Полша е изправена пред правителствена криза отчасти заради националния план за възстановяване и устойчивост. Три партии участват, макар и не в коалиция, в управляващото мнозинство в Сейма. „Право и справедливост“ е най-голямата, но няма достатъчно депутати и зависи от подкрепата на националистическата „Обединена Полша“ и малката „Споразумение“. Разгорещен спор с взаимни заплахи предизвика планът за възстановяване и устойчивост, по който Полша трябва да получи 28 милиарда евро като грантове и 34 милиарда евро като заеми. Това отрежда на Полша третото място след Испания и Италия сред страните членки на ЕС, за които са заделени най-големите средства от коронапомощите.
Защо срещу плана се обяви правосъдният министър Збигнев Жобро от „Солидарна Полша“? Отговорът за БНР даде политологът проф. Клаус Бахман от Варшавския университет за хуманитарни и социални науки:
„Жобро е председател малката партия „Обединена Полша“, коалиционен партньор в правителството. Като правосъден министър той е отговорен за това, което се случва през последните пет години със съдебната власт - поставянето на съдиите в големите съдилища под пълния контрол на правителството. Европейската комисия заведе наказателна процедура срещу Полша, защото не е гарантирана независимостта на съда. Сега Жобро се опасява, че заради обвързването на коронапомощите с върховенството на закона изграденият модел на зависимост на съдебната система ще пропадне. Т.е. в момента, в който парите потекат, Европейската комисия ще има възможност да ги блокира, ако смята, че независимата съдебна власт в Полша е застрашена. Жобро е толкова притеснен, че е готов да рискува финансовата помощ от Брюксел. По някаква причина, която не ми е съвсем ясна, Жобро смята, че може да накара Европейската комисия да се откаже от механизма за върховенство на закона, който вече е в сила и е част от европейското право. Не мога да си представя, че останалите страни-членки биха се съгласили отново да преговарят по механизма“.
Управляващата партия „Право и справедливост“ е успяла да се договори с Левицата срещу обещанието да създаде специална комисия, която да контролира резултатите от плана. Какво ни казва това, че националконсервативната управляваща партия е принудена да търси подкрепа по толкова фундаментален въпрос от политическите опоненти?
Проблемът на правителството е, че без партията на Жобро няма мнозинство в парламента. А в същото време, ако се стигне до предсрочни избори, „Обединена Полша“ няма да влезе в парламента. Така че в момента коалиционните партньори се изнудват един друг. „Право и справедливост“ предупреждава, че „Солидарна Полша“ няма да влезе в парламента, ако има нови избори, а „Обединена Полша“ - че ще свали правителството.
Договорката между „Право и справедливост“ и Левицата предизвика възмущението на проевропейската опозиционна „Гражданска платформа“, с която премиерът Матеуш Моравецки също беше влязъл в преговори за подкрепа на плана. Също чрез изнудване, че без нейна подкрепа Полша няма да получи европейските помощи.
На 4 май Сеймът, долната камара на парламента, ще разгледа проектозакона за ратифициране на решението за собствени ресурси. Очаква се законът да бъде приет с гласовете на Левицата, които трябва да компенсират противопоставянето на коалиционния партньор „Обединена Полша“. Без да навлиза в детайли, нейният лидер и правосъден министър Збигнев Жобро обясни пред медиите, че чрез Фонда за възстановяване и устойчивост Брюксел налага федерализацията на ЕС. Затова ли партията му няма да подкрепи плана?
Много стар страх на поляците още от годините преди членството в ЕС е, че Европа се превръща в могъща федерация, която ще изземе националния суверенитет на страните членки. Това послание Жобро отправя към неговите избиратели, които не са много, но му осигуряват парламентарно представителство. Това послание обаче се харесва и на други крайно десни формации и Жобро се надява, че може да се превърне в лидер на обединените националисти в следващ парламент.
Министър-председателят Матеуш Моравецки и министърът му Збигнев Жобро отдавна са политически съперници в крайнодесния политически спектър. Някои наблюдатели дори смятат, че двамата спорят за политическото наследство на неформалния лидер на Полша - Ярослав Качински, председател на управляващата партия „Право и справедливост“. Вие споделяте ли този прочит?
По някаква причина Жобро смята, че има шанс да наследи Моравецки или дори Качински, но това е изключено, защото партията му е прекалено малка. Освен това голямата и мощна партия „Право и справедливост“ гледа на Жобро като на шум в двигателя, но все още им е необходим за мнозинството в парламента. Е, „Право и справедливост“ му е благодарна, разбира се, за подчиняването на съдебната власт.
Ярослав Качински предупреди няколко пъти, че споровете в коалицията ще свалят правителството. Има ли такава опасност?
Правителствената криза е налице. Възстановителният план не е единствената тема, по която коалиционните партньори се карат, макар да е много съществена, защото става въпрос за много пари. Ако Полша наистина блокира коронапомощите, очаквам сериозна протестна вълна, по-голяма от протестите срещу забраната на абортите. Защото на тези помощи разчита бизнесът, неправителственият сектор, общините, самонаетите, на практика всички. А какво излиза? Само защото един малък националист, който се бори за 2-3 процента в крайнодясното, Полша рискува жизненоважната финансова помощ. Не мога да си представя, че поляците ще допуснат това.
От опозиционната „Гражданска платформа“ и от Левицата многократно изразиха опасения, че без адекватен контрол европейските коронапомощи ще послужат за облагодетелстване на приближени до властта фирми и за финансиране на предизборните кампании на „Право и справедливост“. Колко силна е опозицията в Полша?
Полша никога не е била толкова близо до това да свали „Право и справедливост“ от власт. Но опозицията е силно разединена. За опозицията възможността да свалят правителството е добре дошла. Още повече че, ако правителството падне, опозицията може да състави преходен кабинет и да управлява до предсрочните избори. И още нещо - според актуалните социологически анкети „Право и справедливост“ губи подкрепа и не би могла да управлява с толкова голямо влияние, както в момента.
Интервюто с проф. Клаус Бахман за предаването „Събота 150“ можете да чуете в звуковия файл.Регионалната екологична инспекция във Велико Търново отново задължи общините от Великотърновска и Габровска област да установят и почистят нерегламентираните замърсявания с отпадъци на тяхна територия. Четиринадесетте общини в двете области до 17 февруари трябва да направят графици за почистване на незаконните сметища в населените места, по..
От 11 до 15 февруари ще се проведе 75-ият фестивал на италианската песен "Санремо". Специален гост ще бъде феноменалният 6- годишен пианист от Сицилия Алесандро Джервази. Той ще е най-младият музикант, който ще излезе на сцената на театър "Аристон", което е предвидено на 12 февруари. Джервази е от Бузето Палицоло. Свири на пиано до..
Хиляди хора участваха в шествие в английскя град Шефийлд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Харви Уилгуус почина от прободни рани в гърдите в католическата гимназия „Вси светии“ в Шефийлд в понеделник...
Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита, които президентът Доналд Тръмп може да наложи. Министърът на икономиката Куо Джих-хуей заяви, че властите на едноименния остров са се подготвили в случай, че такива бъдат наложени. Технологичните компании в Тайван, където се намира най-големият производител на..
Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..
Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение". В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..
Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес. В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..