Във война с ограниченията за работа и публика влязоха в последната пандемична година творците на културата във Велико Търново. Повече от година творците на културата в града се борят за всяка среща с публиката. Театралните салони и концертните зали затваряха и отваряха, публиката продължава да влиза с маски на спектаклите, зрителите сядат през седалка или две, а емоцията е стаена. Работата на творците е на приливи и отливи и това действа обезкуражаващо, споделят актьорите от Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“.
Пиесата „Червило“ по съвременни американски автори беше една от първите, с които великотърновският театър възобнови срещите с публиката.
„В началото никой не вярваше, че това може да продължи толкова дълго и чакахме с нетърпение ден след ден да си се върнем на работа. Когато се разбра, че това е един по-дълъг процес – от едната крайност до другата се лутах, но театърът липсва, работата много липсва“, сподели Стефка Златкова.
„В такива ситуации като тази, която е неподвластна на нас, ние не можем нищо да направим, в живота на всеки един актьор става ясно дали театърът е съдбата му, или това е място за ходене на работа“, заяви Иван Митев.
„Нашето изкуство без публика е невъзможно. Представете си една комедия, ярка, смислена, хубава и хората стоят на разстояние 2 метра един от друг. Психологията на публиката е такава, че те се смеят по-активно и реагират по-бурно, когато са плътно един до друг. Театърът е създаден като едно взаимодействие между актьорите и публиката. То се прави заедно“, коментира Милен Иванов.
Постепенно великотърновските театрали възстановиха спектаклите, тръгнаха на турнета из страната, поставиха две премиери – на повестта „Гераците“ от Елин Пелин и на пиесата „Животът – това са две жени“ от Стефан Цанев. Режисьор и на двата спектакъла е Невена Митева, която е категорична, че броят на зрителите, пред който играят актьорите, не е без значение:
„Не е все едно в този спектакъл на колко човека играеш. Първата част е много комична. Когато публиката не е плътно човек до човека, тя някак си се притеснява да реагира, да се засмее и тогава човек има чувството, че салонът е празен. Да, в „Гераците“ няма значение дали ще влязат 100 човека или 300 човека, там е друга ситуацията. Тук има значение обаче и тайно се надявам тези 30 и няколко човека да реагират като 100 човека, за да усетят и актьорите каламбурния текст. Изисква се от актьорите страхотна мобилизация, на 100%, за да не усетят вътрешно, да не се смутят от това, че публиката е плаха в реакциите си или въобще отсъстват реакции, което също е възможно“.
За певците ограниченията на пандемията минаха като вятър през вода, както се пее в хита „Твоят пръв урок“ на дует „Амфибия“. Днес сестрите от дуета Цветомира Крусева и Катя Иванова са на противоположни мнения за последствията:
„На мен ми помогна много духовно. Себепознанието, себеразвитието, обърнах се към себе си. Специално тази година беше много ключова. Все пак човек трябва да се позамисли за човечното в себе си, за положителните качества, с какво може да допринесе към хората, с какво може да е полезен на другите, да не е само за себе си, защото е безсмислено. Когато правиш добро към другите, всъщност ти го правиш към себе си“, заяви Цветомира.
„С нея понякога се разминаваме в мненията. Тази цялата ситуация, това затваряне, да не можеш да изразиш себе си в песента, това нещо убива хората на изкуството, да стоиш затворен, да нямаш тази комуникация с публиката, да не пееш, това, което трябва да го отдаваш на хората. Това е дарба, която трябва да я показваш. И тази пандемия, цялата обстановка просто духовно съсипа хората на изкуството“, коментира Катя.
Позитиви от ограниченията извлече в творчески план диригентът Владимир Бошнаков:
„Благодарение на тази пандемия разбрахме колко сме зависими от изкуството, колко много имаме нужда от него. Тази пандемия аз лично успях да я използвам по един много добър начин. Отдаде ми се възможността да направя 30 репетиции за „Спящата красавица“ – балет на Стара Загора. Имаме идея балетите вече да се правят вече с оркестър и това беше най-подходящото време. Публиката винаги ни липсва. Ние живеем, ние работим, ние творим, лягаме и ставаме заради това общуване с публиката. Ние имаме нужда от тях, ако те имат нужда от нас, значи любовта ни е взаимна“.
С балета „Спящата красавица“ по музиката на Чайковски и под диригентската палка на оркестъра от маестро Бошнаков Старозагорската опера ще открие на 3 юли летния оперен фестивал „Сцена на вековете“ в крепостта „Царевец“.
Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл.На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..