Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биткойн - добивът на валута, който заплашва околната среда

Копаенето на криптовалута и транзакциите й консумират годишно повече енергия от използваната в Швеция или Нидерландия през 2019 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новината, която предизвика трус на пазарите и доведе до спад в цената на криптовалутата, а именно - решението на главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск компанията да преустанови покупките с биткойн.

Да припомним историята. Годината е 2009. Лице или група хора, работещи под името Satoshi Nakamoto представят на света нещо непознато до този момент - биткойн. Цифрова валута, която се харесва на малка група ентусиасти. Критиците и недоверието са повече, но любопитството нараства, а биткойн започна да се радва на все по-голямо внимание с времето.

През 2016 г. австралийски предприемач твърди, че е създател на биткойн, но не публикува никакво доказателство за това. Така създателят или създателите на криптовалутите остават загадка, но присъствието на този вид средства за разплащане все повече заема място в живота ни. Все още оспорвани, непредвидими, но все по-реални.

“Тесла” преустановява продажбите на автомобили, използвайки биткойн. Ние сме загрижени за бързото увеличаване на използването на изкопаеми горива за копаене на криптовалута и транзакции, и особено за въглищата, които имат най-лошите емисии от всяко гориво. Крипторазплащането е добра идея на много нива и ние вярваме, че има обещаващо бъдеще, но това не може да бъде за  сметка на околната среда”. Това написа главният изпълнителен директор на “Тесла” Илон Мъск в “Туитър” преди дни.

„Резултатът от написаното беше светкавичен - цената на биткойн падна първоначално с повече от 9% и слезе до около 45 хиляди долара“, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Кирил Ганчев, консултант, предприемач с опит в изграждането на криптобизнес в американо-българска фирма.

„Наскоро имаше статия, в която споделят каква е тази енергия, която се използва за “копаенето” на биткойн и я сравняват с копаенето на злато и поддръжката на банковата система. Де факто биткойнът използва значително по-малко енергия, отколкото системата, която е за копаене на злато и банковата система. 

Биткойн, така и останалите криптовалути, се получават чрез процес, наречен добив, или копаене, който се извършва с помощта на мощни компютри, които така или иначе черпят много електроенергия, за решават сложни математически уравнения. Да кажем със стандартни домашни компютри не може да се копае. Използват се специализирани компютри, като всеки от тях струва 7-8 хиляди долара и мощността му е доста голяма“, поясни още Ганчев.

Криптовалутата е дигитална валута, която е децентрализитана и не зависи от никоя държава или банкова система.

И още данни: с производството на електромобили И. Мъск заявява позицията си за опазването на средата, в която живеем, както и за влиянието на копаенето на криптовалута върху климатичните промени. Но сам той притежава криптовалута биткойн.

76% от копачите на  криптовалута заявяват, че използват възобновяема енергия, въпреки че проучване от 2020 показва, че възобновяемата енергия е не 76%, а само 39% от общото им потребление. Най-голям засега е добивът на криптовалута в Китай. Според изчисленията въглеродните емисии от биткойн операциите в Китай се очаква да достигнат до 2024 г. повече от 130,5 милиона метрични тона. Това количество емисии ще надхвърли общото количество емисии на парникови газове на Чешката република и Катар, изчисляват специалистите.

Биткойн добиването в момента е 0.69% от общото потребление на електроенергия в света. Или годишно копаенето на криптовалута и транзакциите й консумират повече енергия от цялата електроенергия, която Швеция или Нидерландия са използували през 2019 г.

С покачване на търсенето или използуването на този вид валута ще се покачва и консумацията на елекрическа енергия и щетите върху околната среда, смята още Ганчев.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41