На 21 и 24 май българската оперна звезда Соня Йончева имаше триумфална изява на сцената на Виенската Щатсопер в ролята на Тоска от едноименната опера на Пучини.
След отпадането на ограниченията за изяви в културния сектор в Австрия, директорът на театъра Богдан Рошчич специално адаптира програмния афиш, за да осъществи този дългоочакван от публиката гастрол, който беше многократно отменян поради пандемията от Ковид-19. Като партъори на Соня Йончева на елитната сцена се изявиха известни изпълнители – тенорът Пьотр Бечала в ролята на Марио Каварадоси и баритонът Амброджо Маестри в образа на барон Скарпия. Диригент на спектаклите беше Маестро Аксел Кобер.
Сценичната реализация на „Тоска“ във Виенската Щатсопер е легендарна. Тя е дело на режисъорката Маргарете Валман и датира от 3 април 1958 г. Премиерата преди 63 години е била дирижирана от Херберт фон Караян, а звездният състав е включвал Рената Тебалди, Джузепе Дзампиери и Тито Гоби. Вече десетилетия наред тази историческа прочута постановка е бижу в репертоара на Щатсопер и любима за публиката във Виена, а спектаклите на 21 и 24 май бяха 618-и и 619-и поред в дългия сценичен живот на тази оперна продукция. Сценографията и костюмите са красиви, издържани в традиционен класически стил и съхранили въздействието на своята естетика.
Десетки са имената на най-големите оперни звезди, които са гастролирали в спектакли на "Тоска" на сцената на Виенската опера, като силно впечатляващо е българското присъствие. В различни периоди през годините теноровата партия на Марио Каварадоси е изпълнявана от Тодор Мазаров, Венко Венков, Димитър Узунов, Никола Николов, Михаил Светлев, Емил Иванов и Костадин Андреев. През 1981 и 1982 г. Руслан Райчев е дирижирал два спектакъла на "Тоска" на пулта на Щатсопер. В ролята на самата примадона Флория Тоска на тази сцена са се превъплатили пет великолепни български сопрани: Люба Велич, Галина Савова, Гена Димитрова, Анна Томова-Синтова и, разбира се, емблематичната интерпретаторка на този възпламеняващ образ - Райна Кабаиванска.
В спектаклите на 21 и 24 май взискателната публика на Щатсопер откри своята нова Тоска – забележителна приемственост в лицето на Соня Йончева - и я аплодира продължително с възторг, изправена на крака. Световноизвестният български сопран има утвърден статус на една от големите оперни прими днес, а виенската публика и преса бяха впечатлени от нейния талант още през 2013 г. , при дебюта й в операта “Ромео и Жулиета“ от Гуно. “Дойде, пя и победи!“ – озаглави своя статия тогава един от музикалните критици във Виена. През 2014 г. Соня Йончева се представи успешно и като Маргарита в три спектакъла на операта “Фауст“ от Гуно, а на 19 май 2017 г. тя бе сред специално поканените звезди за галаконцерта по повод 50-годишната кариера на Пласидо Доминго на сцената на Виенската Щатсопер.
Ценителите на класическото оперно изкуство познават Соня Йончева в ролята на Тоска от забележителната продукция на Метрополитън опера от сезон 2017/2018 г., чийто запис бе излъчван многократно онлайн. Но виенските меломани очакваха и останаха завладени от своята “жива“ сценична среща с българската оперна прима.
Австрийските медии, сред които изданията Die Presse, Kurier, Kronen Zeitung, Der neue Merker и др. също откроиха нейното завладяващо вокално и сценично присъствие. Интерпретацията на молитвата на Тоска “Vissi d'arte“ от Соня Йончева бе оценена от критиката на Kurier като “изумително красива“. За същото изпълнение на арията Die Presse пише: “Безупречна линия на звукоизвличане във всички регистри, ясна дикция, фини цветове и нюанси в тембъра на гласа, усещане за затрогваща имтимна изповед“. Изданието Der neue Merker отбелязва: “Блестящият сопранов глас на Соня Йончева е добил плътност и мощност, а техниката й при пеене на пасажите в легато е забележителна. Тембърът й е със сребристо-кадифена обагреност, като певицата беше силно впечатляваща в любовния дует от първо действие, в който гласът й достигна височини с божествено звучене.“
Висока класа в спектаклите на “Тоска“ показаха и сценичните партньори на Соня Йончева – италианският баритон Амброджо Маестри в ролята на демоничния барон Скарпия и любимецът на виенската публика – полският тенор Пьотр Бечала в ролята на Марио Каварадоси, който след нестихващите овации на публиката в трето действие на операта изпълни на бис прочутата ария “E lucevan le stelle“.
Кореспонденцията от Виена можете да чуете в цвуковия файл.
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..