Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва кампания за дерматологичните заболявания под мотото: "Свободни в своята кожа"

Доц. Жана Казанджиева: Зачестиха случаите на атопичен дерматит

България е единствената страна в ЕС, в която не се реимбурсира домашното лечение при атопичен дерматит

Снимка: Гергана Хрисчева

„Изключително много зачестиха случаите на атопичен дерматит, за последните 20 години всяко пето дете страда от кожното заболяване“ каза пред БНР доц. д-р Жана Казанджиева от Клиниката по кожни и венерически болести на Университетската многопрофилна болница за активно лечение - Александровска болница.

Започва кампания за дерматологичните заболявания сред децата и възрастните. Организатор е Българското дерматологично дружество в партньорство с Българската асоциация за закрила на пациентите и Федерация "Български пациентски форум".

Кампанията за атопичния дерматит е под мотото - "Свободни в своята кожа".

Случаите сред децата зачестиха по няколко причини: околна среда, непрекъснатото използване на дезинфектанти, често се къпем, това уврежда кожната бариера. Ако има и едно генетично предразположение – това завършва с атопичен дерматит", посочи още в "Хоризонт до обед" доц. Казанджиева. По думите и в световен мащаб засегнатите възрастни от болестта са около 8 - 10 на сто, а децата - около 20 до 30 на сто.

Доц. Казанджиева поясни също, че има само една жива ваксина, която може да влоши атопичния дерматит, това се знае от педиатрите и майките:

"Когато детето е с остър пристъп на атопичен дерматит се изчаква да се успокои кожата, чак тогава се поставя живата ваксина. За Covid - 19 и ваксините - няма опасност от влошването на атопичния дерматит. Ако е тежък дерматитът, трябва да се изчака", съветва още специалистът. 

Целта на кампанията "Свободни в своята кожа" е да се повиши информираността сред обществото за едно от най-често срещаните дерматологични заболявания.  В България все още пациентите заплащат изцяло лечението за заболяването въпреки дългогодишните опити на лекари и пациентски организации за включване на атопичния дерматит в Списъка на заболяванията, за които НЗОК заплаща напълно или частично домашното лечение. Задача на кампанията е да покаже необходимостта от осигуряване на лечение за всички нуждаещи се пациенти.

HealthPR

Атопичният дерматит е социалнозначимо заболяване, което сериозно влошава качеството на живот на пациентите, но към момента НЗОК не покрива никаква част от разходите за домашно лечение. Пациентите заплащат всичко – средният годишен разход само за лекарства и медицинска козметика е 2043 лв. на човек. Тежките форми на заболяването почти нямат лечение с наличните терапии, но Европейската агенция по лекарствата вече е одобрила 2 нови биологични лекарства, които са надеждата на хората с атопичен дерматит.  Около този призив се обединиха специалисти по дерматология и представители на пациентски организации при старта на информационната кампания.

„Не става дума за всичките стотици хиляди болни. Малък процент са с тежка форма на заболяването и трябва да бъдат подкрепени, защото вече има терапии за тяхното състояние, но те няма да имат достъп до тях без реимбурсация от страна на НЗОК. Атопичният дерматит е свързан с 3,7 пъти повече посещения в спешни отделения и при лекар, като 30% от пациентите у нас съобщават за намалена трудоспособност или влошена производителност. Икономическата тежест вследствие на това се изчислява на 6007 лв. годишно на човек, или около 1,6 млн. лв. за цялото население годишно. Това е равно на 1,39% от БВП за 2019 г.“, каза Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители.

 Още по темата слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кочани се възстановяват от трагедията

Как жителите на Кочани се възстановяват от трагедията, отнела точно преди месец десетки млади животи и каква е надеждата им дни преди Възкресение Христово? Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на пожара Най- големият страх на хората от Кочани е, че градът им бързо умира, а младите търсят спасение в..

публикувано на 16.04.25 в 12:51

Иззеха повече от 3 кг марихуана от домашна наркооранжерия в Павликени

Полицията иззе повече от три килограма марихуана от домашна оранжерия в Павликени. Оранжерията с наркотичните растения е била към жилището на 42-годишен мъж, реабилитиран за престъпление преди години. Растенията коноп са били отглеждани в специално създадени за тях условия. Мъжът е задържан, случаят е предаден на прокуратурата. За..

публикувано на 16.04.25 в 12:46
Хюсни Адем

ДПС-ДПС ще подкрепи вота на недоверие

Парламентарната група на ДПС-ДПС ще подкрепи вота на недоверие към кабинета Желязков с мотив корупция. Това заяви Хюсни Адем от формацията. "Ще подкрепим този вот на недоверие, защото вярваме, че политическият смисъл, само когато е в интерес на обществото, а не в услуги на олигархията, защото всяко мълчание в този момент би било съучастие,..

публикувано на 16.04.25 в 12:16

14 000 лв. глоби за шофьор, минал 47 пъти с превишена скорост по бул. "Черни връх"

Шофьор на автомобил е преминал 47 пъти с превишена скорост по столичния булевард "Черни връх".  Глобите му са в размер на 14 000 лева и вече са му връчени, съобщи bTV. Полицията излезе със специални мерки на пътя и в храмовете за Великден.  Очаква се голямото пътуване и интензивният трафик да започнат още утре следобед.  Пътната полиция вади всички..

публикувано на 16.04.25 в 12:09
Меглена Антонова

"Грийнпийс" - България скептични и за реакторите от "Белене", и за добива на нефт и газ от Черно море

Да не се продават реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна е разумно решение, защото ядрените централи там са под сериозна заплаха. Това мнение изрази пред БНР Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс" – България. По думите ѝ, ядрените централи са опасни, когато са таргетирани от военните действия и искане на "Грийнпийс" – Украйна е било..

публикувано на 16.04.25 в 11:38

Мъглата на спомените в романа "Часовникът" от Ане Рил

Какво е да живееш в мъглата на разпадащите се спомени? Този въпрос задава новия роман на скандинавската писателка Ане Рил "Часовникът".  Авторката е позната на българския читател с популярната си книга "Смола". В предаването "Понеделник вечер" най-новата й история бе представена от Цветомила Димитрова, част от българското издателство на Ане Рил...

публикувано на 16.04.25 в 11:00
Стефан Маринов от ГЕРБ-СДС.

Депутати отбелязаха 100-годишнината от атентата в "Света Неделя"

С декларации депутати от различни парламентарни групи отбелязаха 100-годишнината от атентата в църквата "Света Неделя", извършен на 16 април 1925 година.  "До края на 20 век това е най-кървавият атентат в света. Позорен и трагичен акт, причинен на България от подчинената на коминтерна Българска комунистическа партия. Днес, един век след това..

публикувано на 16.04.25 в 10:54