Ветринци има православен храм от 1840 година. На това място се освещава знамето и се заклева четата на поп Харитон и Бачо Киро преди битката при Дряновския манастир за Априлското въстание. Днес обаче църквата, запазила славни спомени, е руина. Храмът е затворен и опасан с предпазни ленти и предупредителни табели, защото се руши.
Скоро от черквата, носеща името на закрилника на селото Свети Димитър, ще остане само купчина камъни, споделят 83-годишната Кина Димитрова и 60-годишната ѝ дъщеря Маргарита:
„1959-а година дядо ми, погребението, опелото беше вътре и оттогава не съм влизала, защото беше друго време. След това имаше някакви работници, влизали и животни. Изоставена, нямаше кой да се погрижи, нямаше.“
„Нямам спомен да е работила църквата, този храм, този дом, както го приемат хората. И липсва за молитви, за богослужения, проповеди. Даже си мисля, сега, като идвахме насам, колко хубаво, възражда се пролетта и да се възроди, дай, Боже, предзнаменование, храма.“
Православният храм „Св. Димитър“ е една от светините на Великотърновския революционен окръг за Априлското въстание, разказва актьорът Иван Митев.
„Това е свещено място, защото тук е дошъл Бачо Киро, заклел е четниците, ветринчани направили един масал, нахранили ги и оттук четниците тръгнали да умират. Даже има от ветринчани четири човека, които се присъединяват. Винаги, когато съм минавал от тука, съм си мислел за тази църква. Зная, че баща ми тука е кръщаван, дядовците ми, прадядовците, всичките и от дядовците знам как са я правили тази църква“.
От 2008-а година местните хора се опитват да спасят историческата черква, която е и със статут на паметник на културата. Направили си църковно настоятелство, въпреки че църква като сграда няма, пояснява Мирослав Мирославов:
„Главният проблем е, че състоянието на храма е много тежко. Има нужда от сериозна финансова подкрепа, която на този етап не успяваме да намерим. Дворът на храма се поддържа в изрядно състояние, така че тези, които имат желание да се помолят или да запалят свещичка, имат възможност да го направят, пред храма се създали условия за това. Самият храм е заключен, защото е опасен има опасност от самосрутване, храмът е недостъпен“.
Втора година Общината чака от държавата по линия на бедствията и авариите 1,4 милиона лева за възстановяване на храма във Ветринци, уточнява Христо Павлов от Община Велико Търново:
„Първото, което е направено, иконите, които представляват висока ценност - и историческа, и художествена, да бъдат прибрани на сигурно в Регионалния исторически музей. Оттам нататък Общината, която подкрепя Великотърновската митрополия, помага с проектирането. Първоначално се търсят средства от Комисията по вероизповеданията. Впоследствие преди две години проектът за реставрация е преработен, актуализиран спрямо настоящите обстоятелства около църквата и е внесен в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, откъдето и към днешна дата се чакат средствата“.
Ветринци е малко село, но духът на местните хора е висок, а каузата да възстановят историческия си храм се подкрепя от стари и млади. Една от инициативите в благотворителната кампания на църковното настоятелство е за Гергьовден, подчертава Мария Иванова:
„На 6 май от 12,30 ч. ще има празничен водосвет, агнешка курбан чорба, гергьовско хоро, гергьовска люлка, представяне на видеоклип, който е създаден в двора на църквата с участието на местни хора. Целта е хората да подкрепят възстановяването на църковния храм и да се стартира процедура за набиране на средства. Направени са и стъпки в тази посока - процедура по откриване на банкова сметка на името на църковния храм“.
Хората от Ветринци не губят надежда, че ще възродят 180-годишната си историческата черва „Св. Димитър“:
„Стартира се изготвяне на проектна документация и кандидатстване по отделните институции за съфинансиране, за укрепване и възстановяване на храма“.
„Нещата се усложняват, заради това, че е паметник на културата. Надявам се да не се стигне до там, че църквата да падне и тогава да изграждаме нова“.
„Посланието е, хора, дайте да помогнем, да се впишем в традицията и да направим едно богоугодно дело, да съберем средства за възстановяване на тази църква“.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..
Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...
"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе. " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..
Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката. Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..
Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..
В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените и семплите - за бедните. Казват, че фризьорската професия води началото..
Искат да се прегърнат с Борисов и Пеевски. Това заяви Корнелия Нинова, бивш лидер на БСП, за настоящето ръководство на Столетницата. ГЕРБ засега..
Ще гледаме представлението "Бойко Борисов и примадоните" , заяви пред БНР математикът проф. Николай Витанов. "Сега на сцената ще излезе една голяма..
Никой няма да се осмели да иска касиране на изборите. И не защото няма основание, никой няма да прояви смелост. " Кутията на Пандора" може да се..