Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за баритона Кирил Кръстев

Снимка: архив

Ще се върнем към историята на Русенската опера и нейните създатели с почит към една от знаковите фигури в продължение на 30 години на нейната сцена -  баритона Кирил Кръстев. На 1 май се навършиха 100 години от неговото рождение.

Веднага в съзнанието изплува споменът за невероятната русенска тройка - Пенка Маринова, Николай Здравков и Кирил Кръстев, създали на сцената толкова много незабравими оперни герои, дали облика на този театър в продължение на десетилетия. Гледала съм много спектакли с участието на Кирил Кръстев и винаги съм била възхитена от певеца с прекрасен глас и силно артистично присъствие на сцената.

В едно свое изказване музиковедката Розалия Бикс много точно охарактеризира изкуството на Кръстев:
“Полетът и пълноводието на певческата емисия на Кирил Кръстев, неговата мъжествена сдържаност в изявата на чувствата - силни и покоряващи, сценичното му излъчване, открит, решителен нрав и умение да отстояваа убежденията си, изтласкват на преден план в изкуството му ролите - рупор на идеи за свобода, вярност, държавнически дълг, чест, приятелство: Зурга от „Ловци на бисери“, Маркиз Поза от „Дон Карлос“, Ренато от „Бал с маски“, Събо от „Момчил“, Цар Калоян в едноименната опера на Панчо Владигеров, Княз Игор, Валентин от „Фауст“, Иван Шишман от „Мария-Десислава“ на Парашкев Хаджиев, Симоне Боканегра - всеки от тях - своеобразен жалон в оперния възход на русенци десетилетия наред“.

Кирил Кръстев е роден в Петрич, учи в Музикалната академия - отначало при Иван Христов Попов, а след войната при Лазар Максимов. Участва във Втората световна война и е удостоен с медал за храброст. След войната работи известно време в Ансамбъла на армията. През 1949 г. е поканен за солист в новосформираната трупа на Русенската опера и участва в първия й спектакъл на 27 ноември същата година – като Жермон в „Травиата“. Бързо навлиза в лиричния баритонов репертоар: Фигаро, Шарплес, Малатеста, Марсел, а само след 3 години преминава и към ролите на драматичния баритон, като Риголето - роля, която  изпълнява повече от 100 пъти на сцената и с която става много популярен сред българската публика. Независимо че е признатият баритон - солист на Русенската опера, той продължава да усъвършенства вокалната си постановка при прочутия Октав Енигареску от Букурещката опера. За две години е поканен за преподавател в Консерваторията на Хавана. Невероятен работохолик, амбициозен и задълбочен музикант, от 1981 г. Кирил Кръстев продължава кариерата си във Варненската опера. Така за 40 години на сцената той представи 60 роли от оперната класика, а безброй са и концертите му пред най-разнообразна публика – пример за невероятно себераздаване без никаво щадене. Гостува и на много чуждестранни оперни сцени.

Кирил Кръстев умира на 9 юни 1989 г. във Варна. Негово изпълнение можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42