Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къщата с ореха - черга от спомени и мед с цветовете на планината

Бойко и Миглена Цвяткови: Ние сме смирени хора, които следват своя път

Семейство Цвяткови
Снимка: Личен архив

Бойко и Миглена Цвяткови и 14-годишният им син живеят в село Бистрица над София в Къщата с ореха.

„2008 г. купихме къщата от наследниците на капитана на далечни плавания Валентин Панайотов, който я беше купил от наследниците на дядо Петър каменаря. Когато купихме тая къща, за нас беше много важно да запазим тоя дух, на тия хора, на практика всеки, живеейки в нея, е оставил по нещо от себе си“, споделя пред БНР Бойко Цвятков.

„Вярваме в традицията, в семейството“, описва семейния портрет той.

Затова се събрали три поколения мъже, за да разширят и довършат къщата, след като придобили имота.

„Както е било и стотици години назад – къщите са се строели от всички мъже, това е било общо дело. Един дом, едно огнище се изграждат трудно и носят духа на всички поколения, които живеят в тази къща и са живели.“

В ателието на Миглена в къщата има тъкачен стан. 

„Занаятът е познат в нашите семейства. Това вече е замиращ занаят. Имам спомен от баба ми като знания, но информацията, която съм натрупала, си е от учебния ми процес. Реших, че е нещо важно, което може да бъде запазено за бъдещите поколения“, разказва тя.

Правенето с ръце, създаването на неща, които са одухотворени от създателя, дават много повече уют и смисъл на ежедневието ни“, вярва Миглена. Затова изтъкали и „черга от спомени“, която носи духа на нейната прабаба, навремето събирала парцалчетата, които, запазени до днес, носели дори мириса на нейния сапун.

Миглена рисува върху стъкло, приготвя лютеница и сладко от сини сливи. Тя е преподавател.

Семейство Цвяткови имат малко пчелно стопанство в двора. Отглеждането на пчели е главно дело на Миглена. „Аз помагам, но не можах да навляза толкова в тази философия“, признава Бойко и допълва, че това е единственото насекомо, което е опитомено от човека, а техният мед е събрал цветовете на планината.

„За нас е много важно отношението ни към хранителните продукти, към храната като цяло. Имаме кетърингов бизнес. За съжаление пандемията тотално го унищожи, целият ни бранш е поставен в ситуация на оцеляване. На практика много от нас са приключили тази игра, скоро това ще излезе като статистика“, пояснява още Бойко Цвятков.  

„Огромно изпитание за всички, за цялата ни страна. Всички сме по някакъв начин разпънати на кръста от това голямо сътресение, което ни застигна“, казва още той.

„Ние не сме хора, които се оплакваме от трудностите. Ние сме смирени хора, които следват своя път“, изтъква Миглена Цвяткова.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Фейсбук - Къщата с ореха





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30