Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът ни в Лондон опроверга твърдения, че се опитва да ограничи броя на избирателните секции

Марин Райков
Снимка: bulgarianembassy-london.org

Българският посланик в Лондон Марин Райков опроверга разпространявани съобщения в български медии, че се опитва да ограничи броя на избирателните секции.

В опровержение, публикувано на интернет страница на посолството, се казва, че това са „спекулации и тиражирани директни манипулации“ и призовават гражданите да не се подвеждат.

Посланик Марин Райков заяви за БНР, че публикации от този род изобщо не отговарят на истината и създават излишно напрежение. Той изтъкна, че информацията, че той е изпратил писмо до Централната избирателна комисия (ЦИК) с искане да бъдат значително намалени 86-те секции, които прогнозно ще бъдат разкрити на Острова, е пълна лъжа.

Посланик Райков поясни, че посолството дори е поискало да бъдат разкрити 120 секции, но на този етап са одобрени 84.

На предишните избори на 4 април във Великобритания бяха разкрити 35 секции.

Българският посланик в Лондон каза, че желанието на посолството е за 120 секции, но решението в крайна сметка е на ЦИК. Той допълни, че позицията на посолството, за разлика от предишните избори, е, че няма нужда от тройни и четворни секции, като идеята тогава бе да се компенсира ограничения брой на СИК по места.

Сега такива ограничения няма и след промените в Изборния кодекс ще бъдат разкрити множество секции на различни места в близост до сегашните секции.

В опровержението посланик Райков призовава всички граждани да не се подвеждат по спекулации, а да се информират за действията на посолството само от неговия сайт или от официалната Фейсбук страница.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алберто Фейхоо, лидер на испанската Народна партия

Лидерът на опозицията в Испания предложи мерки срещу нелегалната миграция

Лидерът на опозицията в Испания с нови предложения за мигрантите. Алберто Нунес Фейхоо обяви план за статута на чужденците, които искат да работят в страната. Имигрантите, извършили тежки престъпления да губят правото си на пребиваване в Испания. Това е една от идеите на лидера на Народната партия, записани в Декларацията от Мурсия, подписана от 11..

публикувано на 29.09.25 в 04:05

Кабинетът на Кипър залага социални мерки и в следващия бюджет

С бюджета за 2026 г. правителството на Кипър ще продължи мерките за подкрепа на гражданите заради увеличаването на разходите за живот. Проектът на основния финансов закон на държавата за догодина влиза на заседанието на кабинета днес. Мерките за намалената ставка на ДДС върху електроенергията от 19% на 9%, субсидирането на потреблението на..

публикувано на 29.09.25 в 02:51
Министърът на финансите на Великобритания Рейчъл Рийвс се готви да говори на конгреса на Лейбъристката партия в Ливърпул, 23 септември 2024 г.

Британският министър на финансите с план срещу младежката безработица

Във Великобритания на младите хора ще бъдат спирани помощите, ако не приемат предложения за работа или обучение, съгласно плановете за връщане на работа, които ще бъдат обявени от министъра на финансите Рейчъл Рийвс на годишния конгрес на управляващата Лейбъристка партия, пише вестник „Таймс“.   Министърът на финансите ще обещае да се справи с..

публикувано на 29.09.25 в 02:36
Ремонт на железопътен надлез на пътя Ямбол - Сливен

Ще бъде спазен срокът за ремонт на надлез на пътя Ямбол - Сливен

Срокът за завършване на ремонта на железопътния надлез на пътя Ямбол - Сливен, който е до края на годината, ще бъде спазен, увериха от Областното пътно управление в Ямбол.  Дейностите започнаха в началото на 2025 година и оттогава трафикът се пренасочва по обходен маршрут, което води до задръствания в пиковите часове...

публикувано на 29.09.25 в 02:28

Зеленски: Русия използва танкерите си за дронове срещу европейски държави

Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че Русия използва танкерите си за пускане на дронове срещу европейски държави. Във видеообръщение към сънародниците си Зеленски изрази очакване, че в отговор на днешните бомбардировки по Киев и Запорожие, които доведоха до 4 жертви и 80 ранени, Европейският съюз ще приеме в близките дни 19-ия пакет от..

публикувано на 28.09.25 в 21:44

Иранският риал се срина рекордно

Иранската национална валута - риалът - днес достигна историческо дъно спрямо щатския долар заради възстановяването на санкциите на ООН срещу Техеран, съобщи "Франс прес", позовавайки се на данни от няколко сайта за проследяване на валутните курсове. Към 07:30 ч. по Гринуич, според неофициалния курс на черния пазар, един долар се търгуваше за..

публикувано на 28.09.25 в 20:52

Ремонт на пътя между с. Бързия и прохода Петрохан

Ремонтират натоварен път в област Монтана за София. От утре започва рехабилитация на отсечката между берковското село Бързия и прохода Петрохан. Ремонт на настилката и полагане на маркировка започва от утре на част от път II-81 от Монтана за София, информират от АПИ. От понеделник до петък в часовете от 9 до 17 часа ще се извършва..

публикувано на 28.09.25 в 20:28