Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари от Александровска болница с подписка заради липса на прозрачност в управлението ѝ

Снимка: БГНЕС

Лекари от Александровска болница направиха подписка заради изнесени факти в медиите за това, че липсва прозрачност в управлението на една от най-големите болници в страната.
Болницата не се управлява съгласно устава, твърди доц. д-р Александър Оскар, член на Управителния съвет на болницата. Според него има документна измама. Както той твърди на 26 април е призован да подпише 14 протокола от 14 непроведени заседания на Съвета на директорите, за които не е бил уведомяван. Той  обясни, че във всеки протокол има решения за изразходване на някаква сума пари, като общо за тези 14 протокола средствата са около 30 милиона лева. Според него за последната финансова година дълговете са се увеличили с близо 6 милиона лева, а просрочията с 3 милиона лева.

Пак в медиите директорът на Александровска болница проф. д-р Борис Богов отхвърли твърденията, че в една от най-старите болници у нас са били изхарчени около 70 милиона лева без решение на Борда на директорите. Според него задълженията на болницата до края на миналата година са над 41 милиона и 500 хиляди лева.

Подаден е сигнал по случая до Министерството на здравеопазването, което извършва проверка. Очаква се тя да приключи до 21 май.

Зад подписката застават утвърдени специалисти от Александровска болница, които настояват да научат истината за състоянието на болницата и какви са причините за натрупаните задължения.

"Александровска болница е една от най-големите болници в България, мисля, че след "Свети Георги" в Пловдив, е втората по големина болница и е също една от най-големите университетски болници, т.е. ние не само лекуваме, но и обучаваме студенти и като неин служител с над 20 години стаж съм обезпокоен от финансовото състояние на Александровска болница към момента. Мотивите ми не са нито политически, нито професионални, нито заемам страната на някой. Това си е мое мнение, но има един факт, че 2013 година тази болница не беше на загуба, а беше на около 200 хиляди плюс. От 2013 до 2021 са настъпили тези загуби, за които ние сме обезпокоени. Не смятам, че проф. Богов през последната една година е генерирал такава огромна загуба", каза асистент доктор Веселин Илинов:

Защо участва в подписката и д-р Чавдар Еленков, началник на консултативно диагностичния блок към Александровска болница, който управлява и единственото печелившо дъщерно дружество - ДКЦ Александровска:

"Включих се, защото 30 години работя в тази болница и се получиха в последните седмици, да не кажа един, два месеца индиректни данни, че нещата не вървят. Вторият аргумент е, че болницата е видяла и по-добри дни. От това, което ни се съобщава от ръководството, имаше среща миналия петък с началниците на клиники и някои други отговорни колеги, бяхме събрани, беше ни предоставена информация, извадена за един тримесечен период, видяхме някои цифри, които мен лично ме разтревожиха. Фонд работна заплата се връща под 40% от оборота на лечебното заведение, а ние тези нива сме ги имали 2005-2006 година. Отделно от това виждаме в какво състояние е материалната база, вместо да се подобрява тя се влошава". 

Проф. доктор Атанас Темелков, началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение за ситуацията в Александровска болница:

"Това, което изнася доц. Оскар е смущаващо за момента. Аз не разполагам с никаква информация. Информацията черпя основно от това, което слушам по телевизия, радио, интернет. Пряка комуникация и някаква информация, която да получа от ръководството на болницата нямам в момента. Имам чувството, че връзката между ръководството и подчинени е прекъсната по някакъв начин, защото тази връзка не е от днес или вчера, а е от по-далечно време". 

Има ли напрежение между лекарите в Александровска болница според д-р Веселин Илинов:

"Напрежението е дотолкова, доколкото, че няколко клиники сме разположени териториално на едно място. От сгъстяването идва и напрежението. Примерно сега две клиники хирургически сме на територията на една, има известно напрежение. По време на Covid трябва да се спазват мери и всичко е по-сложно". 

Ето как д-р Чавдар Еленков обясни доверието си към изнесените данни от доцент Александър Оскар:

"Аз ви казах, че стоя доста време в тази болница. Вече съм на края на кариерата си, доста хора познавам. Във времето много хора са минали, отминали са по своя път в различни посоки, но има хора, които се запомнят с това, което правят за болницата, а пък и в професионално и кариерно отношение това е на втори план. Така че от там произтича доверието към един или друг човек, респективно доверие или недоверие, колко време е работил в тази болница, какво е оставил след себе си и към какво се стреми". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28