Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Локална алергична реакция след ухапване е лесно лечима

Какво (не) знаем за кърлежите

Най-важното е кърлежът да бъде махнат навреме, заразяването не става веднага

Снимка: БГНЕС

Влажното време през последните седмици увеличи числеността на кърлежите в зелените площи. Сред най-уязвимите от ухапване са малките деца, тъй като те най-често ходят по тревата.

Лекари съветват за по-голяма бдителност, когато се правят разходки в парковете, да се използват репеленти, а в дните, които са по-влажни – да бъдем облечени с дълги ръкави и крачоли. След разходката трябва добре да се оглеждаме, защото ухапването от кърлеж не се усеща

Бумът на ухапани пациенти тази пролет не е по-различен от ежегодната ситуация през този сезон, казва пред БНР дерматологът д-р Марина Семерджиева.

„Не че не може някъде извън града да се зарази човек, но основно в парковете.“

Столичната РЗИ контролира сезонната обработка на тревните площи срещу кърлежи. Април, 2021 г. Снимка: БГНЕС

При ухапване тя съветва да не се прави опит за самостоятелно изваждане на кърлежа у дома. По думите й най-добре е това да стане в здравно заведение, включително при личния лекар. „И да му бъде сложена инжекция срещу тетанус.“

Когато е върху тялото, кърлежът се забелязва с просто око, допълва дерматологът.

Лаймската болест, ако не се лекува в началото, впоследствие засяга нервната система, сърце, стави и е, за жалост, много неприятно заболяване“, коментира д-р Семерджиева.

Ако се установи, че отстраненият кърлеж е преносител на Лаймска болест, на ухапания се назначава профилактично антибиотик за 10 дни.

„Ако кърлежът е паднал и човек не е видял, тогава вече след 20-тина дни е възможно да се появи обрив. В началото като плака, червена, която постепенно в центъра започва да избледнява и обривът придобива вид на пръстен. Няма как да се сгреши“, пояснява Марина Семерджиева.

Характерното за Лаймска болест петно се появява минимум три дни след ухапването, уточнява д-р Диляра Маринова от Клиниката по инфекциозни болести на Военномедицинската академия в София.

Петното се увеличава и става по-голямо от 5 см в диаметър, не сърби, не боли, може леко да пари и има по-зачервен ръб - това вече говори за Лаймска болест.

Локална алергична реакция след ухапване, която се изразява в подуване, зачервяване, затопляне, сърбеж е безобидна и може лесно да се излекува, казва още специалистът.

„Ако ви ухапе кърлеж и веднага след това се зачерви и подуе, по-скоро не е Лаймска болест, по-скоро е някаква алергична реакция или нещо друго.“

Най-важното е кърлежът да бъде махнат, независимо от кого. Много по-важно е да бъде махнат навреме. Дори да не се махне правилно, по-важното е да се махне“, категорична е д-р Маринова.

Най-лесно кърлежът се отстранява с обикновени тънки пинсети, без да се върти и залива с каквото и да било, съветва тя.

„Хващате кърлежа възможно най-ниско към кожата, хващате го здраво, може с едно-две директно и право нагоре движение, с което да го изкарате. Без да го въртите. В никакъв случай не трябва да се маже с каквото и да било, защото при намазване например с олио или друг препарат, кърлежът може да се задуши. В момента, в който се задушава, той може да повърне вътре в самата рана, където е ухапал човека и с това повръщане да зарази например с Лаймска болест. Тъй като кърлежът, като ухапе, не заразява веднага. Той трябва да се нахрани и когато се нахрани прекалено много, тогава вече повръща бактериите в организма. Затова, ако го забележим навреме, го вадим веднага.“

Снимка: БГНЕС

Кърлежите обичат топло, тъмно и влажно, тоест навсякъде, където има окосмяване по тялото. За съжаление, това са местата, които са трудно забележими. При малките деца трябва да поглеждаме след разходка по ръба на косата, отзад, по врата, особено момичетата с дълга коса. Там много често има ухапвания от кърлежи, по краката“, допълва Диляра Маринова.

Кърлежите са най-активни на места с висока трева, когато скоро е валял дъжд, подчертава д-р Маринова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41