Израел поднови въздушните удари срещу Ивицата Газа, а от палестинската групировка Хамас отговориха с нови ракети по израелска територия, съобщава Ройтерс.
Според медици най-малко четирима души са убити при една от атаките в северната част на палестинската територия. Местни жители посочват, че израелски лодки са изстреляли снаряди от Средиземно море, а от палестинското министерство по религиозните въпроси съобщават за разрушена джамия. От израелската армия заявиха, че проверяват информацията. По-рано в Туитър военните обявиха, че са унищожили офиса на ръководителя на службата за сигурност на Хамас.
Палестинските групировки съобщиха за изстрелването на десетки ракети по южната част на Израел. Според ТАСС, която цитира местна радиостанция, военното крило на Хамас - "Бригадите Еззедин ал-Касам" - е подложило на масиран обстрел градовете Ашдод, Сдерот и Беершеба. Друга групировка - военното крило на "Ислямски джихад" - също е обявило за пускането на десетки ракети по град Сдерот. С подобно изявление са излезли и от бойното подразделение на Комитетите за народна съпротива.
Групировките твърдят, че атаките са в отговор на удар тази нощ по жилищна сграда в бежански лагер в западната част на град Газа. В резултат на удара са загинали 8 души, а около 20 са били ранени.
Междувременно пред изданието "Таймс ъв Израел" дипломатически източник, пожелал анонимност, заявява, че Израел и палестинската групировка Хамас може да постигнат примирие до дни. По думите му ангажираните с преговорите са изразили предпазлив оптимизъм по отношение на възможен успех.
Изданието пише още, че политическият лидер на Хамас зад граница Халед Машал е заявил, че групировката е готова за спиране на огъня, но не е получила отговор от Израел. Машал посочва, че в преговорния процес участват Съединените щати и Русия.
Друг източник от организацията обаче заявява, че няма напредък при разговорите.
В същото време телевизия "Ал-Арабия", цитираната от ТАСС, съобщава, че разработван в момента проект за примирие между Израел и палестинците предвижда наблюдение от страна на Египет и Съединените щати за спазването на прекратяването на огъня. Според източници на медията двете страни водят разговори поотделно, като американците преговарят с Израел, а египтяните - с палестинците. Те обсъждат продължително прекратяване на огъня с писмено поемане на задължение за недопускане на ескалация в бъдеще.
Телевизията посочва, че египетското посредничество до момента не е довело до резултати, но представителите на Кайро са готови да се върнат и да представят нов предварителен проект. Дипломатически източник заявява, че на дадения етап Египет предлага временно примирие за оказване на помощ на ранените, като то ще се използва за изработване на постоянно споразумение.
10 пожарникари са загинали, а други 14 са пострадали при гасене на горски пожари в северозападната турската провинция Ескишехир. Турският министър на земеделието и горите пояснява, че вятърът внезапно е променил посоката си и 24 пожарникари са се оказали в огнен капан. Пострадалите са били откарани в болница, но 10 от тях са загинали...
Само 10% от имотите у нас са застраховани и България е далеч от процента на страните в Европа , съобщи в интервю пред БНР Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи. През май брокерите започват кампания и към момента има засилен интерес, особено в сезона на пожарите. "Със сигурност интересът става по..
България повторно подаде второ искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост на стойност 653 млн. евро, съобщиха от Министерството на финансите. Искането обхваща изпълнението на 59 етапа и цели, от които 20 бяха свързани със законодателни промени. За тяхната реализация бяха направени изменения в 15 закона и приети три нови..
Правителството на Канада обяви, че израелските военни операции срещу цивилното население и хуманитарните работници в Ивицата Газа са неприемливи, предаде агенция "Ройтерс". "Гладът в Газа достигна катастрофални нива", написаха от канадското външно министерство в социалната мрежа Х. "Канада призовава за незабавното мащабно подновяване на..
По повод срещата на върха между ЕС и Китай, която се провежда в Пекин, посланичката на Китай в България - нейно превъзходителство Дай Цинли, призова за взаимно уважение и открит диалог, необходими за укрепването на стратегическото партньорство. Китай отхвърля обвиненията, че подкрепя Русия във войната й срещу Украйна и изразява готовност за..
Украйна и Русия продължиха размяната на атаки по въздух, часове след последния кръг от преговори в Истанбул. При масираната руска атака с дронове срещу Одеса тази нощ беше повреден паметник на културата от списъка на ЮНЕСКО в историческата част на града, съобщи председателят на Одеската областна военна администрация Олег Кипер. Повредена е..
В Благоевград ще бъдат посрещнати военните, участвали в Силите на оперативния резерв на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR). В продължение на три месеца 94 военнослужещи изпълняваха задачи в база "Виладжио – Италия". Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще посрещне военните от силите ни в КФОР. 120 военнослужещи от..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..