в Букурещ, "Проф. Недялка Симеонова" в Хасково. През 2017 г. получава специалната награда на конкурса „Henry Marteau“ в Германия – копие на цигулката на легендарния Анри Марто. През 2019 г. печели първа награда на конкурса за цигулари „Stefanie Hohl“ в Университета по музика и изящни изкуства във Виена, а за победата му на конкурса „Grażyna Bacewicz” в Полша пишат престижните издания “The Strad” и “The Violin Channel”.
От 2012 г. Мартин е редовен участник и стипендиант в майсторския клас на проф. Марио Хосен в Лятната международна музикална академия „Орфеус” – Виена, където взема активно участие в концертната програма и има възможност да се срещне и работи с именити цигулкови педагози от цял свят. Редовно участва като солист в програмата на „Фортисимо фамилия“ и „Фортисимо фест“ заедно с Варненската филхармония и Софийския фестивален оркестър с диригент Максим Ешкенази. Солира на Camerata Orphica – Vienna, камерния ансамбъл „Софийски солисти“, Оркестъра на Класик ФМ радио, оркестрите в Пловдив, Шумен, Плевен, Враца, Русе, Разград, Представителния гвардейски духов оркестър, Представителния духов оркестър на военноморските сили и др. Работи с диригентите Шломо Минц, Франсоа Декамп, Мартин Пантелеев, Пламен Джуров, Максим Ешкенази, Диан Чобанов, Дарио Мачелари и др.
Участва в майсторските класове на проф. Михаел Фришеншлагер, проф. Жерар Пуле, проф. Такаши Шимицу, проф. Жулиде Ялчън, проф. Ерик Грюнберг, проф. Габриел Кроитору, проф. Минчо Минчев, Веско Ешкенази и др.
Мартин Зайранов е носител на награда „Варна“ 2013, наградата на фондация „Отворено общество“ 2014, голямата награда на фондация „Стоян Камбарев“ 2015 и на голямата награда на „Ротари клуб“ – Варна за 2016 г. Лауреат е на наградата на СБМТД „Кристална лира” 2018.
През ноември 2020 г. участва в концерт на студенти от Университета за музика и сценични изкуства във Виена и изпълнява Рапсодия „Вардар“ от Панчо Владигеров в Стъклената зала на концертния комплекс Музикферайн в австрийската столица – една от най-престижните сцени в Европа.
Чуйте в звуковия файл как Мартин Зайранов отговори на 10-те въпроса на "Алегро виваче".
***
Очаквайте и останалите номинирани за "Млад музикант на годината 2020" в лексикона на "Алегро виваче" - в 11 поредни вторника след 21:10 часа.
В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..
153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация". В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...
Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години. Василев се среща с Маричков по повод друг филм. "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него. Минаха няколко месеца и му..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...
Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г. Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години. Росен Идеалов ще съчетае в тази..
"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..
С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..
Искат да се прегърнат с Борисов и Пеевски. Това заяви Корнелия Нинова, бивш лидер на БСП, за настоящето ръководство на Столетницата. ГЕРБ засега..
Никой няма да се осмели да иска касиране на изборите. И не защото няма основание, никой няма да прояви смелост. " Кутията на Пандора" може да се..
Борисов трябва да отговори ясно дали отстранява Пеевски и се връща към европейския път, или тръгва с Пеевски към диктатура. Това заяви пред БНР..