На 21 и 24 май българската оперна звезда Соня Йончева имаше триумфална изява на сцената на Виенската Щатсопер в ролята на Тоска от едноименната опера на Пучини.
След отпадането на ограниченията за изяви в културния сектор в Австрия, директорът на театъра Богдан Рошчич специално адаптира програмния афиш, за да осъществи този дългоочакван от публиката гастрол, който беше многократно отменян поради пандемията от Ковид-19. Като партъори на Соня Йончева на елитната сцена се изявиха известни изпълнители – тенорът Пьотр Бечала в ролята на Марио Каварадоси и баритонът Амброджо Маестри в образа на барон Скарпия. Диригент на спектаклите беше Маестро Аксел Кобер.
Сценичната реализация на „Тоска“ във Виенската Щатсопер е легендарна. Тя е дело на режисъорката Маргарете Валман и датира от 3 април 1958 г. Премиерата преди 63 години е била дирижирана от Херберт фон Караян, а звездният състав е включвал Рената Тебалди, Джузепе Дзампиери и Тито Гоби. Вече десетилетия наред тази историческа прочута постановка е бижу в репертоара на Щатсопер и любима за публиката във Виена, а спектаклите на 21 и 24 май бяха 618-и и 619-и поред в дългия сценичен живот на тази оперна продукция. Сценографията и костюмите са красиви, издържани в традиционен класически стил и съхранили въздействието на своята естетика.
Десетки са имената на най-големите оперни звезди, които са гастролирали в спектакли на "Тоска" на сцената на Виенската опера, като силно впечатляващо е българското присъствие. В различни периоди през годините теноровата партия на Марио Каварадоси е изпълнявана от Тодор Мазаров, Венко Венков, Димитър Узунов, Никола Николов, Михаил Светлев, Емил Иванов и Костадин Андреев. През 1981 и 1982 г. Руслан Райчев е дирижирал два спектакъла на "Тоска" на пулта на Щатсопер. В ролята на самата примадона Флория Тоска на тази сцена са се превъплатили пет великолепни български сопрани: Люба Велич, Галина Савова, Гена Димитрова, Анна Томова-Синтова и, разбира се, емблематичната интерпретаторка на този възпламеняващ образ - Райна Кабаиванска.
В спектаклите на 21 и 24 май взискателната публика на Щатсопер откри своята нова Тоска – забележителна приемственост в лицето на Соня Йончева - и я аплодира продължително с възторг, изправена на крака. Световноизвестният български сопран има утвърден статус на една от големите оперни прими днес, а виенската публика и преса бяха впечатлени от нейния талант още през 2013 г. , при дебюта й в операта “Ромео и Жулиета“ от Гуно. “Дойде, пя и победи!“ – озаглави своя статия тогава един от музикалните критици във Виена. През 2014 г. Соня Йончева се представи успешно и като Маргарита в три спектакъла на операта “Фауст“ от Гуно, а на 19 май 2017 г. тя бе сред специално поканените звезди за галаконцерта по повод 50-годишната кариера на Пласидо Доминго на сцената на Виенската Щатсопер.
Ценителите на класическото оперно изкуство познават Соня Йончева в ролята на Тоска от забележителната продукция на Метрополитън опера от сезон 2017/2018 г., чийто запис бе излъчван многократно онлайн. Но виенските меломани очакваха и останаха завладени от своята “жива“ сценична среща с българската оперна прима.
Австрийските медии, сред които изданията Die Presse, Kurier, Kronen Zeitung, Der neue Merker и др. също откроиха нейното завладяващо вокално и сценично присъствие. Интерпретацията на молитвата на Тоска “Vissi d'arte“ от Соня Йончева бе оценена от критиката на Kurier като “изумително красива“. За същото изпълнение на арията Die Presse пише: “Безупречна линия на звукоизвличане във всички регистри, ясна дикция, фини цветове и нюанси в тембъра на гласа, усещане за затрогваща имтимна изповед“. Изданието Der neue Merker отбелязва: “Блестящият сопранов глас на Соня Йончева е добил плътност и мощност, а техниката й при пеене на пасажите в легато е забележителна. Тембърът й е със сребристо-кадифена обагреност, като певицата беше силно впечатляваща в любовния дует от първо действие, в който гласът й достигна височини с божествено звучене.“
Висока класа в спектаклите на “Тоска“ показаха и сценичните партньори на Соня Йончева – италианският баритон Амброджо Маестри в ролята на демоничния барон Скарпия и любимецът на виенската публика – полският тенор Пьотр Бечала в ролята на Марио Каварадоси, който след нестихващите овации на публиката в трето действие на операта изпълни на бис прочутата ария “E lucevan le stelle“.
Кореспонденцията от Виена можете да чуете в цвуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..