Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внасяме Плана за възстановяване в Брюксел за предварителна оценка

Крайният срок за представяне на документа е 2022 г., обяви Томислав Дончев

| обновено на 27.04.21 в 18:23
Вицепремиерът в оставка Томислав Дончев
Снимка: БГНЕС

Утре правителството в оставка ще внесе Плана за възстановяване и устойчивост на България за предварителна оценка в Брюксел. Това стана ясно след изслушване на ресорния вицепремиер в оставка Томислав Дончев.

Той съобщи, че преди дни е пристигнало писмо от Европейската комисия, според което крайният срок за внасяне на плановете от държавите членки е 2022 година.

Пред депутатите от бюджетната комисия Дончев уточни, че „не е морално“ без санкция от парламента отиващият си кабинет да пристъпи към подобен ход.

Депутати от различни парламентарни сили обаче настояха кабинетът в оставка да поеме отговорността си и да прати необходимите документи за одобрение в Европейската комисия.

Символично единствено Португалия, която в момента е ротационен европредседател, е внесла собствения си План за възстановяване, съобщи вицепремиерът в оставка Томислав Дончев, който допълни, че планът, изработен от кабинета, е в „зряла фаза“.

„Неведнъж е споменавана амбицията за ревизия на плана или директно за предоставянето на алтернативен план. Т.е. аз не съм в обичайната ситуация. Действията ми да внеса плана прибързано биха могли за бъдат отчетени като политически саботаж или несъобразяване с волята на новото мнозинство. И наистина това го казвам без някакво политическо лукавство“, заяви Дончев.

От БСП утре ще внесат парламентарно искане кабинетът в оставка да внесе плана в срок – а именно до края на април, обясни Румен Гечев от левицата, но изрази притеснение от формата „за предварителна оценка“.

„Защото може да се окаже ситуация, при която няма актуализация на бюджета, ние си правим някакви предварителни оценки с Брюксел и следващо правителство, което и да е то, остава без финансови ресурси до края на годината“, мотивира се той.

Подобно притеснение споделиха и от „Демократична България“.

„Защото -  представете си, че тази предварителна оценка завърши с нови забележки и нови искания, и съответно след това - работата по тяхното отстраняване. Дали така не се постига едно сериозно забавяне, което никой от нас според мен не иска“, каза депутатът Мартин Димитров.

От „Има такъв народ“ и „Изправи се! Мутри вън!“ припомниха, че е отговорност на кабинета да внесе плана, а от ДПС призоваха за прагматичен подход и загърбване на политическите и експертни аргументи до съставянето на нов кабинет или провеждането на предсрочни избори.

Утре дебатите по плана ще продължат в ресорната парламентарна комисия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

"Дейли телеграф": Макрон оказва натиск върху Стармър да признае Палестина

Еманюел Макрон оказва натиск върху Киър Стармър да признае Палестина за държава, пише "Дейли телеграф". Френският президент ще бъде във Великобритания на тридневно държавно посещение следващата седмица, което ще включва обръщение към двете камари на парламента. Централното политическо събитие от посещението се очаква да бъде споразумение за връщане..

публикувано на 05.07.25 в 03:05

Най-малко 13 жертви на наводнения в Тексас

Най-малко 13 души са загинали при наводнения в американския щат Тексас, предизвикани от проливни дъждове.  Бедствието засегна окръг Кер в южната част на щата. Според губернатора на Тексас сред жертвите има както възрастни, така и деца. Някои от телата са открити в автомобили, отнесени от придошлите води. Властите допълниха, че има и хора в..

публикувано на 05.07.25 в 02:44
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ подписа знаковия законопроект за бюджета

Американският президент Доналд Тръмп подписа знаковия за управлението му законопроект за бюджета на САЩ.  Утвърждаването на нормативния акт беше кулминацията на церемония, организирана в Белия дом по случай националния празник на страната 4-ти юли или Деня на независимостта.  Тя включваше и прелитане на бомбардировачи Б-2 като тези, използвани..

публикувано на 05.07.25 в 01:46
Разрушения в Ивицата Газа, 7 януари 2025 г.

Положителен отговор на "Хамас" на предложението за 60-дневно спиране на огъня в Газа

Палестинското движение "Хамас" съобщи, че е готово веднага да започне преговори за реализиране на най-новото предложение за прекратяване на огъня в ивицата Газа. Отговорът е предаден на посредниците за уреждането на конфликта в Газа -  Египет, Катар и САЩ.   "Хамас" посочи, че решението е взето след вътрешни разговори и консултации с другите палестински..

публикувано на 05.07.25 в 01:40

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване.  Бюджетът е близо 12 млн.евро и за финансиране  могат да кандидатстват собственици на земи и гори, местни поделения на вероизповеданията, общини и държавни предприятия.  Финансиране ще се предоставя за подготовка на почвата за залесяване, закупуване..

публикувано на 04.07.25 в 22:18

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара"

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването. Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което..

публикувано на 04.07.25 в 22:15

Полицията в Плевен издирва 4-годишно момиченце

МВР- Плевен издирва 4-годишно момиченце. Сигнал за изчезването на детето е подал бащата преди повече от месец, но подробности за случая бяха оповестени днес.   Сигналът е подаден от бащата, след като майката не го връща в срок, определен от съда. МВР започва действия, детето е обявено за издирване. Говорителят на полицията Мариана Цветкова обясни:..

публикувано на 04.07.25 в 21:57