Най-новата си продукция на книжния пазар представиха във Велико Търново десетки български издателства. Форумът „Фоайе на книгата с автограф“ е първото събитие за тази година в страната, с което започват празниците за четящите хора.
Книжният сектор, както всичко останало, е подвластен на модата и тя се променя. Вълната на читателските предпочитания е на приливи и отливи, казва Стойо Вартоломеев, управител на едно от водещите български издателства у нас:
„Преди 10-15 години докарахме Хорхе Букай, четири пъти е идвал в България, той стана феномен, от никому неизвестен автор той стана един от най-популярните автори. Тази вълна лека-полека премина. След това се появи една лека и не полкова лека еротична вълна, тя по-бързо заглъхва, защото тя периодично се появява на 10-15 години. Най-продаваната наша книга от последните 3 години, не само за издателство, а и за България, беше „Тънкото изкуство да не ти пука“ на Марк Мейсън. В същото време има Мария Лалева - „Живот в скалите“, една много интересна и провокативна книга. Ивинела Самуилова - „Бабо, разкажи ми спомен“. Има една лека носталгия към българското, към родното и към тази прекъсната връзка с природата. Има една ретро вълна към българската класика и към природата“.
Близо 50 издателства от цялата страна се представиха във Велико Търново в изложението „Фоайе на книгата с автограф“. Читателските предпочитания са шарени като кориците и съдържанието на книгите:
"Чета и български, и чуждестранни автори, всъщност предпочитам европейските автори, но чета и американски, чета и руска литература. Стига книгата да е интересна и да има какво да ми каже, да ме развълнува, чета всичко“.
„В момента чета биографични книги, за различни и обичам да бъдат всичките истории преплетени с историята. Напоследък толкова много книги съм чела за Втората световна война“.
„Предпочитам да не изпусна да прочета хубава българска книга. Обичам и преводните, четените, но някак си съм начетен с тях. Обичам книгите на новите автори, тези които още не са се наложили“.
„В момента класика предимно, Мороа, нещо, което още н съм чела и така се водя от книга на книга“.
„По-леки романчета – любовни, приключенски, от време на време криминалета. Общо взето всичко обичам да чета“.
Освен изменчивата мода в книгите за възрастните, много се промениха предпочитанията и за детската литература, споделя издателят Стойо Вартоломеев:
„Все по-малък интерес има към традиционните битови приказки и сюжети. Вече навлизат по-модерни сюжети, по-актуални като тема – как хората да общуват помежду си, говоря за илюстровани детски издания с по-малко текст, защото това се налага като тенденция, но с повече графичност. Виждам, че тези десетина детски книги, които сме пуснали на цена 10-12 лева, има голям интерес към тях, защото тематично те съответстват на съвременното настроение“.
Издателите казват, че намаленият ДДС върху книгите от 20 на 9 % им даде глътка въздух и им помогна да се съвземат от стагнацията, породена и от пандемията. Издателят Стойо Вартоломеев обяснява защо читателите не усещат поевтиняване на книгите:
„Създаде се едно спекулативно усещане, че едва ли не книгите трябва да струват по 5, по 6 или по 8 лева. Тези 10 %, които се появиха като луфт, когато правим коричните цени, те влизат в съотношение с други проценти – например 15 % авторско право, търговска отстъпка от 35 или 40 %. Когато се наслагват всички тези проценти при корична цена, излезе някъде 5-6 пункта, където реално цената може да бъде намалена. Де факто за по-скъпите книги е около 2 лева. Примерно една книга вместо да струва 20 лева може да струва 18 лева. За книгите до 10, 12, 14 лева много е малка разликата“.
Интересната книга винаги е любим спътник. С „Фоайе на книгата с автограф“ във Велико Търново в страната започват събитията, свързани с книгите и представяне на най-новата продукция на издателствата пред четящата аудитория. След месец е „Алея на книгата“ в София, следва „Пловдив чете“, а след това форумите в Бургас и Варна.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..
Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025. Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..