Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френската певица Имани пред БНР: От мен ще чуете концептуален албум

Френската суперзвезда Имани (Imany)
Снимка: Eugenio Recuenco

От няколко години има една песен, която летният музикален сезон не пропуска. Don’t be so shy се превръща в световен хит, а изпълнителката ѝ Имани (Imany) става още по-обичана.

Имани от Франция, и няколко пъти е била на българска сцена. Признава, че чувства българите близки до себе си. Сама пише песните си, което допринася за по-дълбоко вникване в смисъла на историите, които разказва.

„Първата сериозна песен, която написах се казваше I lost my keys. Тя се появи много преди да започна музикалната си кариера. След това стана част и от първия ми албум. Взех химикалка и лист и описах преживяванията си по това време. Първото нещо, което се запитах беше „Добре, как Трейси Чапман би написала тази песен?“. Тя е мое голямо вдъхновение. Опитах се да напиша първата си песен, както любимият ми изпълнител би я написал. Бях много впечатлена от начина, по който тя пише своите песни. С много малко думи, толкова просто и естествено. Така създадох първата си песен. С помощта на Трейси Чапман“, каза за БНР Имани.

Много ценни уроци Имани научава и от спорта.

За кратко се състезавах в дисциплината висок скок. Бях дори в националния отбор. Спортът е голяма част от живота ми. Баща ми беше много добър бегач. Той беше и в армията. Спортът е много важен и за него. По този начин той поддържаше както своята дисциплина, така и тази на нас, неговите деца. Това, което спортът дава, е издръжливост и енергия, както и фокус. Имаме нужда от това, за да поддържаме здравословно самочувствие“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ Имани.

Корените на Имани са от Коморските острови. Израства в голямо, сплотено семейство, в което прави първите си стъпки като музикант.

„Баща ми бе във френската армия. Коморите били френска колония, когато той станал част от армията. Майка ми се грижеше за нас. Те решиха да се преместим във Франция, там съм родена и аз. Седем деца сме. Много близки сме си. Баща ми бе много строг във възпитанието ни, но бяхме много щастливи“.

На много ранна възраст Имани се отдава на професията на модел. Време, за което певицата си спомня с някои смесени чувства.

Странна работа е да си модел. Много съм благодарна на този опит, защото чрез професията пътувах доста и видях света. Научих и други езици. Пораснах с моделството. Но е трудно. Особено, когато си наистина млад, а аз направих първите си стъпки като модел на 17. Трябваше да изграждам тепърва характера си, докато всички около мен повтаряха - твърде дебела си, твърде слаба си, твърде висока или ниска, носът ти е твърде голям или твърде малък. Докато се опитвах да изградя в себе си достойна за уважение жена, винаги се намираше някой, който да ми каже - ти не си достатъчна. Трудно е по този начин да изградиш в себе си балансирана личност. Накрая ми стана и скучно. Чувствах, че имам какво повече да кажа. Исках да правя нещата по моя начин. Когато си модел трябва да изпълняваш това, което ти казват. Не намразих професията, защото имах чудесни моменти. Така и не я харесах напълно. Никога не беше „моето нещо“.

По това време Надя се превръща в Имани.

„Имани се появи от филма „Пристигане в Америка“ с Еди Мърфи. В този филм имаше принцеса, която се казваше по същия начин. Като тийнейджър това бе любимият ми филм. Взех името от него“.

И въпреки световните подиуми, въпреки натоварения график, появява се труден момент в живота на Имани, в който тя решава да следва своята голяма мечта - музиката.

„Хората си мислят, че можеш да си модел завинаги, но не е така. Професията е базирана на младостта. Докато си млад - можеш да си модел, когато не си - кариерата ти приключва. След събитията на 11 септември живеех в Ню Йорк, трудно се намираше работа за много млади момичета в професията. Трудно стана и за мен, а някак трябваше да плащам наема си. Започнах да работя и по-малки неща - например в ресторант - като всеки един нормален човек в Ню Йорк, опитвах се да оцелявам. В един момент осъзнах, че животът няма да стане по-лесен и вместо да живея, за да плащам наема си, трябва да тръгна към мечтите си. Казах си - добре, ще се будя рано, ще ходя по кастинги, ще бъда и в ресторанта, за да мога две години по-късно да получа своя договор в голяма музикална компания“.

Имани подготвя нов албум, а първата песен от него Wonderful life, кавър на песента на английския изпълнител Блак, вече се радва на завиден интерес.

„Избрах я, защото е страхотна песен, много добра. Тя наистина разказва за ситуацията, в която живеем в момента. Албумът, от който ще е част тя ще бъде изцяло от кавър версии. Вместо нови песни от мен, ще чуете концептуален албум, в който всички песни ще бъдат аранжирани само с чело. Много е интересно, защото исках да намеря нов начин, по който да представя тези познати песни. В албума включвам песни на Мадона, Ед Шийрън, Бони Тейлър, Боб Марли и други“.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06