Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланието на СЗО беше, че лицензирането върху ваксините трябва да стане отворено

Доц. Алексей Пампоров: Ако има нещо в световен план неизменно – това са епидемиите и миграцията

Медиите трябва да интерпретират внимателно, независимо, че хората кълват на лоши новини, смята антропологът

Алексей Пампоров
Снимка: Ани Петрова

„Прочетох внимателно речта на генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус и трябва да си дадем сметка, че някои медии обичат само лошите новини, хората кълват на лоши новини и затова медиите търсят негативните новини, заради един клик повече“, посочи пред БНР доц. Алексей Пампоров, социолог и антрополог от Института по философия и социология към БАН за влиянието върху обществото, слушайки новини, в които се казва, че рано или късно ще има нов, по-смъртоносен вирус.

В понеделник при откриването на новата сесия на Световната здравна организация генералният й директор Тедрос Гебрейесус предупреди, че светът трябва да е подготвен за следващата пандемия и страните трябва да работят в тесни взаимоотношения в бъдеще, за да могат да предотвратяват заплахите от бедствие.

„Всъщност посланието на Тедрос Гебрейесус в конкретния случай е позитивно, той предупреждава, че е било необходимо да си извадим поука от Covid-19, защото епидемиите все пак са част от човечеството. Ако има нещо в световен план неизменно – това са епидемиите и миграцията“, каза в „Хоризонт до обед“ доц. Алексей Пампоров.

"Посланието му беше следното: в момента стоим в ситуация на неравнопоставеност, в която контролът върху ваксините се държи от 5- 10 страни в света - неговото послание е, че този тип лицензии върху ваксините трябва да стане отворено, че трябва да си сътрудничат страните, а не да се конкурират, защото в момента се наблюдава пазарна конкуренция на базата на недостиг на ваксини.

За жалост приоритетите на света и на корпорациите се разминават с общото политическо желание, което е заявено в световен мащаб за предоляване на бедността, за преодоляване на неравенствата, СЗО се превърна в едни регистратор на случаите на Covid - 19, а пък от години, например УНИЦЕФ не могат да се преборят с детската болест, защото тези големи организации не са овластени, не че не опитват да се справят, но не успяват. Виждате, че се инвестира в безброй полети до Марс, средства, с които може да се осигури вода за цяла Африка", даде за пример доц. Пампоров.

"А от друга страна ние имаме огромен проблем с моралния интегритет като общество, съдим винаги нещата през личната си призма, това, което сега направи Беларус и сваления самолет, това е абсолютно скандално, но преди време НАТО и САЩ направиха същото търсейки Сноудън, приземиха правителствен самолет и никой не ги осъди, нямаше забрана на полети...", посочи още доц.

Още от разговора на Таня Милушева с доц. Алексей Пампоров слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50