Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сблъсъци пред джамията Ал Акса в Йерусалим

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В първият ден от примирието между Израел и групировката Хамас няма нарушаване на договореното спиране на огъня. Пред джамията Ал Акса в Йерусалим, обаче, избухнаха сблъсъци между палестинци и израелските сили за сигурност. Именно на същото място преди 11 дни избухна конфликта, който отне живота на над 250 души. Световните лидери приветстваха постигнатото с посредничеството на Египет спиране на огъня между израелската армия и групировката Хамас, която контролира ивицата Газа. Тоня Димитрова с обобщение.

Фойрверки вместо бомбардировки озариха тази нощ небето над Газа, а палестинците ликуваха и приеха примирието като победа.

„Достойната ни съпротива даде урок на Израел. Големите арабски държави не можаха да постигнат това, които ние постигнахме с тази победа по волята на Аллах.“

Сутринта Газа се събуди в тишина, а местните жители започнаха да се завръщат по домовете си и да оценяват щетите. Жителите на Тел Авив днес не са чували вой на сирени. На плажа играеха волейбол, кафенетата бяха пълни, крайбрежната улица беше спокойна. И все пак за мнозина в Израел насилието не постигна нищо, а според Том Ахарон то беше използвано от политиците.

„Разкъсвани сме между двете страни на политическата карта - или е наша вина, или на палестинците. И това отново е лесен начин политиците и от двете страни да бележат точки сред собствените си привърженици, а не да предлагат решения“.

На свещения хълм в Йерусалим атмосферата не беше толкова спокойна. Палестинци се събраха на демонстрация пред джамията Ал Акса.

Палестинци замеряха израелските сили за сигурност с камъни и петролни бомби, в отговор бяха използвани гумени куршуми и шокови гранати. Примирието започна да действа в 2 часа през нощта. Хуманитарна помощ и възстановяване на Газа обеща американският президент Джо Байдън:

„Съединените щати ще работят с ООН и другите международни сили, за да се осигури бърза хуманитарна помощ за хората в Газа. Ще направим това в партньорство с палестинските власти, не с Хамас, а с властта и то по начин, който няма да позволи на Хамас да презареди запасите си от военен арсенал“.

За по-нататъшно стабилизиране на ситуацията призова и председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Споразумението беше приветствано също и от Русия и Китай.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътуване назад във времето с първа спирка - Военната академия "Георги Раковски"

Пътуваме назад във времето и ще ви разкажем за място в София, където са се провеждали исторически срещи и са се взимали важни решения за съдбата на България - Военната академия "Георги Раковски". Ще поговорим и за макетите като начин да съхраним и популяризираме архитектурните паметници и културно-историческите обекти от миналото. А в края -..

публикувано на 26.11.25 в 15:09
Полина Карастоянова

Поли Карастоянова: 2026-а година ще бъде по-добра за българския туризъм

2025-а година е определена като най-успешната  след последната 2019-а преди пандемията. От Националния борд по туризъм отчитат един ръст, който ще надхвърли 5 процента. "Много по-важно е да отворим очи и да видим разгърнатото портфолио и продуктовото предлагане, фокусът върху онези възможности, които България предлага, свързани с култура,..

публикувано на 25.11.25 в 13:42
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Сегашното управление става опасно за финансовата система

"Аз съм озадачен, че предлагат Българският спортен тотализатор да се даде на концесия, защото такава мярка не се предлага между първо и второ четене на бюджета . Прави се сериозно обществено обсъждане. Това ми напомня за тази комисия от 27 секунди, която бяха направили скоро, която е символ на методите на работа на това управление - да няма..

публикувано на 25.11.25 в 09:16
Хранителна банка в САЩ

Кърт Шулц за бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас

За бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас говорим в рубриката "ИМА ЛИ МЕГДАН" в "Графити по въздуха" с Кърт Шулц, който гостува в България, за да одитира дейността на Българската хранителна банка. Кърт Шулц е консултант по инфраструктура, складове и логистика в Глобалната мрежа на хранителните банки, която подпомага с консултации..

публикувано на 24.11.25 в 15:46

ИИ и туристическите платформи - кое е новото и кое е "забравеното старо"?

Все повече туроператори и туристически платформи залагат на изкуствен интелект - системи, които анализират нашите предпочитания, предлагат персонализирани маршрути и дори предвиждат кога ще потърсим следващата си почивка.  Изкуственият интелект вече може да избере най-изгодния полет, да предложи хотел според личните ни предпочитания, да подреди..

публикувано на 24.11.25 в 14:44

Дигитален туризъм и нови професии на изкуствения интелект в сферата

Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..

публикувано на 23.11.25 в 11:53
с. Баните, община Баните

Старата минерална баня в Баните ще стане музей на балнеологията

Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..

публикувано на 23.11.25 в 07:45