Не може да се очаква промяна в позицията на България по отношение на Република Северна Македония. София е отворена за открит и пълноценен диалог със Скопие, но изисква от най-близките си съседи в региона да се работи в дух на искреност и конструктивност. Това заяви служебният външен министър Светлан Стоев след среща с еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи и с португалския външен министър Аугущу Сантуш Силва, които са на посещение у нас.
Светлан Стоев подчерта, че България продължава да е последователна в подкрепата си за европейската интеграция на страните от Западните Балкани, но при спазване на принципа на добросъседство. Той посочи, че не може да се очаква промяна в позицията ни.
От ключово значение е София да получи гаранции от Скопие, че спазва договора за добросъседство между двете държави от 2017 г.
„Нашата цел е с конкретни позитивни стъпки да създадем необходимите условия за възстановяване на диалога между София и Скопие, включително на най-високо равнище, което да даде основа на бъдещо редовно правителство да работи за връщането на отношенията между България и Република Северна Македония до нивото, което следва да свързва две толкова близки страни“, каза Стоев.
Политическите консултации с България са важни за португалското председателство, подчерта външният министър Аугущу Сантуш Силва. Позиция, споделена и от еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи.
„България е водещата държава членка, що се отнася до разработването на нашата политика за Западните Балкани. България е страна от региона, така че винаги си струва да дойдем в София, за да получим и да видим как можем да продължим напред. Тук сме заедно с България да решим какви ще бъдат следващите стъпки“, каза Вархеи.
Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия (ЦИК) повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание. КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Освен подадените хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване, ЦИК ще трябва да установи повторно..
Пенсиите, отпуснати до края на миналата година, ще бъдат повишени с 8,6% от 1 юли 2025 година по т.нар. Швейцарско правило. Още от април ще се увеличи минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се от 933 лева на 1 077 лева, както и максималният осигурителен доход - от сегашните 3 750 лева на 4 130 лева. Това предвижда проектобюджетът на..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че ще приеме украинския лидер Володимир Зеленски във Вашингтон в петък, когато ще се водят преговори по сделка, която да осигури на САЩ достъп до украинските редкоземни ресурси. Зеленски се надява да се срещне с Тръмп в САЩ в петък "Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено", заяви..
Парламентарната енергийна комисия прие законопроекта за държавния бюджет и отхвърли законопроекта на "Възраждане" за защита на стратегически енергийни обекти. Пред комисията Иван Иванов от Комисията за енергийно и водно регулиране разясни указанията, предадени на електроразпределителните дружества за компенсация на клиентите, пострадали при авариите..
Главната прокуратура на Румъния официално повдигна обвинения срещу бившия кандидат за президент Калин Джорджеску за шест престъпления, включително действия срещу конституционния ред, иницииране или съставяне на организация с фашистки, расистки или ксенофобски характер, пропагандиране на култ към лица, виновни за извършване на геноцид, предаде Аджерпрес,..
Проектът на бюджет на Здравната каса, който за поредна година предвижда много повече средства за лечение, отколкото за профилактика, беше одобрен на първо четене с мнозинство от парламентарните комисии по финанси и по здравеопазване. Сред критиците на проектобюджета беше председателят на Лекарския съюз д-р Николай Брънзалов. По-рано..
От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание, показва справка на сайта на парламента. Така номинациите стават две - на Колев и на Йонко Грозев, предложен от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България". ПГ на ПП-ДБ внесе предложение за избор на Йонко Грозев за..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..