Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Исторически факти за Вавилон

Кабалан Мукарзел
Снимка: Мая Данчева

Когато в началото на XX век германският архитект и археолог Роберт Колдевей провежда мащабни разкопки близо до река Ефрат, на 90 километра южно от Багдад за света се откриват руините на храма на бог Мардук, известен ни като Вавилонската кула.

Колдевей намира и прочутата порта на богинята Ищар и едно от седемте чудеса на света - Висящите градини на Семирамида. Откритията хвърлят светлина върху историята, митовете и легендите за Вавилон.

Името Вавилон означава Божия врата. Гръцкият историк Херодот описва Вавилон като огромен, разкошен град, като никой на света. Да покорят Вавилон е била мечтата на много завоеватели в античността, дотам стига и Александър Велики.

В историята обаче славата на Вавилон е пример за отстъпничество, за бунт срещу бога, за наказанието и възмездието за човека, дръзнал да се опълчи и да управлява света без Бога.

В източниците, които проучват учените, има противоречия за Вавилон, който възниква през 2-рото хилядолетие преди Христа, коментира пред БНР гл. ас. Кабалан Мукарзел от Историческия факултет на Софийския университет, който подготвя книгата „История на нововавилонското царство“.

„Вавилон има много образи. Един е образът на Вавилон в писмената култура на неговата среда от клинописните извори.  Един е образът на Вавилон в библията, трети е в Корана, той е силно повлиян от библейския, четвърти е образът на Вавилон в античните автори като Херодот и Диодор. Вавилон има много образи, но все пак един от тях се приема с основание за най-обективния и това е образът, който са оставили те самите в техните писмени паметници, защото никой не може да говори за друг по-добре, отколкото другия да говори за себе си“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ гл. ас. Кабалан Мукарзел.

По думите му, ако се следват първите обективни източници, първото споменаване на Вавилон е в 3-ото хилядолетие пр. Хр. в Акадската епоха и той е споменат като малко и бедно градче.

„Когато Вавилон възниква, епохата на цялото 2-ро хилядолетие за него е борбата за утвърждаване на Вавилон като териториална държава. Развитието на държавността в част от Древния изток върви по строго определена линия, която е логически много добре аргументирана - град-държава, териториална държава, обхващаща земите на няколко бивши града държави и накрая империята. Второто хилядолетие е, когато Вавилония се утвърждава като териториална държава, първо тя става империя, но между утвърждаването на териториалната държава и империята има дълъг период, който е между XII век пр. Хр. и VII век пр. Хр., който е период на хаос, на разпадане, на намеса на външни сили“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32