Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Михайловски: ББР не изпълнява своята мисия, нарушава закона

Снимка: Ани Петрова

Общият брой предприятия в България е около 420 хиляди, те се фокусират в група, която представлява 0.17% от общия брой. Не може да става дума за малки и средни предприятия.“ Това каза в интервю за БНР Христо Михайловски, ръководител на Българската агенция за кредитен рейтинг относно дейността на Българската банка за развитие (ББР). 

„Нашият анализ показва, че през тази година тя е над 100 милиона на загуба. Около 30 милиона има несъбираеми кредити.“

Михайловски припомни, че банката е създадена през 1999 г. по модел на Германия и Корея, които имат успех в стимулирането на малки и средни предприятия експортно. 

„Дейността на тези банки в Корея и Германия е успешна. Дали е успешна в България – не мога да кажа. Дали си изпълнява мисията – според мен не.“

Със законодателни промени през 2008 година функциите се разширяват и разводняват, изтъкна Михайловски.

Полека-лека функцията се разводнява. Фокусът на тази банка да помага на малки и средни предприятия изчезва. И стигаме до кредитирането на тези 8 предприятия.“

Христо Михайловски се спря на четирите фирми от общо осем получатели на големи суми, които се смятат за свързани с Делян Пеевски и за които четири фирми финансирането надхвърля 500 милиона лева.

„Банката си остава с приоритет за кредитиране на малки и средни предприятия. Дефиниция на средно предприятие е до 100 милиона. В периода на кредитиране по публична информация „Благоевград - БТ“ е имала приходи от над 140 милиона. Тоест, тя не влиза в приоритетните дейности на банката. Тук имаме явно нарушение на Закона за ББР.“

Според Закона за кредитните институции максимум до 25% от капитала нададена банка може да бъде използван за финансиране на свързани лица, поясни още Михайловски.

„В средата на 2019 година капиталът на банката е малко над 800 милиона лева. Тук имаме финансиране над 500. Всъщност имаме финансиране, което е над 60% от капитала на банката, което е нарушение над два пъти, ако тези публични данни са верни, ако се докаже тази свързаност. Имаме нарушение на устава, нарушение на закони, БНБ - надзорът, другите органи. По-важното е, че банката не изпълнява своята мисия.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20