На рекламния щанд учениците получават материали и информация за професиите.
"Решихме да напомним на обществеността колко необходими са тези две професии - медицинска сестра и акушерка и какъв дефицит има по целия свят от тях. Настоящата пандемия илюстрира дефицита на кадрите в медицината. Ето защо ние решихме да призовем всички млади хора, които не са се ориентирали към някакви професии да бъдат посредници на добрината и милосърдието, да се насочат към професията медицинска сестра и акушерка. Ние медицинските сестри даряваме здраве, поддържаме здравето и живота, а акушерките срещат първи живота и виждат радостта в очите на родителите", каза за БНР Катя Христова, медицинска сестра с дългогодишен опит, която е в основата на кампанията. Тя работи като старша медицинска сестра в Клиника по уши, нос и гърло в Плевенската университетска болница.
Проблемът с недостига на медицински сестри е повсеместен, допълни в предаването "12 + 3" д-р Йордан Георгиев, управител на Многопрофилната болница за активно лечение "Свети Пантелеймон".
"Кадрите - специалисти по здравни грижи са малко. Мисля, че през последните години се направи стъпка да се отворят повече колежи на повече места, за да започне обучение, за да бъде преодолян този недостиг. Факт е, че имаше периоди от време, говоря повече от 5 години назад, в които възнагражденията на специалистите по здравни грижи изоставаха или не бяха на нивото, на което трябва за държавата и много медицински сестри предпочетоха да отидат в чужбина".
Никола Иванова е бъдеща акушерка:
"Самата мисъл да си човекът, който проследява създаването на новия живот и неговото развитие 9 месеца и да си първият човек, който да се докосне до излизането на този човек на бял свят, да даряваш новия живот и да бъдеш носителя на хубавата новина в едно семейство е прекрасно за мен. Акушерството е доста трудна професия, която изисква много голямо внимание, много тежки отговорности, все пак се отговаря не за един, а за два живота, но в нито един момент не съм си помисляла да се отклонявам от този път и да спирам да следвам тази моя мечта. Мисълта за работа в чужбина е много далечна, даже съм много против това. Аз съм категорична, че ще остана да работя в България".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Двуезичен албум представя днес екипа на Детския радиохор на Българското национална радио. Албумът е посветен на историята на състава. Венеция Караманова, диригент на хора, разказа пред БНР: "Той е двуезичен - с огромна благодарност към издателството, че се постара. Ние го правим като продължение на албума, който направи маестрото за..
Делегация на "Хамас" днес е в Кайро, за да се срещне с посредниците за постигане на мир във войната в Газа, съобщиха източник от египетските служби за сигурност и източник от "Хамас", докато Израел и палестинската въоръжена групировка продължават да си разменят обвинения за нарушения на примирието, предаде Ройтерс. Представителят на..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация. Той е това, което сегашното коалиционно мнозинство би подкрепило. Днес нямаше да си говорим за еврозоната и ползите от нея, нямаше да си говорим дори за бюджет, ако не беше стартирало..
Всички пътища и населени места в общините Петрич и Сандански, които миналата нощ бяха залети от проливните дъждове, вече са отводнени, като са почистени и наносите от кал по улиците и междуселските пътища. Голям пожар е възникнал тази нощ в хотел в курортната местност "Семково" над Белица. Екипите на пожарната и общинските..
Инфлация от 0,4% е регистрирана при малката потребителска кошница през октомври на месечна база, показват данните на Националния статистически институт. На годишна основа показателят е с ръст от 5,2 на сто. С 0,6% са поскъпнали нехранителните стоки при малката потребителска кошница през октомври спрямо месец по-рано. При храните и напитките..
МВР провежда операция срещу престъпна група, занимаваща се с трафик на мигранти. В акцията участват екипи от няколко дирекции на вътрешното министерство. Няма яснота дали има задържани по време на акцията.
Няма място за безцелни промени между двете четения на бюджета. Това мнение изказа пред БНР вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров. "Квалификациите за това какъв точно е бюджетът приключиха в деня, в който той влезе в Народното събрание. Оттук нататък това е общият бюджет на мнозинството и той трябва да бъде защитаван и..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...
"От плана, който Уиткоф предложи, се очаква Европа да плати за цялото удоволствие . Включително възстановяването на Украйна, от което Тръмп се надява..