Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бури, парк, принцеси с ролки“ - изложба за усещането по време на пандемия

Ирина Недева, Илина Коларова и Даниела Костова (от ляво на дясно)
Снимка: Ирина Недева

„Бури, парк, принцеси с ролки“ се казва изложбата в столичната галерия „Структура“ на художничката Даниела Костова. Тя е една от най-успешните ни визуални артисти в чужбина, по-конкретно в Ню Йорк .

„Вестникът съдържа кратка информация за творбите на изложбата“, каза в „Хоризонт до обед“ кураторката на изложбата Илина Коралова, която живее и работи в Германия и ни посреща с вестник специално издаден за изложбата.

„Тези картини са създадени по време на пандемията, хората се вгледаха в неща, в които не са се вглеждали преди, в природата, тревожността е децата, безсилието, в което се сблъскахме в тази криза…“, каза пред БНР Даниела Костова. Тя е за кратко в София преди да се завърне в Ню Йорк.

Самостоятелната изложба представя три творби, които са създадени между февруари 2020 и февруари 2021.

Работата се състои от фотографии по стените и пода, изобразяващи сцени, заснети основно в обществен парк. На фона на парковите композиции в залата са разположени маси с по два стола. По средата на масите са поставени полупрозрачни прегради, в които седящите виждат собственото си отражение.

Две творби рамкират централното произведение в изложбата. В тях главните герои са деца – мотив, често присъстващ в работите на Даниела Костова.

В „Бурите отвътре“, отново в техниката на фотоколажа, е интерпретиран цитат, прочетен в списание „Ролинг Стоун“: „Ако мислиш, че бурите отвън са страшни, почакай да видиш бурите отвътре“, свързан с чувството за тревожност, наблюдавано от психолози у децата.

Изложбата може да бъде видяна в София до 29 май тази година.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Парада на модата Георги Ангелов представя специални детски колекции

В Плевен за 76-и път тази вечер Георги Ангелов, актьор от Драматично-кукления театър „Иван Радоев“, показва Парад на модата.Той е създател и режисьор на спектакъла, в който на днешния Международен ден на детето ще бъдат показани и специални детски колекции. В тазгодишното издание на Парад на модата, който започва в 20 часа в ДКТ „Иван..

публикувано на 01.06.25 в 05:48

Българската носия – памет, идентичност и любов, втъкани в нишка

Село Шуменци, Силистренско, посрещна шестата Национална среща на колекционерите с международно участие – събитие, което тази година премина не просто като обмяна на експонати, а като дълбок поклон пред духа на традицията и фолклора. Сред акцентите на програмата беше представянето на етнографското изследване, посветено на носията като културен код –..

публикувано на 01.06.25 в 05:33
Българска галавечер в Концертхаус - Виена 2025

Честваха 24 май в Концертхаус - Виена

На 22 май в зала „Моцарт“ на известния виенски Концертхаус се състоя забележителна галавечер на българската култура и музика "Opus 2", посветена на светлия празник 24 май.  Престижното събитие с участие на световнопризнати български и австрийски музиканти бе организирано за втора поредна година по инициатива на виртуозната българска..

публикувано на 31.05.25 в 18:28
Банкет на служители в електрическата централа в Чепеларе, 1922 г.

Храната в две епохи - за това разказва изложбата на Държавна агенция "Архиви"

Историята на храните и напитките като част от развитието на България от Освобождението до 90-те години на XX век разказва изложба на Държавна агенция "Архиви" . Как са се произвеждали и продавали те, каква е била културата на сервиране, кои са били най-посещаваните ресторанти и сладкарници, какви са били любимите храни на популярните..

публикувано на 31.05.25 в 08:50

Специално издание на "София филм фест" започва днес

"Операция Кино София" е специално издание на "София Филм Фест на път" - пътуващият формат на международния кинофестивал "София Филм Фест" с прожекции в населени места в райони в периферията на Столична община с вход свободен.  Целта е жителите на тези населени места да имат достъп до публични прожекции на избрани филми, разказа за..

публикувано на 31.05.25 в 07:00

Вторите части в музиката - поетичен прочит на шедьоврите през вековете

„Вторите части в музиката” е музикално-поетичен спектакъл, с който флейтистът Мартин Павлов и пианистът Иван Керековски обикалят българските сцени. Вече са представяли програмата в Плевен и Добрич, а предстои да се срещнат с публиката на 3 юни в Концертната зала на Враца и на 24 юни в Софийската градска художествена галерия, в рамките на фестивала..

обновено на 30.05.25 в 18:02

Софийски музикални седмици - отново с пролетно и есенно издание

Софийската филхармония откри 56-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици" - по традиция в навечерието на празника 24 май. Диригент в концерта беше Карло Тенан, а солисти - сопранът Александрина Пендачанска и цигуларят Шломо Минц, артисти със световна кариера. Пролетната част от фестивалната програма ще продължи до 3 юли, а..

публикувано на 30.05.25 в 12:40