"Този ЕС няма да оцелее в този вид през 21-ви век, ако работи както досега" - това каза евродепутатът от "Обнови Европа" и бивш премиер на Белгия Ги Верхофстад на онлайн конференция, с която бе дадено началото на българското участие в Конференцията за бъдещето на Европа:
"Не сме достатъчно устойчиви, не сме достатъчно ефективни, не действаме достатъчно демократично. Начинът, по който работехме, може би беше добър за 20-ти век, но не е достатъчен за 21-ви век".
Верхофстад допълни, че Европа е слаба спрямо Китай и другите суперсили и трябва да може да защитим интересите на гражданите си и на континента. В тази връзка той открои тяхната роля на Конференцията, която ще обобщи идеите им и ще ги предаде на евроинституциите, за да ги превърнат в законодателство. Като особено належащи въпроси той подчерта създаването на Здравен съюз и премахването на гласуването с единодушие във външната политика.
Домакинът на конференцията - евродепутатът Илхан Кючюк подкрепи идеята за промяна на ЕС:
„Европа трябва да взема бързи политически решения и трябва да ги взема заедно. Изобщо идеята за геополитическия съюз може да се превърна в една огромна химера, ако преди това Съюзът не се превърне в политически такъв“.
Стартът на Конференцията за бъдещето на Европа бе даден в неделя в Европейския парламент в Страсбург. Граждани от целия Съюз ще обсъждат в продължение на година идеите си за това каква Общност искат.

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди проверка на работата на Плевенската окръжна прокуратура по делото за катастрофата, при която в края на март загина 12 - годишната Сияна. Тя е възложена на прокурор от отдел "Инспекторат" при Върховната касационна прокуратура, съобщиха от държавното обвинение. Бащата на..
С увеличение на възнагражденията на военнослужещите и на цивилните преподаватели и служители, и на курсантските стипендии влиза Националният военен университет в 148-ата година от създаването на военното образование в България. Предизвикателството е да развиваме военното образование и материално-техническата база, коментира на празника..
Председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев е изпратил писмо до Народното събрание, в което предлага депутатите да се откажат от паркинга около храм-паметника "Александър Невски". Според Бонев институциите ползват общинска публична собственост, която може да се използва за паркиране от граждани...
Всички служители на Агенцията за социално подпомагане във Велико Търново излязоха на протест с настояване за 20 процента увеличение на заплатите. Брутните възнаграждения са от 1500 до 2000 лева и не отговарят на отговорната ни работа, заявиха протестиращите. 50 години е средната възраст на работещите в социалното подпомагане във Велико Търново...
Работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално подпомагане протестират с искане за 20 процента ръст на заплатите си от догодина. Пред БНР Кремена Атанасова лидер на Синдиката на административните служители към КТ "Подкрепа" и синдикалните лидери в трите администрации обявиха, че са готови и на..
Със скандал започна заседанието на парламентарната бюджетната комисия, която трябва да разгледа на второ четене бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса. В началото на заседанието депутати от ПП-ДБ се събраха зад гърба на председателя на Бюджетната комисия Делян Добрев и поискаха да спре заседанието на комисията,..
536 хиляди възрастни с пенсии до прага на бедност ще получат по 120 лева допълнително към пенсиите си за декември. Това обяви след заседанието на правителството министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. "Всеки четвърти пенсионер ще получи коледни добавки за предстоящите празници. Това решение взехме днес на Министерски..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави..
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..
Не искам коледни надбавки, едва ли съм единственият, но се опитах да го изясня кратко. Защото наистина всеки мрънка, каквото и да стане, или е малко..