Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 50 издателства се представиха на „Фоайе на книгата с автограф“ във Велико Търново

„Фоайе на книгата с автограф“ във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

Най-новата си продукция на книжния пазар представиха във Велико Търново десетки български издателства. Форумът „Фоайе на книгата с автограф“ е първото събитие за тази година в страната, с което започват празниците за четящите хора.

Книжният сектор, както всичко останало, е подвластен на модата и тя се променя. Вълната на читателските предпочитания е на приливи и отливи, казва Стойо Вартоломеев, управител на едно от водещите български издателства у нас:

„Преди 10-15 години докарахме Хорхе Букай, четири пъти е идвал в България, той стана феномен, от никому неизвестен автор той стана един от най-популярните автори. Тази вълна лека-полека премина. След това се появи една лека и не полкова лека еротична вълна, тя по-бързо заглъхва, защото тя периодично се появява на 10-15 години. Най-продаваната наша книга от последните 3 години, не само за издателство, а и за България, беше „Тънкото изкуство да не ти пука“ на Марк Мейсън. В същото време има Мария Лалева - „Живот в скалите“, една много интересна и провокативна книга. Ивинела Самуилова - „Бабо, разкажи ми спомен“. Има една лека носталгия към българското, към родното и към тази прекъсната връзка с природата. Има една ретро вълна към българската класика и към природата“. 

Близо 50 издателства от цялата страна се представиха във Велико Търново в изложението „Фоайе на книгата с автограф“. Читателските предпочитания са шарени като кориците и съдържанието на книгите:

"Чета и български, и чуждестранни автори, всъщност предпочитам европейските автори, но чета и американски, чета и руска литература. Стига книгата да е интересна и да има какво да ми каже, да ме развълнува, чета всичко“.

„В момента чета биографични книги, за различни и обичам да бъдат всичките истории преплетени с историята. Напоследък толкова много книги съм чела за Втората световна война“.

„Предпочитам да не изпусна да прочета хубава българска книга. Обичам и преводните, четените, но някак си съм начетен с тях. Обичам книгите на новите автори, тези които още не са се наложили“.

„В момента класика предимно, Мороа, нещо, което още н съм чела и така се водя от книга на книга“.

„По-леки романчета – любовни, приключенски, от време на време криминалета. Общо взето всичко обичам да чета“.

Освен изменчивата мода в книгите за възрастните, много се промениха предпочитанията и за детската литература, споделя издателят Стойо Вартоломеев:

„Все по-малък интерес има към традиционните битови приказки и сюжети. Вече навлизат по-модерни сюжети, по-актуални като тема – как хората да общуват помежду си, говоря за илюстровани детски издания с по-малко текст, защото това се налага като тенденция, но с повече графичност. Виждам, че тези десетина детски книги, които сме пуснали на цена 10-12 лева, има голям интерес към тях, защото тематично те съответстват на съвременното настроение“.

Издателите казват, че намаленият ДДС върху книгите от 20 на 9 % им даде глътка въздух и им помогна да се съвземат от стагнацията, породена и от пандемията. Издателят Стойо Вартоломеев обяснява защо читателите не усещат поевтиняване на книгите: 

„Създаде се едно спекулативно усещане, че едва ли не книгите трябва да струват по 5, по 6 или по 8 лева. Тези 10 %, които се появиха като луфт, когато правим коричните цени, те влизат в съотношение с други проценти – например 15 % авторско право, търговска отстъпка от 35 или 40 %. Когато се наслагват всички тези проценти при корична цена, излезе някъде 5-6 пункта, където реално цената може да бъде намалена. Де факто за по-скъпите книги е около 2 лева. Примерно една книга вместо да струва 20 лева може да струва 18 лева. За книгите до 10, 12, 14 лева много е малка разликата“.

Интересната книга винаги е любим спътник. С „Фоайе на книгата с автограф“ във Велико Търново в страната започват събитията, свързани с книгите и представяне на най-новата продукция на издателствата пред четящата аудитория. След месец е „Алея на книгата“ в София, следва „Пловдив чете“, а след това форумите в Бургас и Варна. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Чеков

Божидар Чеков: В чужбина разбрах какво е България

В чужбина разбрах какво е България. Това сподели пред БНР Божидар Чеков, журналист и писател, който живее във Франция. Той представи книгата си  с разкази "Билет за връщане". "Това е резултат от срещи и от актуалността в България и Франция, както и от сравненията, които правя". И на двете места липсва мнението на хората, които работят и..

публикувано на 25.06.24 в 19:26

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В третото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: Отправяме поглед към музикалните събития в Бургас: - Трупата на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ гостува с най-новата си продукция - мюзикъла “Здравей! Как си, приятелю?“ по песни на..

обновено на 24.06.24 в 18:23

Спомен за проф. Реса Колева

В рубриката за българското музикално минало "Помните ли..." в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 90-годишнината от рождението на изтъкнатата камерна певица и вокална педагожка проф. Реса Колева, подготвила и възпитала плеяда наши певци, сред които Веселина Кацарова и Светла Василева, познати с голямата си международна кариера на..

публикувано на 24.06.24 в 14:49

На "Парад на модата" канят в Драматично-кукления театър в Плевен

В Плевен тази вечер е поредният шоу спектакъл „Парад на модата“. Негов създател е Георги Ангелов - един от любимите актьори в трупата на Драматично - кукления театър „Иван Радоев“. С това издание отбелязва 35 години от създаването на модното събитие, а специален гост е актрисата Аня Пенчева. "Съчетал съм дреха, пластика, музика, светлина и..

публикувано на 23.06.24 в 06:56
Бойко Беленски

Бойко Беленски събра в книга неизвестни факти от живота на Алеко Константинов

Дай на Бойко Беленски предизвикателство. Кажи му, че не може да напише книга за Щастливеца и гледай какво става. Това дръзнала да каже наша колежка по перо и Бойко Беленски  започва да издирва документи за живота на този наш знаменит писател. Семейство, социална и политическа дейност, сърдечни трепети, приятелски кръг и пътешествия,..

публикувано на 23.06.24 в 05:23

Четвърто издание на Софийския фестивал на Музикалния театър в парк "Военна академия"

Четвъртото издание на Софийския фестивал на Музикалния театър и тази година ще се проведе на откритата сцена в парк "Военна академия". Официалното откриване на Фестивала ще бъде на 23-ти юни от 20:00 часа със спектакъла “Кармина Бурана” на Балет "Арабеск" .  Заключителният концерт-спектакъл “Кавалери канят” ще бъде на 13-и юли от 20:00..

публикувано на 21.06.24 в 16:26

Започва музикалното "Варненско лято" 2024

На 22 юни с концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на Константин Илиевски ще бъде открит официално Международният музикален фестивал "Варненско лято". Две години преди честването на своя 100-годишен юбилей „Варненско лято“ за пореден път събира в едно традиция и бъдеще: Първо ще прозвучи музикалната емблема на..

публикувано на 21.06.24 в 09:21