Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на "Бояна": Да спре строежът на спортен комплекс върху единственото игрище за децата

Инвеститорът Даниел Боримиров уверява, че ползването ще е безплатно за хората от района

Жители на кв. "Бояна" в София протестираха заради намеренията на Столичната община да отдаде под наем единственото спортно игрище на открито в района.

Теренът е общинска собственост, а на мястото на зеления терен се предвижда частен инвеститор да изгради спортен комплекс. Наемът е за срок от 10 години, а жителите на "Бояна" се притесняват, че след построяването на комплекса няма да могат да спортуват свободно, тъй като ползването на игрището ще се заплаща.

В писмо до редица институции – до Общинския съвет, до главния архитект, до ДНСК - те настояват за незабавно спиране на заповедта на кмета Йорданка Фандъкова, одобряваща договора за наем и за неговото прекратяване.

Футболното игрище в "Бояна", или стадион "Кривуля", както го наричат местните, се намира в местността "Гърдова глава". От около седмица насам той е ограден и те предприемат протестни действия. Според тях в квартала и без това няма достатъчно детски и спортни площадки, а това е единственото място, където децата могат да играят футбол свободно.

Намеренията на Общината да отдаде терена под наем датират още от 2019 г., тогава гражданите подават жалба срещу строежа върху стадиона, но надеждите им, че ще успеят да го запазят, биват попарени преди няколко дни, когато виждат оградата около зелената площ. На мястото се предвижда изграждането на спортен комплекс, а инвеститорът е футболистът Даниел Боримиров.

"Разговор по казуса между Общината и гражданите обаче така и не са проведе", каза пред БНР Апрахам Асланян от инициативния комитет за запазване на пространството.

"Липсва каквато и да е прозрачност и информираност на обществото по отношение на казуса", каза още той.

Проектът на инвеститора предвижда на мястото да бъдат изградени три мини игрища за футбол и три тенис корта. Но най-голямото притеснение на жителите на "Бояна" е, че веднъж застроен, след години статутът на терена би могъл да бъде променен.

Кметът на район "Витоша" Теодор Петков е категоричен, че няма риск на мястото да бъде построено друго освен спортни съоръжения. Според Петков с отдаването на стадиона под наем ще се гарантира неговата добра поддръжка и ще се осигурят много по-добри условия за спорт.

Протестиращите събират и подписи в защита на терена и са изпратили писмо до главния архитект, до строителния контрол и до други контролни органи, в което сигнализират за "фрапантно нарушение на правилата за управление и разпореждане с общинско имущество по Закона общинската собственост". 

Диалог обаче, макар и късно, все пак вече има. Инвеститорът Даниел Боримиров разговаря с хората: 

"Тук ще бъде направен само спортен комплекс, намеренията ми са чисти. Хората от квартала срещу лична карта, че са жители, ще го ползват безплатно, училища и детски градини децата също ще го ползват безплатно".

Довечера тук отново се очаква да има протест с настояване договорът за наем да бъде незабавно прекратен. Утре предстои и среща в Столичната община, където всички страни ще търсят решение на казуса с футболното игрище в Бояна. 

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20