Авторът - майор Божидар Камалиев, е избрал документалния подход, за да популяризира мащабната по думите му история на полка и гарнизона. Младите хора трябва да знаят и помнят какво е било, вярва той.
В книгата се опитвам да се върна в годините, когато военната професия беше съдба, сподели той в предаването „Преди всички“ на БНР.
„Тази книга е книга за паметта, няма претенции да е изчерпателна в документалната си част, но със сигурност в съдържанието няма подмяна на факти и събития.“
„Това бяха най-подготвените войски. Триъгълникът се образува между гарнизоните Звездец, Грудово (днес Средец - бел. ред.) и Елхово“, разказа майор Камалиев.
„За войниците това бяха най-тежките гарнизони, службата беше истинска. Всичко се изпълняваше реално, постоянна бойна готовност – 24 часа в денонощието ние бяхме на разположение.“
Редакторът на изданието Станимир Димитров посочи, че е подходил към темата със скептицизъм, мислейки, че ще се срещне с нещо скучно. Оказало се, че е „изключително увлекателен разказ, богато орнаментиран със снимков материал, изпъстрен с интересни, любопитни случки“.
Тази книга може да те накара да забравиш, че четеш и започваш да виждаш онова, което се случва, коментира той. „Тя има атмосфера, макар че езикът не е разточителен.“
Самият Димитров също е служил в този район, но признава, че от книгата е научил много и за вече забравени ценности. „Забелязах как е уловен духът на самата служба.“
„Условията бяха максимално близки до бойните. Не става въпрос за симулация, а за отговорна, тежка подготовка на войниците, които трябва да пазят родината“, подчерта още редакторът на документалната книга.
След закриването на гарнизоните поделенията останали безстопанствени и сега не може да се разпознае нищо от това, което е било, всичко е разрушено, изтъкна Станимир Димитров.
„Не просто носталгия, а си е трагедия това, което се случи после. Ние искаме нашите младежи да израстват в дух на ценности, морал, уважение и почит към традицията, а нямаме какво да им покажем. Военната служба все по-често остава като фолклор, легенда, а всъщност… имаше я българската армия, действаща беше.“
Повече ще научите от звуковия файл.
За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..
На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..
Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година. „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..
За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален. Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни . Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..
През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..
Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...
Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот. С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..