Да припомним историята. Годината е 2009. Лице или група хора, работещи под името Satoshi Nakamoto представят на света нещо непознато до този момент - биткойн. Цифрова валута, която се харесва на малка група ентусиасти. Критиците и недоверието са повече, но любопитството нараства, а биткойн започна да се радва на все по-голямо внимание с времето.
През 2016 г. австралийски предприемач твърди, че е създател на биткойн, но не публикува никакво доказателство за това. Така създателят или създателите на криптовалутите остават загадка, но присъствието на този вид средства за разплащане все повече заема място в живота ни. Все още оспорвани, непредвидими, но все по-реални.
“Тесла” преустановява продажбите на автомобили, използвайки биткойн. Ние сме загрижени за бързото увеличаване на използването на изкопаеми горива за копаене на криптовалута и транзакции, и особено за въглищата, които имат най-лошите емисии от всяко гориво. Крипторазплащането е добра идея на много нива и ние вярваме, че има обещаващо бъдеще, но това не може да бъде за сметка на околната среда”. Това написа главният изпълнителен директор на “Тесла” Илон Мъск в “Туитър” преди дни.
„Резултатът от написаното беше светкавичен - цената на биткойн падна първоначално с повече от 9% и слезе до около 45 хиляди долара“, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Кирил Ганчев, консултант, предприемач с опит в изграждането на криптобизнес в американо-българска фирма.
„Наскоро имаше статия, в която споделят каква е тази енергия, която се използва за “копаенето” на биткойн и я сравняват с копаенето на злато и поддръжката на банковата система. Де факто биткойнът използва значително по-малко енергия, отколкото системата, която е за копаене на злато и банковата система.
Биткойн, така и останалите криптовалути, се получават чрез процес, наречен добив, или копаене, който се извършва с помощта на мощни компютри, които така или иначе черпят много електроенергия, за решават сложни математически уравнения. Да кажем със стандартни домашни компютри не може да се копае. Използват се специализирани компютри, като всеки от тях струва 7-8 хиляди долара и мощността му е доста голяма“, поясни още Ганчев.
Криптовалутата е дигитална валута, която е децентрализитана и не зависи от никоя държава или банкова система.
И още данни: с производството на електромобили И. Мъск заявява позицията си за опазването на средата, в която живеем, както и за влиянието на копаенето на криптовалута върху климатичните промени. Но сам той притежава криптовалута биткойн.
76% от копачите на криптовалута заявяват, че използват възобновяема енергия, въпреки че проучване от 2020 показва, че възобновяемата енергия е не 76%, а само 39% от общото им потребление. Най-голям засега е добивът на криптовалута в Китай. Според изчисленията въглеродните емисии от биткойн операциите в Китай се очаква да достигнат до 2024 г. повече от 130,5 милиона метрични тона. Това количество емисии ще надхвърли общото количество емисии на парникови газове на Чешката република и Катар, изчисляват специалистите.
Биткойн добиването в момента е 0.69% от общото потребление на електроенергия в света. Или годишно копаенето на криптовалута и транзакциите й консумират повече енергия от цялата електроенергия, която Швеция или Нидерландия са използували през 2019 г.
С покачване на търсенето или използуването на този вид валута ще се покачва и консумацията на елекрическа енергия и щетите върху околната среда, смята още Ганчев.
Още по темата в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..