„Ако през 1989 година тиражът на една книга е бил средно 13 хиляди екземпляра, в момента тиражът е между 400 и 600 екземпляра. Колко пъти е намалял тиражът на книгата говори за това колко е спаднало нивото на четене. Едва около 27% от българите са прочели от 5 до 10 книги в годината, докато средното в Норвегия е по 15,5 книги на човек“, каза за БНР Десислава Алексиева, член на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“.
Според нея един от положителните резултати от решението за намаляване на ДДС за книгите за период от една година и половина е свързан с това, че се е повишил хонорара на авторите.
„Авторският хонорар е функция на това, че издателят плаща процент от коричната цена без ДДС. Когато е по-ниско ДДС ставката, която се плаща на автора е по-висок, неговият труд е по-добре заплатен. Същото важи и за преводите. Отрази се с това, че даде глътка въздух на българското книгоиздаване. С тези пари, които не се дават за ДДС могат да се издадат нови заглавия, разнообразни заглавия“, допълни Алексиева в предаването „Нощен хоризонт“.
По думите й Асоциация „Българска книга“ настоява решението за 9% ДДС за книгите да е постоянна мярка.
„Запазването на ставката на ДДС ще бъде сериозна заявка от държавата кое в икономиката е важно".
Асоциация „Българска книга“ настоява 2% от средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост да бъдат реинвестирани в култура.
В условията на задълбочаваща се икономическа криза единственият начин книгите да достигнат до максимален брой хора е да има работещи библиотеки с обновени книжни фондове, коментира Десислава Алексиева.
„Затова нашето основно предложение е да се инвестира в закупуването на книжни заглавия за библиотеките. Реално това не е пряка помощ за издателите, ние не искаме субсидии. Ние казваме - подкрепете библиотеките, нека те да имат нови книжни заглавия. Това косвено ще подкрепи целия бранш - не само книгоиздателите, но и книготърговците“.
Асоциация „Българска книга“ предлага до 2025 година да бъдат закупени 7 милиона книги, за което ще са необходими 90 милиона лева.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..