"Народ, роден от словото, който носи едни от най-старите държавни традиции, няма как да не върви към светли бъднини. Цялата ни история върви натам. Имаме с какво да се гордеем... Това е празникът, който ни събира най-много, независимо от политическите ни убеждения, от обществото, в което живеем, от това дали сме тук или в чужбина".
Това каза на 24 май пред БНР вицепрезидентът Илияна Йотова. И допълни, че "будители има във всички години и по всяко време".
В предаването "12+3" тя подчерта, че да направим България уютна за живот държава - това е обща задача.
"Няма как да не забележим, че през последните дни, откакто е служебният кабинет, много неща се променят за добро. Връщаме си държавата, нормалните отношения между институциите, нормалните отношения между управляващите и гражданите. По съвсем различен начин е диалогът между тези две групи - прозрачно, честно, да, трудно е, но хората ще разберат изпълнителната власт".
По темата за Плана за възстановяване и устойчивост Илияна Йотова обяви:
"Европейската комисия работи много интензивно със служебния кабинет и с някои министерства, които са в основата на плана. Служебният кабинет продължи да работи и с експертите, които стоят зад плана... Важното е до края на служебния кабинет планът да бъде изпратен и успешно защитен пред Европейската комисия".
Според нея при коментарите по темата се пропуска отношението на българските предприемачи към евросредствата:
"Този план трябва да ги накара да се заинтересуват, да са амбициозни, да правят проекти, чието бъдеще продължава и след края на проекта... Има още какво да се направи по плана. Рамката е отворена и ще има възможности за допълване. Надявам се планът да бъде използван по различен начин, а не както оперативните програми до този момент, при които усвояването доминираше пред развитието".
Вицепрезидентът изрази оптимизъм, че България ще успее да се изрази правилно и експертно защо е такава позицията ѝ спрямо въпроса с Република Северна Македония.
"С усилието на Европейския съюз и на двете държави трябва да се намери решение, за да не се заличава паметта нито на България, нито на РСМ... Сигурна съм, че това правителство ще намери добрите послания към европейските ни партньори. Важна е темата за съдбата на хората с български произход, за отношението към тях, за отношението към малцинствени групи. Всичко това трябва да се сложи на масата. Привърженик съм на повече разговори, на повече срещи, но и на изчистване с подписи под документи".
Тя посочи, че пътят и на Албания, и на РСМ е в Европейския съюз, а "България трябва да е лобистът за Западните Балкани".
За публичност и прозрачност при резултатите от проверките около скандала с подслушванията на политици, призова вицепрезидентът Илияна Йотова. Пред „Хоризонт“ тя коментира:
„Аз съм сигурна, че в следващите дни ще бъдат дадени конкретни доказателства, разбира се, това е по преценка и на съответните служби. Трябва да има публичност и прозрачност така, както ни обеща изпълнителната власт и служебното правителство“.
Вицепрезидентът коментира и темата с отпуските на началниците на спецслужбите:
„Когато по такъв начин хора, които са призвани да ръководят най-важните служби в България, които се отнасят до сигурността на всеки един от нас, и когато подават молби за дълги отпуски точно тогава, когато застъпва ново правителство, те самите създават опасност пред националната сигурност на страната“.
Според Илияна Йотова наблюдаваното в момента обединение на леви партии може да се приеме като начало на един по-дълъг процес на единение на лявото политическо пространство:
„Това не бива да става механично. Аз разбирам колегите си от БСП и от АБВ в момента, разбирам и Татяна Дончева. Много е малък периодът между два избора, за да можем да говорим за сериозно обединение върху сериозна основа. Това е по-скоро желание за съвместно явяване на избори“.
Интервюто с Илияна Йотова можете да чуете в звуковия файл.
Високопоставен палестински служител, запознат с преговорите между Израел и Хамас за прекратяване на огъня, заяви пред Би Би Си, че катарски и египетски посредници са предложили нова формула за прекратяване на войната в Газа. Според длъжностното лице, формулата предвижда примирие с продължителност между пет и седем години, освобождаване на..
Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора ще получи 1 милион лева за изграждане на инсултен център. Той ще е първият в Югоизточна България, а средствата са отпуснати от държавния бюджет с правителственото постановление, обнародвано в края на миналата седмица в Държавен вестник. Повече от..
За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..
Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..
Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..
Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец. Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..