Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антична фигура на гладиатор бе открита под останките на средновековната крепост Урвич

Снимка: Николай Овчаров

Антична фигура на гладиатор бе открита под останките на средновековната крепост Урвич, съобщи през седмицата археолога проф. Николай Овчаров. Той и негов екип проучват обекта от години, който е близо до София и сега освен фигурката на гладиатор са намерени и множество златни, сребърни и бронзови монети. 

Преди малко повече от месец в ефира на „Хоризонт“ ви представихме книгата „Крепостта Кокалянски Урвич и късносредновековния манастир в нея”, чиито автори са археолозите проф. Николай Овчаров и Филип Петрунов. В тази монография са представени основните резултати от проучвания, продължили десетилетия за крепостта Урвич до софийското село Кокаляне. Това е един от най-дълго проучваните обекти, който е и съвсем близо до столицата - само на 5 км. 

Съвместната работа на проф. Николай Овчаров и Филип Петрунов продължава и тази седмица те представиха нови находки - златни, сребърни и бронзови монети и уникално изображение на гладиатор, което доказва блясъка на игрите в Амфитеатъра на Сердика от римската епоха, каза проф. Николай Овчаров:

"В нашите разкопки най-неочаквано в областта на манастира и в областта на крепостните стени попаднахме на зидове от римската епоха и на множество монети. Те са стотици на брой, златни сребърни, бронзови монети, периода от втори, трети век нататък до 6 век и там в тези наши разкопки излезе тази фигура на гладиатор, първата ни идея беше римски войник. Това се виждаше по много неща, той е в позата, в която държи копие. Предната част е счупена, но добре се вижда главата му, всичко е запазено в една нападателна поза, копие насочено напред добре, хванато с двете ръце, погледът устремен напред към някакъв враг. Първата ни идея беше, че това е римски боец, но после, когато се задълбахме в литературата се оказа, че имаме гладиатор. Гладиатор и то не какъв да е гладиатор, това е така нареченият венатор". 

Изображението на венатор, за което говори проф. Николай Овчаров, е високо 7 см и е изрязано от оловен лист. На него личи фигура на гологлав боец, облечен в къса туника, пристегната с препаска на кръста. Краката са обути в ботуши или обвити с кожа от коленете надолу, като човекът държи дебело копие, с което атакува, каза още проф. Овчаров:

"В случая ние имаме чудесни аналогии на нашето изображение. Това са различни мозайки от римската империя, от големият императорски дворец в Константинопол от началото на 4 век, от галерия "Боргезе" в Рим пак от 4-5 век , главно от 4-5 век са аналогиите, а чертите на нашият оловен войник много добре показват в същото време 4-5 век. Затова говорят стилови особености като прическата и големите очи. Това е много характерен белег за епохата на Константин Велики и неговите наследници. Ние с увереност можем да датираме нашият гладиатор в 4-5 век именно във времената на Константин Велики и неговите наследници".

Снимка: Николай Овчаров

Филип Петрунов, археолог от Националния археологически институт с музей към БАН и докторант в Нов български университет каза за откритите монети:

"В процеса на проучване на късносредновековния манастир, който е от 15-17 век, ние попаднахме на едно значително голямо количество късноантични паметници. Ние имаме по-малко от 30 монети от османската епоха от края на 14-ти до края на 17 век и над 200 монети от периода 2-6 век. Това са всички императори от 198 година до края на 6 век, до 570 година. Монета на  Марциян". 

Археолозите обаче правят уточнението, че крепостта „Кокалянски Урвич“ край София e едно от последните убежища на цар Иван Шишман срещу османското нашествие. През ХV-ХVІІ в. в нейните останки пък е съграден важен манастир, съхранил български традиции и описан от първия български възрожденец Паисий Хилендарски в „История славянобългарска”. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30