Лекари съветват за по-голяма бдителност, когато се правят разходки в парковете, да се използват репеленти, а в дните, които са по-влажни – да бъдем облечени с дълги ръкави и крачоли. След разходката трябва добре да се оглеждаме, защото ухапването от кърлеж не се усеща.
Бумът на ухапани пациенти тази пролет не е по-различен от ежегодната ситуация през този сезон, казва пред БНР дерматологът д-р Марина Семерджиева.
„Не че не може някъде извън града да се зарази човек, но основно в парковете.“
При ухапване тя съветва да не се прави опит за самостоятелно изваждане на кърлежа у дома. По думите й най-добре е това да стане в здравно заведение, включително при личния лекар. „И да му бъде сложена инжекция срещу тетанус.“
Когато е върху тялото, кърлежът се забелязва с просто око, допълва дерматологът.
„Лаймската болест, ако не се лекува в началото, впоследствие засяга нервната система, сърце, стави и е, за жалост, много неприятно заболяване“, коментира д-р Семерджиева.
Ако се установи, че отстраненият кърлеж е преносител на Лаймска болест, на ухапания се назначава профилактично антибиотик за 10 дни.
„Ако кърлежът е паднал и човек не е видял, тогава вече след 20-тина дни е възможно да се появи обрив. В началото като плака, червена, която постепенно в центъра започва да избледнява и обривът придобива вид на пръстен. Няма как да се сгреши“, пояснява Марина Семерджиева.
Петното се увеличава и става по-голямо от 5 см в диаметър, не сърби, не боли, може леко да пари и има по-зачервен ръб - това вече говори за Лаймска болест.
Локална алергична реакция след ухапване, която се изразява в подуване, зачервяване, затопляне, сърбеж е безобидна и може лесно да се излекува, казва още специалистът.
„Ако ви ухапе кърлеж и веднага след това се зачерви и подуе, по-скоро не е Лаймска болест, по-скоро е някаква алергична реакция или нещо друго.“
„Най-важното е кърлежът да бъде махнат, независимо от кого. Много по-важно е да бъде махнат навреме. Дори да не се махне правилно, по-важното е да се махне“, категорична е д-р Маринова.
Най-лесно кърлежът се отстранява с обикновени тънки пинсети, без да се върти и залива с каквото и да било, съветва тя.
„Хващате кърлежа възможно най-ниско към кожата, хващате го здраво, може с едно-две директно и право нагоре движение, с което да го изкарате. Без да го въртите. В никакъв случай не трябва да се маже с каквото и да било, защото при намазване например с олио или друг препарат, кърлежът може да се задуши. В момента, в който се задушава, той може да повърне вътре в самата рана, където е ухапал човека и с това повръщане да зарази например с Лаймска болест. Тъй като кърлежът, като ухапе, не заразява веднага. Той трябва да се нахрани и когато се нахрани прекалено много, тогава вече повръща бактериите в организма. Затова, ако го забележим навреме, го вадим веднага.“
„Кърлежите обичат топло, тъмно и влажно, тоест навсякъде, където има окосмяване по тялото. За съжаление, това са местата, които са трудно забележими. При малките деца трябва да поглеждаме след разходка по ръба на косата, отзад, по врата, особено момичетата с дълга коса. Там много често има ухапвания от кърлежи, по краката“, допълва Диляра Маринова.
Кърлежите са най-активни на места с висока трева, когато скоро е валял дъжд, подчертава д-р Маринова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Тази криза в градския транспорт на София можеше да не се случва . Това заяви пред БНР Драгомир Стойнев, председател на парламентарната група на "БСП –..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..