Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корнелия Нинова: Ще има голяма лява коалиция на изборите

| обновено на 21.05.21 в 14:21
Лидерът на БСП Корнелия Нинова преди пресконференцията в централата на партията на „Позитано“ 20 в София
Снимка: БГНЕС

Лидерът на БСП Корнелия Нинова потвърди на специална пресконференция за създаването на голяма лява коалиция, която ще участва в изборите на 11 юли.

След проведени разговори сигурни партньори на БСП ще бъдат партия АБВ , „Движение 21“ на Татяна Дончева и „Нормална България“ на Георги Кадиев.

Инициативата за тези срещи е на лидера на БСП Корнелия Нинова.

В ЦИК БСП ще се регистрират като „БСП за България“. Ще бъдат подписани допълнителни споразумения с още политически партии, разговорите с които продължават.

„Голяма лява коалиция ще има. Тя не е лесна, но е необходима на България, особено в условията на социално-икономическата криза и след управлението 10 години на ГЕРБ.

С много висока степен на увереност твърдя, че този нов и широк формат ще доведе до по-добър резултат за левицата, за партиите вляво, ще отвори диалога и ще даде възможност за промяна в политиките в България - те да бъдат лявоцентристки, и отваря широко врата за едно лявоцентристко управление“

Лидерът на БСП коментира, че разговори с Мая Манолова няма да бъдат провеждани, нито с „Има такъв народ“ на Слави Трифонов.

Нинова поясни, че в листите за изборите Румен Петков и Георги Първанов от АБВ няма да попаднат, тъй като неведнъж са заявявали, че не искат да участват пряко в политиката.

Тя определи като интрига БСП да подкрепи евентуално участие на Георги Първанов в президентските избори.

Разговори не са водени и с Жан Виденов, който също ще създаде политически проект.

До края на май ще се проведат и извънредните заседания на Националния съвет на БСП, на които ще се определят водачите на листите и предизборната платформа на социалистите.

„Диалогът вляво никога не е спирал и БСП винаги е бил активен участник в него“, посочи и заместник-председателят на БСП Атанас Зафиров в медиите.

Георги Първанов- президент на България от 2002-2012 година, и бивш председател на партия АБВ, приветства обединението на лявото политическо пространство преди парламентарните избори:

„Нейната сила е много по-голяма от този математически сбор. В този смисъл аз съм оптимист и вярвам, че сега, на тези избори, ще имаме обединена левица, която да може да печели своите победи и да бъде незаобиколим фактор, когато става дума за бъдещото управление на страната“.

Първанов каза това в Шумен, където ще представи книгата си „Пътуване към паметта“ в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ от 17:30 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руска атака над Киев, архив.

Нови руски ракетни атаки срещу Киев и Николаев

Трима души са откарани в болница след руска ракетна атака срещу украинския град Николаев към 22:00 ч. снощи, съобщи началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким в приложението "Телеграм". Още няколко пострадали са получили медицинска помощ на място. Поразен е жилищен район на Николаев. След атаката е избухнал пожар. Спешните..

публикувано на 03.08.25 в 03:07
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС глоби Испания с близо 7 млн. евро

Съдът на Европейския съюз глоби Испания с близо 7 милиона евро. Причината е неизпълнението на директивата, свързана с отпуска при раждане. В решението си магистратите посочват, че правителството в Мадрид е пропуснало крайния срок за транспониране на текстовете и не е предприело всички необходими мерки, нито ги е съобщило на Европейската комисия...

публикувано на 03.08.25 в 02:04

Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра

Пожар избухна в регионалното депо за твърди битови отпадъци край Силистра. По предварителни данни огънят е тръгнал от стъкло, което е предизвикало възпламеняване на пластмасови отпадъци. Пламъците са се разпространили бързо. На място работят екипи на пожарна безопасност, а по думите на кмета Александър Сабанов цялата налична техника е на..

публикувано на 03.08.25 в 01:52

Ниски добиви на слънчоглед в Ямболско

Започна прибирането на слънчогледа в Ямболска област.  Добивите са ниски, а качеството на много места е влошено.    Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:..

публикувано на 03.08.25 в 01:35

Португалия е в повишена степен на готовност за горски пожари

В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..

публикувано на 02.08.25 в 20:35

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес. Този път в провинция Саксония-Анхалт. Два палежа спряха влаковото движение в Северен Рейн-Вестфалия в четвъртък В рамките на два дни е регистриран трети предполагаемо умишлено предизвикан пожар по кабели на германските железници. След като в четвъртък в Дюселдорф бяха запалени жп..

публикувано на 02.08.25 в 20:18

Гръцките власти арестуваха родителите на 12-годишно момиче, което се удави в морето

Гръцките власти арестуваха родителите на 12 годишно момиче, което се удави в морето. Местни медии съобщават, че родителите са българи. Голяма спасителна операция проведоха гръцките власти за детето, което вятър отнесе в открито море. То не е можело да плува, носело е спасителна жилетка и е влязло в морето с надуваем дюшек. Течение го е..

публикувано на 02.08.25 в 20:10